Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná ezt -...

Valaki elmagyarázná ezt - szénhidrogének hidrolízise, égése (kémia)?

Figyelt kérdés

Szóval azt nem értem, hogy pl a C4H10 meg úgy általában az alkánok (vagy az összes szénhidrogén?) nem oldódnak vízben, viszont égni meg elégnek. Ez mitől van?

Mert csak arra tudok gondolni, hogy a H2O-ból felszabaduló energia nem akkora, mint az O2 kötésenergiája, nem elég nagy a szabadentalpia. Mást nem tudtam indoknak kitalálni, de akkor szóba jöhetne pl az alkáli fémek hidrolízise is, mert azok viszont (nem az összes fém a periodusos rendszerben) reakcióba lépnek vízzel. Az meg azért van, mert ott az elemek kisebb elektronegativitással bírnak, és emiatt pl a kisebb kötésenergiájú h2o molekulának is számít a felszakadó kötése?


Pls help me!!!



2020. febr. 27. 19:26
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem oldódik mert apoláris.


Amikor ég, akkor van külső energiabefektetés (szikra, begyújtják stb.) így egy magától végbemenő (sőt heves) reakcióval felesleges összehasonlítani.

2020. febr. 27. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszi!


De én ezt nem értem. Nem az volt, hogy az apolaritás/polaritás oldhatósági szabály csak a fizikai oldódásra vonatkozik?

Vagy ha nem egyforma a polárosságuk, akkor kémiai reakcióba sem lépnek egymással?

2020. febr. 27. 19:55
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Na ilyet se hallottam még, hogy valaki szerint az éghetőségnek és a vízoldhatóságnak együtt kéne járnia. Elég csak belegondolni, hogy a fa vagy az olaj nem oldható vízben, míg ami jól oldódik, mint a só, az nem éghető. Persze van ami éghető is és oldható is vízben, de szerintem épp elég nyilvánvaló ellenpélda van.


A vízben való oldhatósághoz az kell, hogy az anyag poláros legyen. Az éghetőséghez meg az, hogy képződhessenek belőle stabil oxidok, amiknek az energiája kisebb a kiindulási anyagnál. Röviden, redukált állapotban legyenek, és így el tudjanak oxidálódni.


"Vagy ha nem egyforma a polárosságuk, akkor kémiai reakcióba sem lépnek egymással?"

A polaritás nem befolyásolja nagyon hogy anyagok reakcióba lépnek-e. A szénhidrogének nem azért nem lépnek reakcióba vízzel, mert apolárisak. Azért nem OLDÓDNAK. Mert hogy a kérdésben ez szerepel. De azért nem lépnek reakcióba vízzel, mert nincs milyen reakcióba lépni vele.

2020. febr. 27. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 sadam87 ***** válasza:

"Szóval azt nem értem, hogy pl a C4H10 meg úgy általában az alkánok (vagy az összes szénhidrogén?) nem oldódnak vízben, viszont égni meg elégnek. Ez mitől van?"

Nem egészen értem, hogy miért kéne bármi összefüggésnek lenni a vízben való oldódás, és az oxigénnel való reakció között. Még rengeteg olyan anyag van, ami vízben nem oldódik, de jól el tud égni. Például a hidrogén és a kén sem nagyon oldódik vízben, pedig mind a kettő éghető. A két dolog teljesen független egymástól.

"Mert csak arra tudok gondolni, hogy a H2O-ból felszabaduló energia nem akkora, mint az O2 kötésenergiája, nem elég nagy a szabadentalpia."

Bocsáss meg, de ennek a mondatnak szerintem semmi értelme. Én legalábbis nem tudom megérteni, milyen gondolatmenet áll mögötte, vagy mit akarsz vele kifejezni. Ezt nem beszólásnak szánom, egyszerűen azt érzem, úgy használod a fogalmakat, hogy nem pontosan érted őket. Szerintem ezt kéne először rendben rakni.

Az alkálifémek azért tudnak reakcióba lépni a vízzel, mert erős redukáló szerek, így a vízmolekulákban levő (oxidált) hidrogénatomokat redukálni tudják (ez valóban az alacsony elektronegativitásuk miatt van).

Az, hogy mekkora a vízben a kötési energia ilyen szempontból nem (annyira) fontos. (Megjegyzem, minél nagyobb a kiindulási anyagok kötési energiája, általában annál nehezebben megy végbe a reakció.)

2020. febr. 27. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!!


Beszélhetünk fizikai és kémiai (reakció) oldódásról.

Most mind a kettő a polaritástól függ, vagy csak a fizikai?

2020. febr. 27. 20:31
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Csak a fizikai függ a polaritástól.
2020. febr. 27. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


És ami pl poláris, az se biztos, hogy oldódni fog vízben fizikailag minden esetben? Van olyan hogy a poláros anyag poláros oldószerben kémiailag oldódik?

2020. febr. 27. 20:50
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

"És ami pl poláris, az se biztos, hogy oldódni fog vízben fizikailag minden esetben?"

Nem biztos, de elég valószínű. A kivételek, legalábbis ami kivételként eszembe jut, azok főleg a poláris polimerek. Pl. a papír/fa alapja cellulóz, ami poláris, mégsem oldódik vízben. Mivel a polimereknek nagyon kicsi az oldódási entrópiája, és ezért nehezebben oldódnak.


"Van olyan hogy a poláros anyag poláros oldószerben kémiailag oldódik?"

Persze, rengeteg. A kémiai oldódás egy kémiai reakció. És annak, hogy kémiai reakció történjen két anyag között, nincsen polaritásbeli feltétele. Kémiailag reagálhat poláris+poláris, apoláris+apoláris és poláris+apoláris anyag is.

2020. febr. 27. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!