Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A víz mekkora távolságra...

A víz mekkora távolságra vezeti el az áramot?

Figyelt kérdés

Érdekes dolog jutott eszembe nemrég, nevezetesen hogy meddig viszi el az elektromos áramot a víz. Ugye ismerős a sztori a hajszárítóval és a fürdőkáddal, de ha egy medencébe esik bele akkor is agyonver mindenkit aki benne van. Tehát a víz vezeti az áramot.

Na de meddig? Mert azt nem gondolnám, hogy ha pl. Angliában a tengerparton valaki beleejt az óceánba egy hajszárítót, akkor 2000 km-rel odébb, New York partjainál is megdöglenek a halak meg a floridai parton a fürdőzők az áramütéstől. De akkor hol a határ? meddig viszi a víz az áramot? Mitől függ, min múlik?



2020. jún. 26. 00:51
 1/8 anonim ***** válasza:
38%

Min múlik?

sósvíz/édesvíz, vizben lévő ásványi anyagok és szennyeződések mértéke


Kíváncsiságból számolgattam is és 230V feszültség édesvíz esetén 50cm-en belül biztosan halálos, tengervíz esetén 20m-en belül halálos :)

2020. jún. 26. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Villámokkal kapcsolatban voltak vizsgálatok, és az általános nézet az, hogy a vízbe csapó villám árama elsősorban a felszín közelében terjed vízszintesen, kevésbé lefelé. A távolsággal, ahogy egyre nagyobb kört érint, csökken a veszélyessége is, szóval 2000 km-re már talán csak műszerrel lehetne kimutatható némi feszültségtüske, már ha egyáltalán. A konrét veszélyességi körzet nagyon sok tényezőtől függ, villámoknál mondjuk ~ pár tíz métertől pár száz méterig.
2020. jún. 26. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
77%

Mint tudjuk, az áram az anyag egy deformációjának tovaterjedő hatása. A hatás energiát képvisel, amelyet fokozatosan felemészt az, hogy a hatásnak energiára van szüksége a tovaterjedéshez, mivel az adott közeg bizonyos tömegét állapotváltozásra kényszeríti. Az energia fogyása vízben hozzávetőleg a távolsággal négyzetesen arányos. További más körülmények is erősen befolyásolják.

De egyetértek azzal, hogy akár egy köteg villám egyidejű hatása se nagyon érzékelhető (műszerrel) 2000 km távolságban. Emberi érzékeléssel meg sehogy.

2020. jún. 26. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
8%

"A víz mekkora távolságra vezeti el az áramot?"


A víz nem vezeti az áramot.

2020. jún. 26. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
91%
#4 Kérlek küldj nekünk egy videót arról, hogy vizet locsolsz az áram alatt lévő konnektorba, de ha tényleg nem vezeti az áramot a víz nyugodtan bele is pisilhatsz, és ha nem ráz meg az áram, elhisszük, hogy a víz nem vezeti.
2020. jún. 28. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
49%

5: Az általános iskola 7. osztályában a fizika órákon talán jobban kellett volna figyelned, ostoba seggfej. Most pótolhatod, csak neked egy link, szagos csimpánz:


[link]


" Főzőpohárba töltsünk teljesen tiszta (desztillált) vizet, és vizsgáljuk meg, hogy a vízbe merülő fémlemezek (elektródák) között folyik-e áram. Azt tapasztaljuk, hogy nem folyik áram, vagyis a desztillált víz nem vezeti az áramot, a desztillált víz szigetelő. Szórjunk egy kevés konyhasót a vízbe! Az árammérő műszer azonnal jelez, tehát a sós víz vezeti az áramot."


A kérdezőnek szintén ajánlanám a 7. vagy 8. osztályos fizika befogadását, abban szó van olyasmiről, hogy ellenállás, ami a kb. 5 %-os sóoldatnak is van (ez ugyanis a tenger "vize") és akkor esetleg önerőből rájön, hogy miért nem halnak ki a halak New York, Manhatten partjai közelében, ha egy félrészeg halász vízbe ejti a zseblámpáját Londíniumban, a temze torkolatánál.

2020. jún. 28. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
70%

#5 vagyok

Tudom, hogy a víz vezeti az áramot, többek között ezért okoz zárlatot, én csak azt akartam kihozni, hogy ha valamiről meg van győződve az ember (főleg ha az általános iskolás) azt bizonyítsa is be, csak nagyon rosszul fogalmaztam meg, amiért most bocsánatot is kérek.

2020. jún. 28. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Ej, de hamar lekopott a civilizáció vékony máza. :D


Pár hete pont szó volt itt erről, a villamosság technológiájában érvényes definíciók alapján a desztillált víz az saját jogán egy elég rossz szigetelő (4-5 nagyságrend kéne még), a trutyós víz meg egy rossz vezető.


Csak érdekességképpen, a hetvenes években kidolgoztak egy technológiát nagyfeszültségű szigetelők mosására feszültség alatt, ami abban volt több, mint a bármi más, hogy a víz vezetőképességét mérte valami, s ha elért bizonyos értéket, akkor becsukta a csapot. Ma viszont a tűzoltók utasítása szerint akár 400 kV-ig lehet feszültség alatt oltani, ha a vízsugár hossza elég nagy (hát ez pont 400 kV-on 14 méter).

2020. jún. 28. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!