Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A villámot lehetne kondenzátor...

A villámot lehetne kondenzátorban tárolni?

Figyelt kérdés
Építenének egy hatalmasat, aztán mikor belecsap a villám már fel is van töltve.

2020. szept. 1. 09:52
1 2
 11/15 Wadmalac ***** válasza:
#3-asommal kinek mi baja van?
2020. szept. 3. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
EagleHUN ... A tekercses megoldással is van gond. Nem kicsi. Egy villám árama minimum kA nagyságrendű. Ekkora áramnak olyan hatalmas a mágneses tere, ami igencsak nagy erővel képes hatni a tekercsek meneteire. Pl amikor derékszögben megtörnek egy villámhárító levezetést, azt bizony konkrétan a falból is képes kitépni, amikor éppen kiegyenesedni próbál, amikor "levezeti" a villámot! Szóval annak a tekercsnek igencsak szilárdnak kellene lennie mechanikailag. Nincsenek ilyen eszközök, és ez nem véletlen... Ami a kondenzátoros megoldás illeti, mutass már nekem olyan anyagot, ami ekkora átütési szilárdsággal rendelkezik. Történetesen amikor eléri/elérheti a milliárd V nagyságrendet is egy-egy villám feszültsége. Fenntartom a véleményem, nem lehetséges olyan kondenzátort értelmes méretben építeni ami kibírná átütés nélkül a villámot. És erre megintcsak azt hozom fel, hogy nincsenek ilyen eszközök, és ez sem véletlen ...
2020. szept. 3. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 Wadmalac ***** válasza:

Tekercs esetén ott van még az önindukció, ekkora hirtelen áramtüske akkora induktív ellenállást produkálna saját magával szemben, hogy az a becsapó villám milliszekundumokkal a becsapás kezdete után más jobb vezető után nézne.

A kondinál tényleg nagy gond az átütési szilárdság.

DE nem kell egyetlen gigakondiban gondolkodni.

Kilovoltos szigetelés lehetséges.

Ahhoz meg "csak" megfelelő feszültségmegosztás kell, kondik soros kapcsolásával.

Ugyan akkor meg az árammennyiség lesz túl sok a sorhoz, de azt meg sok iylen sor párhuzamos kötésével meg lehet oldani.

Szóval össze leehtne azért rakni egy olyan "kondi-mátrixot", ami képes felvenni egy villám feszültségét, áramát.

De mennyiből?

Mekkora területen?

És minek?


Semmilyen módon nem éri meg.

2020. szept. 4. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 EagleHUN ***** válasza:

#12, #13 Nem mondtam hogy bármelyik verziót érdemes lenne megépíteni, vagy ne lennének súlyos problémák bármelyikkel is. (Sőt a tekercses megoldás gondolat menetébe csupán belekezdtem aztán elkalandoztam és így be sem lett fejezve a gondolatmenet.)


Természetesen mindkettőtöknek igaza van a felmerülő problémákkal kapcsolatban.

- Mechanikai tűrés és kilo amperek kapcsolatában is.

- Önindukció jelenségével is -> pont ez lett volna a gondolatmenetem vége ha befejezem...erre akartam kilyukadni...

- Igen lehet sorba kötni kondenzátorokat a feszültséget megosztva közöttük, és így nagyobb "tűrést" kialakítva az egészre nézve.

De a kondenzátorok sorba kötése "büntetésként" a kapacitást csökkenti.

Azaz ezekből a kisebb "elemi" kondenzátorokból kellene jóval több a megvalósítandó mátrixhoz. Ez megint csak a megvalósíthatatlanságot / költségességet növeli.

2020. szept. 4. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Wadmalac ***** válasza:

Jaja.


Amit viszonylag egyszerűen meg lehetne tenni, az a villámcsapás energiájának hő formájában történő kiaknázása.

Csak azzal ki is bukna helyből, felhasználási szempontból milyen jelentéktelenül kis energia ez.

2020. szept. 4. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!