Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy működik a geotermikus...

Hogy működik a geotermikus energia? Tényleg megújuló energiaforrás?

Figyelt kérdés

Ahogy én tudom (aztán ez lehet téves), az az, hogy valamiképpen lefúrnak és a bolygó hőjét használják fel energiatermelésre.

Ha ez így van, akkor ezt miért tekintik megújuló energiának? Ez számomra nem olyannak tűnik, mint a napenergia, hogy az amúgy is jövő napsugárzást alakítjuk át energiává, hanem inkább megcsapoljuk a bolygó hőjét. Ami nyilván óriási energiaforrás, de ez alapján nekem nem tűnik megújulónak.


Vagy hogy van ez?

Még Attenborough is alternatívaként említi, és hát neki bőven el is hiszem, csak nem értem.



2020. okt. 12. 17:55
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A mi városunkban is használják. Azért "megújuló" mert gyakorlatilag nem fogy, azaz kimeríthetetlen.

Ki lehet számolni hogy mekkora energiát kellene elvonni a Föld magjától hogy 1 K-nel csökkenjen a hőmérséklete (ezt fel fogom tenni elméleti kérdésként...). Ez a tömeg és a becsült hőkapacitás ismeretében megadható. A többit rádbízom...

Ez ugyanaz mint amikor meg fogják valósítani a H-fúziós erőművet, a tengervíz pedig gyakorlatilag kimeríthetetlen H nyersanyagforrás lesz.

2020. okt. 12. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A nap se megújuló, mert 4 milliárd év múlva kifogy az üzemanyagból.

Nyilván óriási energiaforrás, de ez alapján nem tűnik megújulúnak ;)


A föld is ki fog fogyni a hőből 1-2 milliárd év múlva. addig nyugodtan hazsnálhatjuk.

2020. okt. 12. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A mai energiaforrásaink jelentős része gyorsan fogy. Ennek ellentéteként, az az energiát, ami ennél sokkal lassabban fogy el, nevezik megújulónak. Az elnevezés eredete, hogy kezdetben növényi olajokkal helyettesítették a kőolajat. A növényt évente vetették, termése adta az olajat, innen a megújulás. Később mindent, ami a mai ásványi olajhoz képest sokkal tovább létezik, megújulónak neveztek. Így megújuló a nap- és a földenergia is.


Valóban, olyan mélyre fúrnak, ahol a földkéreg már elég meleg ahhoz, hogy hasznosítani lehessen (jobbára termálvíz formájában). Ez egyes helyeken fúrást se igényel, például Izland a felszínre törő hőforrásokat használja, ezzel energiaszükségletének nagyobb részét fedezi.

2020. okt. 13. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

2es, persze, értem én. De a Nap akkor is ég, ha a sugarait nem fogod be a napelemmel. A Földet viszont úgy képzelem, mint egy jól szigetelt golyót, aminek a közepe forró. Ha megbontod a szigetelést, hogy megcsapold a hőjét, akkor már belenyúlsz és gyorsítod a kihülési folyamatot. Oké, értem, évmilliókról van szó, de ha így nézzük, ezzel a módszerrel a fogyasztás negatívan érinti az energiaforrás hátralévő idejét. Míg a napenergia, vagy pláne a szélenergia felhasználása nincs hatással az energiaforrásra.


3as, köszi a váalszt. Így nézve kicsit fura, hisz a "megújuló" szó a végtelenséget feltételezi, ahogy pl a szélturbina az is. Oké, a Nap is kihűl egyszer, de mint írtam, ezt a napelemek léte nem befolyásolja, szóval maga a fogyasztás.. nem fogyaszt:D


De am oké, megértettem, ment a pacsi mindenkinek!:D

2020. okt. 14. 18:51
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem szamit, hogy az emberek mennyi hot csapolnak le. A ho igyis-ugyis aramlik kifele a magbol, aho a radioaktiv bomlas termeli. Akkor is aramlik, ha nem hasznositjuk, es akkor is ha igen.

A fold nem egy szigetelt golyo.


A kozepe fokent azert forro, mert hasadoanyagok bomlasa melegiti amig el nem fogynak.

