Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Hold körül pályára lehetne...

A Hold körül pályára lehetne állítani olyan műholdat, ami szinte a talajt súrolva keringene?

Figyelt kérdés
A Holdnak nincs légköre, azaz csak egész elhanyagolható, kb. a tökéletes vákuummal megegyező a sűrűsége. Emiatt elvileg lehetne olyan műholdat pályára állítani körülötte, ami épp csak hogy elmegy a felszín fölött, akár méterekre a legmagasabb hegyektől. Jól gondolom ezt? Persze nem tudom, milyen gyakorlati haszna lenne, csak érdekességként merült fel.

2020. okt. 27. 18:50
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%

Nem értek hozzá de szerintem minnel közelebb kering, annál nagyobb sebessegre van szükség hogy ne zuhanjon bele.

Gyakorlatilag lehetetlen szerintem. Talan elméletileg is de azt nem tudom.

2020. okt. 27. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
0%

A légkör inkább lassítja a zuhanást a súrlódás miatt, nem amiatt zuhan le a műhold, hanem a gravitáció miatt, ami a holdon is van. Mivel felhajtó erő sincs a légkör hiánya miatt, így még repülőt sem tudnánk építeni, ami a légkörben repül.

Magyarul ahogy az első mondta akkora sebesség kell, hogy azt ma lehetetlen elérni, ahhoz hogy elég erős centrifugális erő jöjjön létre a fennmaradáshoz.

Legalábbis nekem ez a véleményem, de én nem vagyok fizikus, biztos hogy jön valaki, aki jobban ért hozzá mint én.

2020. okt. 27. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 sadam87 ***** válasza:
100%

A keringési sebesség alacsony Hold körüli pályán sem lenne jóval nagyobb, mint a hol a műholdak keringeni szoktak. A keringési sebesség a pálya sugarának négyzetgyökével fordítottan arányos (körpálya esetén). A Hold bő 1700 km-es sugarához képest itt elenyésző távolságokról (magasságokról) beszélünk. A pálya menti sebesség alacsony Hold körüli pályán 1,6 km/s körül van, ez más űrbeli sebességekhez képest nem túl nagy.

[link]

A LADEE szondának például 25 és 80 km között változott a pályamagassága:

[link]

(Illetve lentebb 20-60 km-t írnak.)

Az egyik oka, amiért a nagyon alacsony pálya nem biztonságos, az az, hogy Hold mágneses tere nem teljesen egyenletes. Emiatt a pálya sem lesz teljesen szabályos.

[link]

Emellett külső hatások is befolyásolhatják kis mértékben a pályát: más égitestek gravitációs hatásai, a Nap fénynyomása, stb.

Ezeket elég nehéz előrejelezni, így biztonságosabb, ha a szonda nem közelíti meg nagyon a Holdat.

(Emellett ha nagyon alacsony a pálya, akkor például a nagy sebesség megnehezíti a képkészítést.)

2020. okt. 27. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
64%

Simán megoldható, ha pl. van benne egy vészrendszer. Ha túl alacsonyra kerülne, ez ad neki egy kis lökést, és akkor nem zuhan le.

Az első kettő válaszoló valamit nagyon nem értett... de akkor minek írt?

2020. okt. 27. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
25%
Pályára állítasról van szó 4es. Nem szabályozott repulesről. Minek irsz ha nem erted?
2020. okt. 27. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
68%

Ez nem szabályozott repülés lenne!

Mivel azonban a pálya nem teljesen stabil, néha kell egy kis korrekció.

Pontosan úgy, ahogy a műholdaknál szokás.

2020. okt. 27. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

[link]

A tömegvonzás egyenetlen a Holdon, így egy körsebességre gyorsított golyóbis valószínűleg nagyon hamar leszédülne.

2020. okt. 28. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Csak nagyon elméletileg:

[link]

2020. okt. 28. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Wadmalac ***** válasza:
70%

Sadam írja az eltérő mágneses hatások pályabefolyásolását.

Legalább ilyen erős hatást okoznak a tömegkoncentrációk (mass concentration, MASCON).

[link]


A sűrűbb területek "lehúzzák" a túl alacsony pályájú műholdat.

Nem tudja tartani a Hold tömegközéppontjához képest nézett pályát.

Minél közelebb vagy, annál jobban összekócolják a pályagörbét.

2020. okt. 28. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Wadmalac ***** válasza:
Most látom, hogy zoligyerek is ezt írta.
2020. okt. 28. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!