Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lát az emberi szem?

Hogy lát az emberi szem?

Figyelt kérdés
az érdekelne, hogy mekkora az általa alkotott kép felbontása, illetve hogy tudja ezt elérni.
2010. júl. 29. 16:15
 1/9 Deus88 ***** válasza:
100%

Az emberi szemp "felbontóképessége" nagyon sok mindentől függ. Nagyban számít a vizsgált személy életkora, fáradtsági szintje, de hatással van a látásra a hangulata is, tehát csak "becsülni" lehet ezt az értéket.

A kutatások szerint az ember az úgynevezett tisztánlátási távolságból (ez 25-30 cm) egy 100 mikrométer (0,1 mm) képpontot még éppen érzékelni tud. Ezekből az értékekből kiszámítható, hogy az emberi szem "felbontóképessége" kb. 4 - 7 megapixel. [Az éleslátás mezőjét kb. 20x30 cm-ez "négyzetnek" kell elképzelni, így kiszámítható a pixelszám, 200/0,1 x 300/0,1= 6 MP]


Tehát ma már gyártanak az emberi szem felbontóképességénél sokkal jobb opitkákat is. De ez ugye azt is jelenti, hogy nem is igazán szükséges pl. 6-7 MP-nél nagyobb felbontással fotózni, hiszen az emberi szem már nem képes megkülönböztetni a 10 és a 35 MP közötti különbséget.


Azonban vannak speciális esetek (ugye pl. az óriásplakátoknál), ahol nem szükséges ilyen mértékű felbontás, hiszen a "tisztánlátás" mezeje sokkal nagyobb. pl. 5 méter x 3 méter. Vagyis ahhoz, hogy ezt a méretet az emberi szem "jól" lássa, elegendő lényegesen nagyobb (akár tízszeres) képpontokat alkalmazni.)


A felbontás másik mutatószámában, a dpi-ben a szem élessége konkrétan meghatározott, 254 dpi. [Ezt használják a nyomdákban a "standard felbontásra", mert ez adja vissza a "tökéletes" eredményt.]

2010. júl. 29. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a választ!
2010. júl. 29. 17:48
 3/9 anonim ***** válasza:

hmmm hmm...

Az első válaszoló nagyon jól mondta amit mondott.

Viszont a szem maximális felbontására, ami elméleti síkon létezik, van képlet.

Fizika 2-ből tanultuk és számoltuk is. A válaszoló egy így kiszámolt eredménnyel számolt, ami maitt is teljesen jó a feltevés, de ha valakinek eszébe jutna a képlet megköszönnénk :).

sőt lehet én is beletúrok a fizikakönyvekbe...

(ez a rés optika, résznél volt, hogy egy résen nézünk ki a fejünkből. Ennek a pupillának max átmérője megvan határozva este. Az ebbe beeső fény miatt... )

2010. júl. 29. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Tudom már.... tegnap pont ezen gondolkodtam. Ezen a képleten. Egyik ismerősöm mondta hogy szolnokról látta a mátra tetején a TV tornyot. (szabadszemmel!!)

Nem vitáztam vele, de szeretném, kiszámolni, hogy még a fizikai elméleti lehetősége sem állhatott fenn, hogy bármit észrevegyen a hegy tetején.

2010. júl. 29. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Wikipédia:

„A retinát a látás érzékelésére a fotoreceptorok, 130 millió pálcika és a színes látás érzékelésére 7 millió csap alkotja. A nyúlványok legnagyobb koncentrációja az úgynevezett sárgafoltban, tehát a legélesebb látás helyén van. Egy kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy az emberi szem 130 megapixeles fényképezőgép. ”

2010. júl. 29. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Sajnálom, hogy más nem állt rá a témára csak én. Végül azt is megtaláltam hogy amit az első hozzászóló írt az egy másik GYK-s kérdésben már egyszer válasz volt... Igaz a kérdés is már egyszer szerepel.


Nah de elővettem a régi feladatokat, és kiszámoltam. Mint kiderült, anno amit kiszámoltunk, annak a leegyszerűsített változatát a csillagászatban is használják, egy olyan képlettel miszerint:

alfa=136/D

Ahol az alfa a felbontóképesség kifejezve szögmásodpercben(ennyi távolságra lévő 2 pontot lehet megkülönböztetni ha). D pedig a belépő lencse átmérője mm-ben. Ami jelen esetben a pupillánk, amit 5mm-nek számoltam.

Ez esetben 30cm-ről nekem 40,1 mikrométer jött ki. A fent említett esetben 100, ami pozitívum, mivel nagyságrendileg egyformák.


Ezen elv szerint kiszámoltam a Szolnok-Kékest, és az jött ki, hogy 11m-re lévő fényforrásokat ideális esetben, meg kellene tudni különböztetni :P.

2010. júl. 30. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Két dolog még eszembe jutott. Az egyik hogy elég képlékeny ez a 20cm x 30cm-s éleslátási doboz. Eleve a szem szimmetrikus szerv. Ha csak azt a paramétert módosítjuk 30x30-ra, egyből 9MP-t kapunk. Egyébként is csak 30cm-re érvényes a 40 mikron, ahogy növeljük a távolságot, egyre csökken a felbontóképesség. Nah meg 30 cm-ről ha nézünk valamit egyből nem lesz 20x30 cm az éleslátási tartomány... Tudom kicsit kötözködés, de próbálom másoknak is beidnítani a fantáziáját, hátha van még ebben a posztban tartalék.


Ha valakit érdekelne a dolog innen levezethető a 138/D dolog. Úgy tudom a látható fény hullámhosszából is a sárgás fény (550nm)-el van számolva.

Ennek az alján van:

[link]

Ennek meg az elején:

[link]


(jé és ide van leírva a csillagászatos vonatkozás is)

2010. júl. 30. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a részletes leírást. érdekes levezetés :)
2010. júl. 30. 10:29
 9/9 Nyalogasd21 válasza:

1 kérdés :D


Milyen fizikai korlátja van a szem felbontóképességének ? :D

2012. nov. 20. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!