2020. okt. 14. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszi!


És hogy működik a dolog? Én olyasmit találtam, geotermia címszóval, hogy egy rendszerben gázt tömörítenek, ami ezáltal felmelegszik és átadja a hőt, közben kicsapódik, és ezt a folyadékot a környezet melegíti fel, hogy újra gáz lehessen. Azt írták, hogy ez télen kevésbé hatékony, mert ugye hideg a környezet, de még a -10 fok is tudja melegíteni a foyladékot, hisz az jóval hidegebb annál.

Aha. És ebben hol van a Föld mélyéről felszívott hő?:D Vagy egyszerűen csak úgy illik a képletbe, hogy ez végzi a folyadék melegítését?


Ha már hő, áramot lehet vele termeltetni? Erre nem találtam semmit, de számomra logikusnak hangzik. Vagy ez csak iparilag lehetséges, otthon nem? Menő lenne, ha télen a fűtést biztosítaná, nyáron meg az áramot:D

2020. okt. 14. 23:27
 7/10 anonim ***** válasza:

Áramot nem lehet termelni belőle Magyarországon.

Áramot erőművekben szoktak termelni, ahol a forró gőz meghajt egy turbunát.


A geotermikus energia nem elég a forró gőz előállításához, leszámítva néhány speciális helyet. Izlandon szerintem van ilyen erőmű.

Hő kinyerésére lehet használni háztartási szinten.


"És hogy működik a dolog?"

[link]


Leegyszerűsítve:

60-120 méter mély csöveket raknak le, lemegy a víz és visszajön melegebben. A melegebb víz leadja a hőt ettől hidegebb lesz és megint leküldik felmelegedni.


A -10 fok meg a télen kevésbé hatékony az szerintem nem erre vonatkozik, hanem arra a hőszivattyúra, ami a külső levegőt használja.

2020. okt. 15. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

áááÁÁÁááá értem, köszönöm!

Igencsak messze vagyunk még a lakásvásárlástól, de eléggé megtetszett at éma, lehet ilyet akarok majd:D Csak ahogy olvastam, régi családi házat geotermiásra korszerűsíteni drágább, mint egy épülő házba bevezetni.. franc se akar építkezni... de ha ez az ára...

..meg mondjuk.. remélem lesz rá valaha pénzem, mert ahogy nézem, nnnnnnnnnagyondrága a cucc.

2020. okt. 15. 18:25
 9/10 A kérdező kommentje:

Hm, most ahogy olvasom a cikket amit küldtél..

Levegő-levegő, vagy levegő-víz hőszivattyú (előbbi ugye gyakorlatilag a légkondi). Ez a szabad levegőből vonja el a hőt, azaz a külteret hűti.. vagy ha a lakásban hűteni akarunk, akkor a külteret fűti. Ééés ez véletlenül nem segíti elő az üvegház hatást? Tudtommal a légkondikat ezért nem kedveleik akörnyezetvédők, mert gyakorlatilag fűtik a bolygót... akkor igazából ez sem környezetkímélő, nem?

2020. okt. 15. 18:38
 10/10 anonim ***** válasza:

Az üvegházhatás nem attól van, hogy fűtjük az utcát. Az nagyon minimális hőemelkedést okoz a környezetben. Nem ezért nem kedvelik.

A légkondinak az a hátránya, hogy energiát fogyaszt, és több energiafogyasztás több szén dioxid kibocsátás az erőművekben.


Régen nem volt ennyi légkondi, ahogy elterjedt úgy nőtt az az energia amit azért állítunk elő, hogy a légkondik menjenek. Sok helyen túlhűtik az irodákat, ami még több energiaigény. Nem kell 20 fokra hűteni, ha a 24 is elég lenne.

Emiatt nem kedvelik, hogy rengeteg energiát fogyaszt.


Amikor te hőszivattyúval fűtesz, akkor az azt ígéri, hogy a normál gázzal fűtéssel szemben kevesebb energiából éri el ugyanazt a hőfokot. Ezáltal tehát igazából környezetkímélőbb, mintha simán gázzal fűtenél.

2020. okt. 15. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!