Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A világegyetem korára más is...

A világegyetem korára más is utal, mint hogy meddig látunk el az űrben?

Figyelt kérdés
tehát gondolok itt például a részecskegyorsítókra, csillagok születésére/halálára vagy másmilyen ismeretekre, amelyek ugyancsak a 13,8milliárd évet támasztják alá

2020. nov. 10. 10:49
 1/8 Mojjo ***** válasza:
97%
Nem az utal rá, hogy milyen messzire látunk, hanem az, hogy milyen ütemben tágul a világegyetem. Ennek segítségével tudjuk az eseményeket visszatekerni a múltig.
2020. nov. 10. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Több dolog az univerzum korára, pl. a tágulás sebessége, és ettől függetlenül a gömbhalmazok öreg csillagainak vizsgálata is az előbbi eredményét támasztotta alá.
2020. nov. 10. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
11%
A 13 mrd is csak becslés, tudományosan nem bizonyítható az Univerzum kora, mert egyrészt senki nem volt ott a keletkezésénél, másrészt azon a gyenge lábakon álló feltételezésen alapul, hogy ahova nem látunk el ugyanolyan összetételű megfelelően nagy térfogatot véve mint amit már ismerünk. Ez olyam mint megsaccolom mennyi kutya van a faluban...kábé :)
2020. nov. 10. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Mojjo ***** válasza:
82%

@3: "mert egyrészt senki nem volt ott a keletkezésénél"


Nem kell ott lennünk egy eseménynél, hogy rekonstruálni tudjuk. Ajánlott oktatóvideó e tévedéssel kapcsolatban:

[link]


"másrészt azon a gyenge lábakon álló feltételezésen alapul, hogy ahova nem látunk el ugyanolyan összetételű megfelelően nagy térfogatot véve mint amit már ismerünk"


Senki nem élt ilyen feltételezéssel, a világegyetem kora a világegyetem belátható részének megfigyeléseiből lett megállapítva.


Én egyébként nem is értelek téged. Remek jó válaszokat szoktál adni csomó kérdés alatt, jó meglátásaid vannak, rengeteg kérdezőnek segítesz - úgy általában. Aztán hirtelen a legbárgyúbb trollkodásokba csapsz át egyes, leginkább az ősrobbanást és a kozmológia egyéb témaköreit érintő kérdések alatt, és teljesen méltatlan áltudományos/ értetlenkedő/ ezós zöldségeket adsz elő.


Én elhiszem, hogy kémikusként ezekhez a témákhoz már nem értesz, plusz vallásos indíttatásból amúgy is bökik a csőrödet. De ez tényleg méltatlan. Biztos vagy benne, hogy ebbe az irányba akarsz menni, ehhez szeretnéd a neved adni? (Persze virtuálisan, de akkor is.)

2020. nov. 10. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
33%

Mojjo azért elég kevésadat áll rendelkezésre ahhoz, hogy a mai eseményeket ennyire magabiztosan visszakövessük. Ha annyit mondunk, hogy mintegy 13 milliár éves korú legalább megvan, az helytálló, erről van információnk. De hogy ennél mennyivel korábban volt bármi is, az már a hipotézisek és nem az elméletek világa.

És e közösségben erre érdemes ügyelni, mert elképesztő mennyiségű tévhit kering, és vallóikat semmi módon lebeszélni arról nem lehet. Ha nem muszáj, ne gyarapítsuk ezek számát, ha nem fogalmazzunk meg pontosan, honnantól kerültünk ki a bizonyíított tudományból a fantázia világába.

2020. nov. 10. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Mojjo ***** válasza:
72%

@5:

"Mojjo azért elég kevésadat áll rendelkezésre ahhoz, hogy a mai eseményeket ennyire magabiztosan visszakövessük"


Egy pontig remek jól vissza tudjuk követni. Az egy pontigon van a hangsúly.


"Ha annyit mondunk, hogy mintegy 13 milliár éves korú legalább megvan, az helytálló"


Egyetértek.


"De hogy ennél mennyivel korábban volt bármi is, az már a hipotézisek és nem az elméletek világa."


És ezzel is egyetértek. Maximálisan. Ami azt illetti, ezt szokták a leggyakrabban félreérteni, ahogy te is írtad, "elképesztő mennyiségű tévhit kering".


Valóban pongyola megfogalmazás ez az univerzum kora dolog. Fogalmazzunk úgy, hogy ameddig vissza tudjuk pörgetni a dolgokat jelen modelljeinkkel, onnan kb 13,8 mrd év telt el. Az, hogy az előtte, mint fogalom definiálható-e, és ha igen mi és hogy volt abban az előrében az már tényleg max a távoli hipotézisek világa.


Szóval köszi, teljesen jogos, amiket írsz :)

2020. nov. 10. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
2020. nov. 10. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Örülök, hogy egyetértünk.
2020. nov. 11. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!