Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az elektron miért nem esik az...

Az elektron miért nem esik az atommagba, hiszen az elektrodinamika szerint veszítenie kell energiát?

Figyelt kérdés
Az elektron kering a pozitív törlteső atommag körül. Állandó gyorsulás a kör középpontka irányába mutat. Mivel gyorsul az elektron így P=e2/(6πε0c3)v˙2 teljesítménnyel kellene sugároznia. A sugárzás során energiát veszít az elektron és szükségképpen előbb-utóbb az atommagba esik. Legalábbis a jelenleg érvényben lévő elektrodinamika szerint így kellene lennie, de ez mégsem történik meg. Vajon miért?

2020. júl. 29. 18:53
A kérdező szavazást indított:
Rosszul ismerjük az elektrodinamika törvényeit
Nem kompatibilis az elektromágnesség a mikrovilág kvantumelméletével
Új alapokon kellene megvizsgálni a fizikát
Én rájöttem, beírom
13 szavazat
 1/4 anonim ***** válasza:
90%

Az E opciót jelölném meg, miszerint hiányosak vagy tévesek az ismereteid a témában.

[link]

2020. júl. 29. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
94%
Mert nem a Rutherford-féle bolygómodell a valóság. A stabil elektronpályák az elektron hullámtermészetével magyarázható.
2020. júl. 29. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ez az a klasszikus probléma, amely Bohrt is foglalkoztatta, mielőtt előállt volna a kvantummechanika előtti saját atommodelljével. Éppen ezzel kopogtatott be Rutherford ajtaján, akinek nem szúrt szemet a dolog.
2020. júl. 30. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Már több mint 100 éve tudjaerre mindenki a választ, és legalább 80 éve Magyarországon is középiskolai tananyag fizikából. Egyszerűen az elektron nem körpályán mozog, az csak egy "durva modell" ezt azért tanítják így, hogy legyen esélye az adott életkorban elképzelni valamit a tanuló akinek még nincs meg az az absztrakciós képessége, hogy megértse az elektron hullámfüggvényét és megértse az elektron hullámtermészetét. Ez az absztrakciós képesség,és a hozzá szükséges matematikai tudás csak később fog az emberek rendelkézésére állni. Kb. egyetem 2. 3. év környékén. Aki meg sose jut el erre a szintre annak bőven elég ha az elektront körpályán képzeli el, mert az átlagos "hétköznapi" esetelben a modell elég pontos eredményt ad. Aki meg eljut arra szintre, hogy a modell nem elég pontos (ld.a fenti dilemma ésmég van egy jópár) azoknak ott a pontosabb modell (ld. hullámfüggvény) de aki odáig eljut már tudja, hogy a körpálya modell nem igaz.

Sőt. Hiába tudjuk, hogy a körpálya modell nem igaz (túlságosan sok egyszerűsítést tartalmaz) laikosoknál sokszor mi is azt használjuk, mert ezt a bolygókkal könnyű analógiába hozni és kb. értik miről van szó. Ez olyan, mint a kezdő úszónak sem a 2. leckjée a La-Manche csatorna átúszása, vagy a kezdő hegymászónak sem a 2. túrája a K2. Ugyanez van itt is. Kezdő, laikus, kellő matek háttér nélkül elég nekik a körpálya azt is nehezen értik meg.

2020. aug. 3. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!