Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudományban a "plazma"...

A tudományban a "plazma" miért jelent 3 különféle dolgot?

Figyelt kérdés

Ionizált gázok; az élő sejt anyaga; a vér nem-sejtes része.

Én ezek közt csak annyi hasonlóságot látok, hogy mindegyikben vannak ionok. Márpedig az elektrolit oldatokban is vannak, azok mégsem számítanak plazmának. Szerintem nagyon összezavaró az első hármat ugyanazon néven emlegetni.



2020. dec. 17. 08:05
 1/6 subrette ***** válasza:
100%

A tudományban alapvetően az ionizált gázt értik plazma alatt.

A másik két esetben hozzáteszik, hogy sejtplazma, vérplazma.

2020. dec. 17. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sadam87 ***** válasza:
91%

Mindkettő a görög plaszma (πλάσμα, = alak, figura, fromázott dolog) szóból származik, de egymástól teljesen függetlenül. Tehát azon kíül, hogy ugyanabból a szóból ered, nincs ok az azonos elnevezésnek.

[link]

[link]

Az élőlényekben a különböző folyadéktereket szokták így jelölni. (Az általad felsoroltakon kívül például még: protoplazma, nukleoplazma, stb.)

[link]

Egyébként érdekes, hogy először a biológiában alkalmazták a kifejezést (például a vérplazmára) és csak később a fizikában.

2020. dec. 17. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 sadam87 ***** válasza:
100%
Amúgy megértem, hogy zavaró, de nem egyedülálló, hogy egy adott kifejezés különböző dolgokat jelent a küllönböző tudományterületeken.
2020. dec. 17. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Mojjo ***** válasza:
100%
Egyébként a nyelv eleve ilyen. Egy szóalak több jelentéssel is bírhat - jó esetben általános iskola második osztály körül ismerkedik meg ezzel az ember, a többjelentésű szavak és az azonos alakú szavak anyagrésznél.
2020. dec. 17. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Habár ez nem a Nyelv kategória... a plazma szó többjelentésű vagy azonos alakú? Esetleg mindkettő?
2020. dec. 17. 15:15
 6/6 Mojjo ***** válasza:
100%
@5: Ez egy nagyon jó kérdés. Márhogy tényleg. A helyesírás kategóriában szoktak lenni elég toppon lévő emberek (valószínűleg nyelvészek), akik esélyes, hogy ezt kellően jól és alátámasztottan meg tudnák válaszolni. A természettudomány témakörben szerintem kevesen vagyunk bölcsészek :)
2020. dec. 17. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!