Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Teleszkóp okulár használata...

Teleszkóp okulár használata mikroszkóppal?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, hogy mivel már van pár okulárom, akár a kisebb objektumok megfigyelésére is használhatnám.


Megoldható valahogy, hogy az E-Plössl okulárjaimat egy mikroszkópba helyezzem?


Vagy nem érdemes ezzel szórakoznom, és vegyek kifejezetten mikroszkóphoz ajánlott okulárokat?


Előre is köszi!



2020. aug. 25. 12:55
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia!

Nekem van 2 mikroszkópom is, van egy komolyabb zeiss biológiai, itt az okulár 30,5 mm átmérőjű, ahogy a sztereó mikroszkópomnál is.

A "belépő szintű" biológiai mikroszkópok okulárjai 23,5 mm-esek.

Én a távcsövekhez annyira nem értek, egy ismerősömnek van, és úgy rémlik, hogy azoknál az okulárátmérő tök más (nekem ilyen 10, 12,5, 20 mm rémlik, de lehet, hogy tévedek).

Én nem tudok róla, hogy lenne bármilyen olyan mód, hogy ezeket csatlakoztatni lehetne a mikroszkópra. Ha kiveszed az okulárt, ott van egy luk, amibe csak adott átmérőjű okulár megy bele... azt, hogy van-e olyan köztes elem, feltét, kihuzat stb, ami ezt áthidalja, nem tudom, szerintem ez nem lehetséges, de kérdezd meg őket, nekem adtak már jó tanácsot: [link]

2020. aug. 25. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Alex Fly ***** válasza:

Fordított esetben működik...

Kedvenc refraktoromhoz is egy mikroszkópokulárt használok; tulajdonképpen itt az egyetlen megoldandó feladat a méretekkel lehet. Optikailag teljesen mindegy, hogy az adott okulár előtt mi állítja elő a vele megfigyelt képet...

2020. aug. 29. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Optikailag még arra kell figyelni, hogy a teleszkóp okulár önmagában korrigált rendszer, tehát nem tudja, milyen objektív van előtte. Mikroszkóp okulároknál ez nem feltétlenül igaz. Régen volt divat, hogy a mikroszkóp objektív bizonyos hibákra nem korrigált, hanem azt ráhagyják az okulárra. Ez néha technikai okból van/volt így, de ma már kb. csak azért, hogy az adott márkájú objektívek csak az adott márkájú okulárokkal vagy tubuslencsékkel adjanak legjobb képet. (köszönjük Zeiss...)


Az átmérővel meg általában a hasznos látószöge (FOV) is nő egy okulárnak, és ez ügyben a mikroszkóp objektívek sem egyformák, az ezzel kapcsolatos FN (field number) érték kb. 20-26 mm között szokott lenni.


Mindezek ellenére az biztos, hogy bármilyen okulár jobb erre a célra, mint bármilyen más lencse.

2023. aug. 5. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!