Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A súlytalanság és a repülés...

A súlytalanság és a repülés ugyan az?

Figyelt kérdés
Szóval egy madár is súlytalan meg a repülön utazók is. De pl. A madarakra miért nincs olyan káros hatás mint az űrhajósokra. Az űrhajósoknak számtalan betesgés alakulhat ki a zéró gravitáció miatt.

2020. okt. 18. 18:22
1 2 3 4
 31/33 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan.

Hiába van gravitáció - ha esel benne, akkor NINCSEN súlyod.

2020. okt. 19. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/33 anonim válasza:
100%

Ezt nagyon félve merem csak ide berakni.:

[link]

2020. okt. 21. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/33 Mojjo ***** válasza:

@32: Bár csak az első pár percet néztem meg, nem látom, hogy félni kellene ettől a videótól, vagy attól, hogy beraktad ide :)

Viszont azt sem hiszem, hogy a vita szempontjából releváns lenne.

----


@Mindenki: Nem igazán akartam belefolyni ebbe a vitába, ami itt kibontakozott, főleg azért, mert kicsit mindenkinek igaza van, és kicsit senkinek sem - és baromi sokat kellene körmölni, hogy ezt érthetően kibogozzuk, én meg lusta vagyok.


A helyzet az, hogy a súly fogalma azon - szerencsére kevés - fogalom egyike, ahol a terminológia nincs tisztán tartva, nem egyértelmű. Párhuzamosan több súlyfogalom is létezik és használatos. Amit a magyar iskolarendszer leginkább a tanulók fejébe ver az az itt is előkerülő "a súly az az erő, amivel a test húzza a felfüggesztést vagy nyomja az alátámasztást". Betanulja mindenki, mint az Anyám tyúkját, és ezzel sok baj nincs is, tényleg ez az egyik definíciója. Ilyen értelmezésében a fogalomnak a 30-as és 31-es hozzászólónak van igaza.

Mások máshol nemes egyszerűséggel az m*g szorzatot hívják súlynak. Fogjuk a test tömegét és megszorozzuk az adott helyen érvényes gravitációs gyorsulással. Ilyen értelemben pl egy szabadon eső test nem súlytalan, és adott gravitáció mellett a test tömege határozza meg, hogy épp ledobtuk-e a tetőről, vagy még a tetőn áll, az nem. Ebben az értelmezésében a fogalomnak a 29-es hozzászólónak van igaza. És egyiküknek sincs jobban, vagy kevésbé igaza a másiknál - egyszerűen csak nem tudnak a súlyfogalommal kapcsolatos kavarokról és az általuk ismert definíciónál leragadtak.


A 30-as hozzászóló remek ötletet adott azzal, hogy nézzünk wikipédiát. És lám a wikipédia mit ír:

"Some standard textbooks define weight as a vector quantity, the gravitational force acting on the object. Others define weight as a scalar quantity, the magnitude of the gravitational force. Yet others define it as the magnitude of the reaction force exerted on a body by mechanisms that counteract the effects of gravity"

(...)

"In the teaching community, a considerable debate has existed for over half a century on how to define weight for their students. The current situation is that a multiple set of concepts co-exist and find use in their various contexts"


[link]



Ha a gravitációt nem erőként kezeljük, és az ált rel alapján tárgyaljuk a témát, nem igazán történik semmi más, mint hogy az erő, amivel nyomjuk mondjuk az alátámasztást, egy inerciaerővé válik. Na bumm. De persze ettől még izgalmas és jó a 32-es hszben linkelt videó :)

2020. okt. 22. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!