Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csak olyanoknak, aki jók...

Csak olyanoknak, aki jók fizikából. Az idő lassabban telik számunka, ha nagy sebességgel mozgunk ahhoz képest ha nem mozgunk, de a mozgás is egy relatív dolog. Honnan tudjuk ki mozog és ki nem?

Figyelt kérdés
Nyilván nem ezen múlik a dolog, de szeretném jobban megérteni a relativitás elmélet ezen jelenségét. Itt van egy példa: Egy föld körül keringő űrállomásról elindul egy űrhajó, az űrállomáson és az űrhajón is van egy-egy szinkronban járó atomóra. Az állomásról nézve az űrhajó egy bizonyos sebességgel távolodik, emiatt az órájának lassabban kellene járnia. Viszont az űrhajó éppen az állomás keringési irányával ellenkező, de ugyanakkora sebességgel indult el és a rakétáival "egyensúlyozva" a földhöz képest statikus ponton "áll" az űrben. Tehát a földről nézve éppen az űrhajó az ami áll, vagy lassabban mozog és az űrállomás az, ami nagy sebességgel a föld körül kering. Amikor az űrállomás megkerüli a földet újra összetalálkozik az űrhajóval, ami felveszi a sebességét és dokkol. Ezután összehasonlítják az atomórákat. Melyik fog kevesebbet mutatni?

2020. febr. 28. 15:58
1 2
 1/14 LeonScottKennedy ***** válasza:
36%
Na várjál, de ahhoz hogy a Földről nézve egy pontban álljon az űrhajó akkor a Föld keringési sebességével arányosan kell mozognia és a keringési irányba is kell haladnia, de ez esetben csak a bolygó adott pontjából lehet látni. Lehet rosszul értek valamit, de azt mondod, hogy az űrállomás és az űrhajó ugyanakkora sebességgel halad csak ellentétes irányba, nem? Ha a sebességük ugyanakkora, akkor az atomóráknak sem kéne túl nagy változást mutatniuk. Már nem tudom, hogy a Föld keringése mennyit zavarhat be.
2020. febr. 28. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Mivel az űrállomás a Föld körül kering, igy ez a feladat az általános relativitás hatáskörébe tartozik. Kezdd a specrellel, az egyszerűbb, mert azon speciális esetekre vonatkozik, amikor nincs a két mozgó objektum esetében gyorsulás vagy irányváltás. Javaslom, először inkább csak azt boncolgassuk, hogy a Földtől elfelé távolodik egy űrhajó x állandó sebességgel, és az űrhajóról indul el egy kis űrkomp azonos és ugyancsak állandó, de ellenkező irányú sebességgel (a Föld felé). Ez specrel, és könnyebben érthető és emészthető, mint az áltrel.
2020. febr. 28. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Na de a Föld sem áll egy helyben, először is kering a Nap körül, aztán meg a Nappal együtt mozgást végez a galaktika síkjára nagyjából merőlegesen, nem is keveset, hanem a Föld - Nap távolságának évente a négyszeresét, végül ugye a galaxis is forog és vele mozog a Naprendszer.

Egyéb mozgások is lehetségesek, mert az Univerzumban minden mozgásban van, így mindent csak valamihez viszonyítva tudunk megadni.

2020. febr. 28. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

1. válaszoló: mindegy, hogy a föld egy adott pontja felett vagy sem van az űrhajó, a sebességek relativitására próbáltam utalni.

3. válaszoló: Ha tovább fejtegettem volna a kérdést én is ezeket írtam volna, kérdésem nekem is sok van csak válaszom nincs rá.

2. válaszoló: ez már érdekesebb, nem ismerem sem a specrel-t, sem az áltrel-t, de sejtem, hogy ez adhat választ a kérdésemre. Utána nézek, de ha van egy jó linked elküldheted.

Köszi a válaszokat!

2020. febr. 28. 20:38
 5/14 A kérdező kommentje:
speciális és általános relativitás elmélet... ja értem. Hát akkor jó sokat kell olvasnom....
2020. febr. 28. 20:41
 6/14 A kérdező kommentje:

Közben találtam választ más idevágó kérdéseimre is:


[link]


[link]

2020. febr. 28. 20:51
 7/14 Vree ***** válasza:

A relativitás egyik alapelve, higy saját inerciális vonatkoztatási rendszerében minden test nyugalmi álapotban van és egy inerciarendszer sem elsődlegesebb, mint bármelyik más, találomra választott vonatkoztatási pont. Tehát az, hogy valami "áll" vagy "mozog", mindig csak egy külső vonatkoztatási rendszer szempontjából értelmezhető.

És igen, ez azt jelenti, hogy az egyes testek mozgási energia változik a szerint, hogy honnan nézed. Az összeg mindig ugyanannyi.

(Ha két űrhajó ütlözik, mind a ketten állíthatják, hogy ők egy helyben álltak és a másik jött nekik, míg egy külső szemlélő mondhatja, hogy egymásnak mentek, és mindnek igaza lesz.)


A Wikipédiát nem ajánlom, ezek csak összefoglalók és laikusok írják, egy rendes egyetemi relativitásről szóló fizikakönvyet kell végigolvasnod (vagy legalábbis fizikapofesszorok által készített anyagokat - biztos vagyok benne, hogy vannak fenn előadások).


A kérdés az idődilatációt és az ikerparadoxont látszik megérteni próbálni.

2020. febr. 29. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Nem tudjuk. Az idő is relatív.
2020. febr. 29. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
6. : Köszönöm, kezdetnek a wikipedia is jó volt. De mindenképpen megnézek valami komolyabb előadást is.
2020. febr. 29. 16:43
 10/14 anonim ***** válasza:

Kérdező, kezdetnek csak egy dolog:

az idő SZÁMODRA mindig ugyanúgy telik!

A MÁSIK ideje fog máshogy telni!

2020. febr. 29. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!