Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Füge és fügedarázs, hogyan is...

Füge és fügedarázs, hogyan is működik ez a dolog a természetben?

Figyelt kérdés

Van a lakótelepi házunk előtt egy fügefa amin mostanra értek be a gyümölcsök (a fajtáját nem tudom, a színük sárgászöld). Amikor megkóstoltam, olyan édes volt hogy a boltba se árulnak szerintem különbet ezért nekiálltam és amit tudtam azt leszüreteltem (nehogy kárba vesszen).


Amikor otthon eszegettem, akkor gondolkoztam el rajta, hogy tulajdonképp miféle gyümölcs ez? Imádom a fügét gyerekkorom óta de soha nem értettem pl. azt se, hogy miért nincsen a fának virága?


Aztán nemrég "kiokosítottam" magamat. Viszont nagyon megdöbbentett, amit olvastam.


Hogy a füge valójában nem más, mint egy zárt serlegvirágzat, amit kizárólag egy speciális rovar, a fügedarázs poroz be úgy, hogy bemászik a füge alján levő apró kis nyíláson (minek következtében elveszíti a szárnyait és gyakran a csápjait is). Miután az állat elhelyezte a petéit, azután elpusztul. A petékből először a hímek kelnek ki, amik megtermékenyítik a még ki nem kelt nőstényeket, utána a nagy rágóikkal kijáratot vájnak a nőstényeknek, aztán elpusztulnak.


Annyit idáig sikerült megértenem, hogy az "alap füge" kétlaki. A hímivarú fák fügéiben vannak a porzós virágok, a darazsak pedig ezekben tenyésznek (ezek a fügék ehetetlenek). A nőivarú fák pedig a magokat hozzák a termős virágukkal (ezek az ehető fügék). Amikor egy nőstény darázs elhagyja a "hím fügét" a teste tele van virágporral. Viszont ha egy "női fügébe" petézik, akkor gyakorlatilag elvégzi a megporzást, a petéket pedig a füge "megemészti" egy fehérjebontó enzimmel a darázs tetemével együtt és ugyanúgy hasznosítja a fehérjéket, akár a húsevő növények.


(Ez mind szép és jó, a füge "megkéri az árát a darázs dajkálásnak".)


Viszont mi a helyzet az egylaki fügékkel (aminek a belsejében egyaránt van porzó és termős virág)?


(Most hagyjuk a partenokarp - azaz "meddő" - és az önporzós változatokat.)


Az olyan fajták, mint a Capri füge, 3 termés szszakaszra oszthatók.

1. termés (tavasz): Profichi

2. termés (nyár): Mammoni

3. termés (tél): Mamme


Ha jól értettem "téli fügében" vannak azok a peték, amelyek áttelelnek. A téli fügéből kikelő darazsak megporozzák a tavaszi fügét, aztán a tavaszi fügét elhagyó darazsak megporozzák a nyári fügét, ebben már nem fejlődnek új darazsak, ebből lesz az ehető füge.


DE - és itt jön a legfontosabb kérdés - ha a nyári fügéből nem születik darázs, akkor hogyan kerül pete a téli fügébe?


Továbbá van még valami, ami még mindig nem egyértelmű a számomra. Hogy vannak olyan fügék, aminek a belsejében kétféle bibéjű termős virág található. Egy hosszabb és egy rövidebb. Ha a darázs a hosszabb bibéjű virágba petézik, az a pete elpusztul, viszont ebből a virágból lesz a mag, a rövid bibéjűből pedig a darázs születik (a porzók pedig abban a szűk járatban találhatók, ahol a darázs bemászik a fügébe). Azt szeretném tudni, hogy milyen fajta fügék ezek és hogy van-e köztük ehető? Vagy ez az az egylaki fügefajta, amit fent leírtam? (Akkor ez azt jelenti, hogy a nyári fügékben csakis és kizárólag hosszú bibéjű termős virágok vannak, amiben nem fejlődik darázs?)



2020. szept. 17. 15:15
 1/8 anonim ***** válasza:
72%
nem olvastam végig, de az itthon is megtermő füge nem darazsas megtermékenyítésű...
2020. szept. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

# 1

Igen tudom, de ezt bele is írtam a kérdés szövegébe (amit nem olvastál el és úgy írtál választ). Viszont engem a darazsas verzió érdekelne.

2020. szept. 17. 16:27
 3/8 sadam87 ***** válasza:
100%

Az első kérdésre nem találtam választ (annyira nem értek a fügékhez).

"Azt szeretném tudni, hogy milyen fajta fügék ezek és hogy van-e köztük ehető? Vagy ez az az egylaki fügefajta, amit fent leírtam?"

