Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fotózáskor miért van világos...

Fotózáskor miért van világos folt a fénykép közepén?

Figyelt kérdés

Vettem egy Skywatcher 2x barlow lencsét T2 menettel vizuális megfigyelésre és fotózáshoz is. Vizuálisan nagyon szuper, viszont fotózáskor a kép közepére kerül egy világos folt. A keresőben nem látszik, csak a kész képen. Volt egy régi, szintén SW 2x barlow lencsém, amit már megbántam, hogy eladtam, azzal nem volt ilyen problémám. Neten nem találok semmit a hibáról... Mi okozza, hogyan tudnám korrigálni?

SW200/1200, Pentax K20D



2020. aug. 18. 08:43
 1/10 anonim ***** válasza:
50%
Mert az optika vignettál, magyarul a kép széle felé a bejövő fény egyre nagyobb részét kitakarja. Készítened kell flat képet (ugyanezzel a cuccal lefotózol egy egyenletesen fehér felületet), és azzal korrigálni a feldolgozás során.
2020. aug. 18. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Határozottan nem vignettálás. Szinte kontrasztosan elkülöníthető világos folt. Mintha valami becsillanás oda fókusztálódna. Csak bosszantó, mert direkt nem a legolcsóbbat vettem, leírásban pedig ott szerepelt, hogy fotózáshoz ideális, hiszen rajta van a T2 menet.
2020. aug. 18. 12:24
 3/10 anonim válasza:
Nem tudsz feltölteni valahova egy fotót, hogy megnézhessük?
2020. aug. 18. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Túlexponálás vót má?
2020. aug. 18. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Mojjo ***** válasza:

Csak kíváncsiságból, ha munkarekeszre ugrasz, miközben a keresőt használod, akkor sem látszik a keresőben semmi? (Már ha be tudod így munkarekeszre ugrasztani a blendét.)


Minden blendenyílásnál mindig csinálja ezt?

Esetleg tudsz mutatni képet?

2020. aug. 18. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Gyakran előfordul hogy a kamera szenzor síkjába végül nagyobb kép képződik le, mint a szenzor mérete. A "túllógó" kép és a szélesebb nyaláb megcsillanhat a tubusok falán és nemkívánt műtermékeket okozhat ("stray light"). Erre leggyakrabban megfelelően elhelyezett íriszeket használnak, a leghasznosabb ha van egy mezőrekeszed ami a képpel konjugált és szépen le tudod vágni vele a megcsillanásokat.


Milyen állítható rekeszek vannak a teleszkópodon? Próbáld meg őket óvatosan becsukni és nézd meg hogy milyen hatásuk van a képhibára.

2020. aug. 18. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

3-as: De, amint lesz lehetőségem töltök fel.

4-es: Nem túlexponálás

5-ös: Tudnám ugratni a blendét, de ez egy tükrös távcső. Főtükör, segédtükör, barlow, fényképezőgép. Nincs blende.

6-os: Ez esélyes, igen, hasonló mint a becsillanó fény, csak ez fixen a kép közepén van. Ennek utána járok. Csak a gyári 50-60mm körüli szűkítő van a teleszkópon. A hosszú hétvégére jó időt mondanak, próbálgatom. Lehet meg kell fordítani a barlow-ba a lencsét...

2020. aug. 19. 08:55
 8/10 anonim ***** válasza:
Szerintem FB-on tematikus csoportokban jobb eséllyel találsz olyat, aki tudja a választ. (Asztrofoto.hu, Csillagászat-kedvelők, macsnet.hu, stb.)
2020. aug. 19. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
esetleg kérdezd meg a gyártót, hátha láttak már ilyet...
2020. aug. 19. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Nos, íme a kép, közepén a folttal:

[link]

2020. aug. 26. 11:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!