Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan, mivel tudják megnézni...

Hogyan, mivel tudják megnézni pl az elektronokat?

Figyelt kérdés
Sok doku filmben vannak olyan animációk, amikben pl mutatják, hogy az elektronok keringenek a proton körül, vagy ütköztetik a szubatomi részecskéket. Értem, hogy ezek csak animációk, de a valóságban honnan tudják, hogy ez így van? Szóval milyen műszerrel, vagy mi módon tudják megnézni az atomokat, atomi részecskéket? Laikus vagyok, soha nem tudtam ezt megérteni. Ha valaki elmagyarázza, azt nagyon megköszönöm.

2020. aug. 16. 16:20
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A klasszikus atom modell a valóságban hibás, hiszen nem körpályán mozognak az elektronok, ráadásul ott vannak a kvantumfizikai hatások is, ami ezen a modellen nincs ábrázolva (macerás elmosódott felhőpacákat rajzolgatni). Ez a modell arra jó, hogy könnyen lehessen ábrázolni az atom szerkezetét és az elektronhéjakat.


Hogy egész pontosan hogyan néz ki az atomkeringés, azt a képletekből lehet levezetni.


Dávid Gyula valamelyik előadásában mindez benne van, ha nem sürgős, akkor megkeresem neked (vagy valaki más belinkeli) a héten.

2020. aug. 16. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
52%
eletronminkroszkóppal [link] ottan vannak az atomok
2020. aug. 16. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Azta! Nem gondoltam volna, hogy van ilyen. Köszönöm szépen!
2020. aug. 16. 21:17
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Sehogy sem tudják megnézni, és ez nem is cél.

Vannak fizikai jelenségek, amiket meg lehet mérni. Sok ilyen mérés alapján egy adott dologra nézve felállítanak egy elméletet, egyműködési szabályrendszert. Mivel sokat mérnek, e szabályok szerint mindegyik mérés előre jósolható, és haz eredmény tényleg az, akkor a szabály jó.Ha pedig nem az, akkor a szabályt módosítják. Azt ne kérdezd hogyan, mert ahhoz el kell végezni az egyetemet minimum.

Mivel a világegyetemben nincs ellentmondás,ezért az összes létező szabálynak is ilyennek kell lenni. Az atomok elektronfelhőjére is számos mérés létezik, ezek alapján mondják meg az elektronfelhő tulajdonságait. De úgy elképzelni, hogy az elektron kering a proton körül, mint ahogy a föld a nap körül, teljesen hibás, mivel ot más viszonyok uralkodnak.


Az atomok belső szerkezetére közvetett mérések vannak, és azért írja a szakirodalom azt, amit ír, mert abban az esetben nincs ellentmondás, viszont más esetekben lenne.

Bármennyire nehéz elfogadni, vannak olyan elméletek, amelyeket bizonyos ismeretek nélkül nem lehet megérteni. Elhinni lehet, de a megértéshez szükséges ismereteket előbb meg kell szerezni.

2020. aug. 16. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!