Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a fraktál?

Mi az a fraktál?

Figyelt kérdés

Így paraszt nyelven ha valaki eltudnám mondani azt megköszönném.

Olvasgattam de ilyen protonok meg kvarkok meg hasonlókat olvastam amihez én nem értek.



2020. ápr. 13. 18:27
 1/10 anonim ***** válasza:
75%
Egy edény, amiből Irma néni és Károly bácsi kutyája eszik.
2020. ápr. 13. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Olyan geometriai formácio, amit bármennyire nagyítasz vagy kicsinyitesz, vegülis ugyanazt láttod.

Biztos van tudomanyos deffiniciója csak így hetköznapi nyelven írtam.


[link]

2020. ápr. 13. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
55%

Másik megközelítésben; olyan alakzatok, melyeknek dimenziószáma tört.

Ismerünk 0D-s (pont), 1D-s (szakasz), 2D-s (négyzet) és 3D-s (kocka) alakzatokat (persze vannak 4D-s, 5D-s, stb. alakzatok is de gondolom ezekről pont annyira nem tudsz, mint a fraktálokról). A fraktáloknál ez a "D" nem lesz egész, sőt, általában irracionális.

Bővebben:

[link]

2020. ápr. 13. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőn hatalmasat röhögtem, köszi! :D


Kérdező, "paraszt nyelven" a fraktál egy geometriai alakzat, aminek a felépítését egy, a fraktál minden apró részletében ismétlődő szabály határozza meg, és valóban, hasonló képet ad bármilyen nagyítás mellett. Pl. fraktálszerű felépítése van a fáknak is (a nagyobb ágakból kisebbek ágaznak le, azokról még kisebbek) - természetesen itt nem beszélhetünk igazi fraktálról, csak hasonlít a felépítési elv. Egyébként kutatások azt találták, a természetes erdőkben (nem a frissen telepítettekben) a fiatal - középidős - idős fák aránya hasonló, mint egy "érett" fán a nagy - közepes - kisebb ágak aránya. Ilyen módon az erdőnek is van bizonyos fraktálszerű felépítése. Amúgy fraktálok matematikáját használják egyébként szabálytalan tengerparti szakaszok hosszának becslésére, de a filmes látványtervezésben is (tudomásom szerint erre tipikus példa a lángok számítógépes animációja).

2020. ápr. 13. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Miért és hogyan képes az ember fraktált látni?

Akár kábítószertől(pazihedelikumoktól ha jól tudom mint LSD, LSAstb) akár természetesebb módon( valaki becsukott szemmel nyomkodja a szemét és akkor lát, így olvastam)

2020. ápr. 13. 20:13
 6/10 A kérdező kommentje:

Vagy gondoljak úgy hogy egy agyi Zoom?

Fraktált ugyan nem láttam még de valami forcsa rózsaszín teret ahol két bogyo ütközik egymásnak szüntelen olyat már láttam

2020. ápr. 13. 20:15
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Tipikus példaként a hópelyheket szoktál felhozni, mint természetes fraktálok.

Mivel az ember érzékelőképessége is véges, "valódi" fraktált soha nem fog tudni látni, de ez nem jelenti azt, hogy a matematika eszközeivel ne lehetne leírni őket.

2020. ápr. 13. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Természetet, univerzumot tehát a világunk, sokkal inkább jellemzik a fraktálok mint az euklediszi geometria.

Ezért láthatnak ilyesmiket pszicheledikimuk hatására. Ezek valahogy alapvetőbbek lehetnek a valósag szempontjaból csak a hétköznapi ertelem szamara kevesbé megfogható. A világ végtelen több értelenben is akkar a fraktál.

Ha ez így nem túl zavaros.

2020. ápr. 14. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. ápr. 14. 20:26
 10/10 anonim ***** válasza:

Itt egy speciális változata, amit meg lehet jeleníteni:

[link]

2020. ápr. 15. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!