Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Stabilitás, kémia?

Stabilitás, kémia?

Figyelt kérdés

Mitől függ egy elem/vegyület/molekula stabilitása?

Azt ugye tudom, hogy minél nagyobb a képződéshő, annál stabilabb az anyag. Ezzel összefügg az olvadáspont is, minél stabilabb az anyag, annál nagyobb energiát kell belefeccölni, hogy elérje az op-t. De nálam ott jön a zavar, hogy tudom, hogy minél nagyobb egy atom, annál hevesebben reagál, de ez összefügg a stabilitással? Melyik stabilabb, a H2 vagy az I2? Vagy a H2 vagy az N2? (A hidrogénmolekulát alkotó atomok kisebbek, nagyobb az EN, viszont a 2 nitrogénatom között 3-as kötés van, de ott kisebb az EN). Egyáltalán összefügg az elektronegativitás a stabilitàssal? Vagy a polározhatóság (pl egy atom nagyobb, az nagyobb felületen poláros).

Tudnátok szervetlen vegyületeknél ilyen stabilitási sorrendet írni (pl szabadgyököknél...stb)? Szervesből már tanultam: alkán < észter < aldehid / keton < alkohol < karbonsav < diol < disav (Növekvő stabilitás//olvadáspont szerint)

Válaszaitokat köszönöm!



2020. júl. 20. 21:34
 1/1 sadam87 ***** válasza:
100%

Pontosan mit értesz stabilitás alatt? Mert a reaktivitás és az olvadás pont két teljesen különböző dolog. (A hélium nem kifejezetten reaktív, pedig légköri nyomáson nincs is szilárd állapota, míg például a magnézium viszonylag heves reakciókra képes, pedig elég magas az olvadáspontja.)

"minél nagyobb egy atom, annál hevesebben reagál"

Az arany tud már erről?

"hidrogénmolekulát alkotó atomok kisebbek, nagyobb az EN, viszont a 2 nitrogénatom között 3-as kötés van, de ott kisebb az EN"

A nitrogénnek nagyobb az elektronegativitása, mint a hidrogénnek.

"egy atom nagyobb, az nagyobb felületen poláros"

???????


A karbonsavak sokkal reaktívabbak az alkánoknál (legalábbis szobahőmérsékleten).

2020. júl. 20. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!