Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van-e értelme a szelektív...

Van-e értelme a szelektív hulladékgyűjtésnek és a "zero waste" elvnek, ha a jövő generációinak mindenképpen fel kell majd dolgoznia azt a hatalmas méretű szemétmasszát, amit a földbe/óceánba/stb. szórtak az előző generációk?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


Nagyon kusza lesz, amit írni fogok, tisztában vagyok vele.


Arra gondolok, hogy annyira nagyon nem veszik komolyan sem a cégek, sem a lakosság a hulladék kezelését, tehát nekem ebből az jön le, hogy nincs is akkora nagy baj, hogy ezzel az egész feladattal komolyan kelljen foglalkozni. Tehát ahol a feltételek is adottak a szelektív gyűjtéshez ott a lakosság többsége inkább a kommunálisba dobja az üvegeket vagy a PET palackokat. Ahogy én jelenleg tudom, a szemét túlnyomó része a depóniákba kerül, azaz elássák, amit majd egyszer újra ki kell ásni, hogy valahogyan megszabaduljanak tőle, mert - gondolom én - ez a massza foglalja a helyet. Nagyon sok ipari hulladék van, ami több generáció alatt sem fog tudni lebomlani, gondolok itt műanyag víznyomócsövekre, ipari porcelánokra, stb. ezekkel mégis mit kezdenek majd? Ráadásul össze van keverve a földtől kezdve mindennel, nem lehet kezelni.


Inkább hagyni kellene, hogy a jövő generációja foglalkozzon vele, mert jelenleg az egész történet nem gazdaságos és például csak ráfizetés a műanyagot válogatni? Lehet, hogy már az egészre meg van a forgatókönyv? Például jön majd egy komolyabb robotosítás és a rengeteg felszabadult emberi munkaerőt majd a hulladékkezeléssel IS fogják foglalkoztatni?



2020. nov. 3. 17:36
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen így néz ki a dolog.

Amit elásnak, és normális hulladék, nem veszélyes, az soha nem lesz kötelező kiásni. Azért kell majd mégis kiásni, mert értékes lesz.

Ami a tengerben van, vagy a levegőben, stb. azt majd valahogy semlegesíteni kell, ami nem lesz olcsó.

A szelektív gyűjtés pedig már ma is megérné - HA mindenki jól csinálná. A lakosság is, a gyűjtő is és a feldolgozó is.

A jövőben biztos meg fogja érni - de annál később, minél később kezdik el komolyan csinálni.

Nem lehet fokozatokat átugrani, és nem lehet a kőbalta után mindjárt az atomerőművet feltalálni.

2020. nov. 3. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
88%
Ha te lennél a jövő generációja, neked mindegy lenne, hogy csak egy kisebb adag szemetet hagynak rád, amivel talán még tudsz valamit kezdeni, vagy pedig egy sokkal nagyobb adagot, ami esetleg már visszafordíthatatlan károkat okoz?
2020. nov. 3. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Kettes, milyen visszafordíthatatlan károkra gondolsz?
2020. nov. 3. 18:40
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom kettes mire gondolt, de a gond az, hogy a szemét nem marad csak úgy egyben abban a formájában. Kildódnak dolgok, bekerülnek a víz-körforgásba és ezzel eljutnak sokfele, beépülnek a táplálékba stb.. ,így gyakorlatilag mérgezővé tesznek mindent.


Az lenne a jó, ha eleve az egyszerűen nem lebomló termékek olyan lennének, hogy könynen újrahasznosíthatóak legyenek, azaz szétszedhetőségük és összetételük ezt segítené.

Tovább kéne könnyíteni és hatékonnyá tenni a szelektív és nem szelektív gyűjtést is és nem csak a fejlett országokban, mert sajnos a dolgok körbérnek, ezek a problémák globálisak..

2020. nov. 3. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Magyarán még mindig az a legjobb hulladék, ami nem is keletkezik, vagy legalábbis minimális mennyiségben. Tehát ha vászonzsákkal megyek bevásárolni a szupermarketbe és nem szedek össze 2-3 nejlonzacskót/nap, annak már lehet akár értelme is.


Megmondom őszintén iszonyat pesszimistán állok ehhez a dologhoz, valószínűleg a tudáshiányom miatt. Mondjuk még mindig jobb, hogy nem kérek el egy zacskót azért, hogy negyed óra múlva kidobjam az első fekete kukába.

2020. nov. 3. 19:45
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"Inkább hagyni kellene, hogy a jövő generációja foglalkozzon vele"

És vajon nem fog majd ugyanúgy gondolkodni, mint most te? Mitől lenne gazdaságos a hulladékkezelés a jövőben, ha most nem foglalkozik vele senki? Ez egy kicsit Pató Pál megoldás így.

2020. nov. 4. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

"még mindig jobb, hogy nem kérek el egy zacskót azért, hogy negyed óra múlva kidobjam az első fekete kukába."

Pontosan ilyen egyéni apróságokon műlik a nagy része a gyűlő szeméthegynek. Ez nem simán több a semminél, hanem pont az ilyen kicsi, de rengeteg sok darab hulladék az egyik fő probléma-összetevő.

Úgyhogy igen, sokat számít az az egy zacskó mínusz is.

2020. nov. 4. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Valójában nem is az a zacskó számít, hanem hogy természetessé, szokássá váljon, lássák a gyerekeink, és akkor egy-két generáció múlva már valóban érezhető lesz a szeméthegy csökkenése.
2020. nov. 4. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!