Az alábbi link alapján a kaprifikuszokra jellemző a kétféle bibe.

[link]

Az angol wikipedia alapján ezek hermaforditák (egylakiak).

[link]

2020. szept. 17. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

# 3

Az általad megosztott magyar nyelvű cikket már elolvastam mielőtt kiirtam volna a kérdést, viszont se az a cikk, se a wikipédia nem ad egyértelmű magyarázatot erre a két kérdésemre:


- Ha a nyári fügéből nem születik darázs, akkor hogyan kerül pete a téli fügébe?

- Ha a darázs a hosszabb bibéjű virágba petézik, az a pete elpusztul, viszont ebből a virágból lesz a mag, a rövid bibéjűből pedig a darázs születik (a porzók pedig abban a szűk járatban találhatók, ahol a darázs bemászik a fügébe). Azt szeretném tudni, hogy milyen fajta fügék ezek és hogy van-e köztük ehető? Vagy ez az az egylaki fügefajta, amit fent leírtam? (Akkor ez azt jelenti, hogy a nyári fügékben csakis és kizárólag hosszú bibéjű termős virágok vannak, amiben nem fejlődik darázs?)

2020. szept. 18. 09:10
 5/8 sadam87 ***** válasza:
100%

#4

Még egyszer:

- Az első kérdésedre nem tudom a választ (ahogy mér leírtam).

- Kaprifikuszok (kaprifügék). Arra tippelek a cikk alapján (amit állítólag te is olvastál), hogy ehető. Nem egylaki füge, ahogy le is írtam. A nyári fügét, mint írtam, nem tudom, mire vonatkozik.

2020. szept. 18. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"A nyári fügét, mint írtam, nem tudom, mire vonatkozik."


Ahogy a kérdés szövegében olvasható, a nyári füge a capri féle fügéknek az a termésfázisa, amikor a növény az ehető gyümölcsöt termi, ami nem szolgál keltetőnek a darazsak számára.


Egyébként úgy látom idehaza nincs túl nagy ismerete a fügék biológiájának, szóval itt hiába is próbálok választ találni a kérdésemre.


Amúgy időközben utánaolvastam néhány angol fórumon (akik foglalkoznak a témával és fügét nevelnek, még azoknak sem teljesen egyértelmű mindig, hogy hogyan is működik a dolog). Nagyjából azt sikerült megtudnom, hogy ahhoz, hogy a darazsak képesek legyenek áttelelni, ahhoz olyan késő érésű fügefákat is kell telepíteni a "nyári fügefák" szomszédságába, amelyekből a kikelő darazsak már a téli fügéket petézik tele, ilymódon lesz képes a darázsállomány fennmaradni (azaz áttelelni).


Amúgy megjegyzem hogy amikor elkezdtem foglalkozni a témával, álmomban sem gondoltam volna hogy az egyik kedvenc gyümölcsöm (ami nem is gyümölcs) ilyen hihetetlenül komplex és összetett háttérrel rendelkezik. Ráadásul az egész rendszer olyan jól működik, hogy abból egyszerre profitál a füge, a fügedarázs és az ember - aki élvezi a "gyümölcsöt".

2020. szept. 19. 14:28
 7/8 Fügés ember válasza:
100%
Nem tudom, hogy időközben meglett-e a kérdéseidre a válasz. De én alig egy hónapja tartottam pont a füge és a fügedarázs kapcsolatáról előadást egy rovartani konferencián. Az előadásom anyagából videó és leirat is készült. Itt találod meg: [link] videó be van ágyazva a cikkben. Ha honlapomon jobban körülnézel (van tartalomjegyzék lap), akkor szerintem nagyjából minden fügés kérdésre megtalálod a választ. Remélem, tudtam segíteni. :)
2023. okt. 18. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

# 7


Tisztelt Tanár Úr!


Nagyon szépen köszönöm a választ! Ez egy nagyon értékes és érdekes tanulmány ami rendkívül hasznos olvasnivalóul szolgál mindazok számára (többek között az én számomra is) akiket ez füge vs. fügedarázs téma érdekel. Én máris beleástam magam (mint a fügedarázs a fügébe) és végre kezdem megérteni, hogyan is működik ez az egész rendszer. (Igazából én idáig a külföldi oldalakból próbáltam információt gyűjteni, de sajnos nem tudtam olyan pontos, ugyanakkor leegyszerűsített képet szerezni, mint amely a fent említett honlapon is olvasható, ezért voltam gondban jómagam is a bizonyos fügefajták és a fügedarázs kapcsolatát és működésüket illetően.)

2023. okt. 19. 15:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!