Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Felújított, restaurált régi...

Felújított, restaurált régi gépek, járművek, műszaki eszközök valóban lehetnek 100-150 évesek?

Figyelt kérdés
Az értelmetlennek tűnő kérdés mögött igazából a következő húzódik meg: gyakran hallani hogy az Eiffel tornyot 1889 óta részeiben számtalanszor átépítették, valójában már nem 131 éves (2020). Régi autók, mozdonyok, háztartási eszközök stb. esetében mennyire gyakori, hogy csak kis részük/néhány alkatrész új, az egész nagyjából valóban 100 éves stb. Hogy is van ez? (És ha olyan jó alapanyagból készült, hogy nem rozsdásodik, nem esik szét, nem porlik el, mi az oka?) Elektronikai eszközök is kibírhatják ilyen hosszan?

2020. szept. 25. 09:48
 1/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

A restaurációnál nem tudom, hány százalékos az eredeti elem elvárás.

Egy Ford T-Modell rendberakásához valószínűleg minimum a kocsi felét korhű kinézetű, újonnan újragyártott elemmel kell pótolni.

https://www.youtube.com/watch?v=o-T5W9UJiHg


Van az a kiállítási előkészítés, amikor nem tesznek hozzá semmit, csak letisztítják.

[link]


De a restauráció mindenképpen tartalmaz hozzáadott új anyagot.


"Elektronikai eszközök is kibírhatják ilyen hosszan?"

Attól függ, mennyi ideig, milyen körülmények közt.


https://www.youtube.com/watch?v=wVphFkaX1gg&t=653s

2020. szept. 25. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Elég sok veterán autó, motor van a múzeumokban, és gyűjtőknél, ami gond nélkül működik, elmaradottam helyeken vagy túristák miatt gőzmozdonyok is gond nélkül üzemelnek napi szinten. Ezek a régi gépek még az örrökkévalóságnak készültek, nincs bennük műanyag alkatrész, és akkor még nem volt tervezett elavulás sem. Szakszerű karbantartás mellett simán elmennek még pár száz évet. Kb csak a gumi alkatrészek kophatnak, öregedhetnek el, ezeket lehet cserélni. A mai autókat direkt úgy tervezik meg, hogy 10 évnél többet ne bírjon ki, mert addigra elavul. Meg fogyasztói társadalom van, dobd el, vegyél újat. Én pl direkt régebbi, megkímélt cuccokat veszek, tovább bírják, mint egy mostani vadiúj.
2020. szept. 25. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"a régi gépek még az örrökkévalóságnak készültek"


"A mai autókat direkt úgy tervezik meg, hogy 10 évnél többet ne bírjon ki"


Hát ebben az igazságnak csak a morzsája van meg.


Sajnos a kérdés szempontjából ez off lesz, sorry.


A régi gépeket iszonyatosan kevés empirikus adat alapján kellett tervezni ahhoz képest, ami ma rendelkezésre áll.

Szóval jórészt mocskos módon túl voltak méretezve.

Egyszerűségük miatt jóval kisebb precizitást igényeltek.

Elkészítésükre temérdek idő állt rendelkezésre és kevés darab kellett belőle, a legtöbbjük az átlagembernek megvehetetlen volt.


Ehhez képest ma könnyű, gyors, jó hatásfokú, bonyolult, környezetkímélőbb, precíz gépeket kell gyártani, olcsón, rengeteget.


Hát persze, hogy az élettartam kerül ilyenkor a kukába a sok többi szemponttal szemben, arra van a legkisebb szükség, mert az állandó fejlesztések miatt a tökéletesen működőt is lecserélik x év után.


"Én pl direkt régebbi, megkímélt cuccokat veszek, tovább bírják, mint egy mostani vadiúj."

Bizonyos területeken meg tudod tenni, máshol nem.


Addig oké, hogy az egy hét után kukában landoló öngyújtók helyett beruháztam egy Zippora.

Addig oké, hogy 20 éves benzines kocsiban ülök, amit otthon, olcsón tudok szerelni ahelyett, hogy a szerelő laptopra dugás után fejét vakarva milliós egységeket cserélgessen egy csilivili, elektronikával teli új vasban.

Addig oké, hogy nekem nem kell kapszulás kávéfőző, jó a 10 éves Szarvasi, hetente vízkőtelenítve.


De próbálj meg egy tízéves számítógéppel netezni. Egy 2001-es gyártmányú, 2,1 megapixeles digitális kompakt/bridge kamerával mai igényű fotóminőséget lőni. Egy húszéves dízellel szmogriadó idején nagyvárosba bejutni.


Nem a világ qrvult el. A mi igényeink ütik egymást.

2020. szept. 25. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Olyan jó, hogy vannak itt ilyen ügyes emberek, akik minden bonyolult dolgot el tudnak magyarázni!
2020. szept. 25. 13:52
 5/7 anonim ***** válasza:
Ez egyébként valóban egy jó kérdés, mi vasúti témakörben szoktunk néha ilyesmiről beszélgetni, hogy adott mozdony pl meddig számít még ugyanannak a gépnek. Most egyszerű példaként pl egy 60-as évek elején gyártott mozdonyban több motorcsere, lemezelés, erősáramú berendezések cseréje, vezetőfülke modernizálása után, forgóvázak többszöri cseréjét ki is felejtettem, szóval kb a főkeret marad eredeti, a gép 80%-a viszont már egyáltalán nem az eredeti, akkor most ez valójában mikori is?
2020. szept. 26. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Nekem van 100 éves gépem és olyan is van, ami közel száz éves.
2020. szept. 26. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Utolsó válaszoló: szabad megkérdezni, hogy milyen gép(ek)ről is van szó?
2020. szept. 30. 05:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!