Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az időbeli és a térbeli...

Az időbeli és a térbeli eltolás ugye transzformáció, és nem szimmetria?

Figyelt kérdés

"A Noether-tétel értelmében minden szimmetriához (szimmetriatranszformációval szembeni invarianciához) egy megmaradó mennyiség tartozik:


* az időbeli eltoláshoz az energiamegmaradás

* a térbeli eltoláshoz az impulzusmegmaradás"

[link]



Itt viszont mint szimmetriák vannak feltüntetve, szóval nem tudom.


2010. aug. 6. 13:43
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem vagyok szakértő, de szeretek olyan dolgokról beszélni, amihez nem értek :). Szerintem jól mondod, ezek transzformációk. Noether-tétel azt mondja, hogy ha ezek a transzformációk szimmetriatranszformációk, azaz a fizikai egyenletek alakjukat megőrzik a transzformáció során, akkor az invariancia tényéből egy megmaradó mennyiség kapható.


A példákban: pl. a térbeli eltolás, ha nem konzervatív az erőtér, akkor nem lesz szimmetriatranszformáció.

2010. aug. 6. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Kiegészítésként hozzátenném, hogy a transzformációk persze speciálisan lehetnek "szimmetriák".

Korábban is volt már itt válaszban a példa, hogy ha 2 méter magasból elengedsz egy kavicsot, ugyanazt tapasztalod, a szobában is meg az udvaron is, ma is és holnap is.

Tehát ennél a fizikai jelenségnél az időbeli és térbeli eltolás szimmetria.

2010. aug. 6. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

"Noether-tétel azt mondja, hogy ha ezek a transzformációk szimmetriatranszformációk, azaz a fizikai egyenletek alakjukat megőrzik a transzformáció során,"


Hogy jönnek a képbe fizikai egyenletek? A transzformáció egyben egyenlet is, vagy hogy érted?


"Kiegészítésként hozzátenném, hogy a transzformációk persze speciálisan lehetnek "szimmetriák".

Korábban is volt már itt válaszban a példa, hogy ha 2 méter magasból elengedsz egy kavicsot, ugyanazt tapasztalod, a szobában is meg az udvaron is, ma is és holnap is.

Tehát ennél a fizikai jelenségnél az időbeli és térbeli eltolás szimmetria."


De ez azt bizonyítja, hogy létezik invariancia a transzformációval szemben. A transzformációval szembeni invariancia pedig a szimmetria.

Most ennél a példánál miért lenne a transzformáció egyben transzformációval szembeni invariancia, azaz szimmetria is?

2010. aug. 6. 14:09
 4/8 A kérdező kommentje:

De már érdekel, hogy mi is az a szimmetriatranszformáció.

Miben más a transzformációtól?

2010. aug. 6. 14:22
 5/8 anonim ***** válasza:

Az egyenletek kapcsán:

Az transzformációval szembeni invariancia pont azt jelenti, hogy a fizikai egyenletek ugyanúgy néznek ki transzformáció előtt és után. Ha nem akarsz az egyenletekre gondolni, akkor úgy mondom, hogy a fizikai jelenségek ugyanúgy mennek végbe a transzformáció előtt és után. (Leejtett kavics esése / esését leíró egyenletek.)



A kiegészítésem kapcsán:

Kiegészítésben úgy értem, hogy minden transzformáció lehet szimmetriatranszformáció is, tehát transzformációkon belül vannak szimmetriatranszformációk (amelyekre a fizikai rendszer invariáns.) Szóval az eredeti kérdésedre: igen a térbeli és időbeli eltolás transzformáció, de ha a leejtett kavics példáját nézed, akkor mindkettő transzformáció a fizikai jelenséget invariánsan hagyja, tehát szimmetriatranszformáció, ezért írtam csak "szimmetriát".


Új kérdésedet talán meg is válaszoltam az előző bekezdésben:

Szimmetriatranszformáció egy olyan (speciális) transzformáció, amelyre nézve a fizikai rendszer invariáns. (Transzformáció során a jelenség / a jelenséget leíró egyenletek nem változnak.)

2010. aug. 6. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Szóval te sem állítod, hogy a transzformáció szimmetria is lehet, csak azt, hogy a transzformáció szimmetriatranszformáció is lehet.


Ugye így gondolod?

2010. aug. 6. 15:54
 7/8 anonim ***** válasza:
Így, de szokás - szerintem - röviden (és talán helytelenül) így is mondani.
2010. aug. 6. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséged!
2010. aug. 6. 17:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!