Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az elektronok az atommag...

Az elektronok az atommag körüli keringésre honnan veszik az energiát?

Figyelt kérdés
Elképzelhető, hogy a környezetükben levő hőmérséklet különbségből, tehát végső soron a napból? Mivel az elektronnak is van tömege,kering (tudom, hogy a Bohr-féle atommodell már kb. 100 éve nem teljesen állja meg a helyét), vagy inkább rezeg , hol itt van, hol ott, de akkor is irányt változtat. Én laikusként úgy tudom ezt elképzelni, hogy mivel folyton változik a mozgásállapota, ez folyamatos energiafelhasználással jár. Valahonnan tehát pótolnia kell az energiavesztességet. Ezért gondolom, hogy a környezetében lévő hőmérsékletkülönbségből tudja ezt pótolni.
2020. dec. 20. 14:44
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
43%
Sehonnan. Egy bizonyos erőtérben ilyen a mozgás. A föld a nap körül kering, a hold a föld körül. Egyik sem szerez sehonnan energiát a keringéséhez. A gravitációs erőtérben meghatározott sebességgel mozgó testek ilyen pályán mozognak.
2020. dec. 20. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
11%
Elég logikus magyarázatnak tűnik hogy végső soron a nap adja a mozgási energiát hő formájában. Abszolút nulla fokon az atomok mozgása megszűnik szóval, összefüggésben van a hőmérséklettel.
2020. dec. 20. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
12%
A szabad, magányos elektronok energiáját tekintjük 0-nak, az elektron energiát kell leadnia ahoz hogy beépüljön egy atomba ezáltal az atomokban lévő elektronok energiája negatív.
2020. dec. 20. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
73%

"folyton változik a mozgásállapota, ez folyamatos energiafelhasználással jár"

Ha tényleg ez lenne, akkor valóban kellene is.

Csakhogy az elektronok 𝐍𝐄𝐌 keringenek az atommag körül, így energiát sem adnak le. Tehát nem is kell nekik plusz energia.

Ha el akarod képzelni a helyzetet, a legjobb, ha úgy képzeled, hogy eloszlanak, mint egy felhő.

2020. dec. 20. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

#4 Mivel ez itt nem a reklám helye, így nem írom le, hogy melyik csatornán láttam egy dokumentumfilmet Jim Alkalili (Nem biztos, hogy helyesen írtam le a nevét!) professzorral és mintha úgy mondta volna, hogy az elektronok hol itt vannak, hol ott, tehát nem csak úgy eloszlanak. Sőt, mintha említette volna azt is, hogy saját tengelyük körül is forognak, "spinjük" van. Bár, mint írtam, én nagyon laikus vagyok a témában, kicsit sem világos számomra, hogy mindezt energiafelhasználás nélkül tennék!

Ha pedig energiafelhasználás van, valahonnan mégis csak pótolnia kellene! Ezért gondolom, hogy ha máshonnan nem, hát a napból, hő formájában.

2020. dec. 22. 08:27
 6/14 anonim ***** válasza:
62%

"az elektronok hol itt vannak, hol ott"

Idáig igaz.


"tehát nem csak úgy eloszlanak"

Igaz.

Azért mondtam mégis ezt a képet, mert ez hasonlít leginkább a valóságra.

De ha ez nem tetszik, akkor képzeld el úgy őket, mint egy állóhullámot. Annak sem kell energia, hogy fennmaradjon.


"Sőt, mintha említette volna azt is, hogy saját tengelyük körül is forognak"

NEM IGAZ!

Kiszámolták azt is, hogy ha forognának, akkor a kerületük sebessége fénysebesség fölött lenne.


"spinjük" van.

Ez igaz. De ettől még nem forognak!

Amúgy ehhez sem kell energia.


Tudod, az a baj, hogy ilyen kicsi méretben már nem lehet olyat mondani, hogy "forog", és az is problémás, hogy "ott van". Az elektronok nem kis golyócskák. Teljesen másképp viselkednek, és ezt nehéz leírni a hagyományos fogalmakkal.

De mondom, egyben biztos lehetsz: EGYÁLTALÁN NEM KERINGENEK semmi körül.

Tuti.


"ha máshonnan nem, hát a napból, hő formájában."

Tudod, valahol a világűr mélyén, 100 millió fényévre bármelyik csillagtól, egy magányos hidrogénatomot nem fog az vigasztalni, hogy más fényt kap valahonnan.

2020. dec. 22. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
54%

Az elektronok a kvantumfizikából következően bizonyos valószínűséggel vannak egyes térrészekben, nem keringenek. Nem kell nekik energia semmihez. A spin meg nem a saját tengely körüli forgást jelenti.

Ne keverd a kvantumfizikát a newtonival.

Nagyon leegyszerűsítve: az elektron töltése negatív, az atommagé pozitív, és a Coulomb-erő hat közöttük.

2020. dec. 22. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
18%
Csakhogy a töltés fenntartásához is kell energia valahonnan. Ha az elektromos áramból, vagy a gravitációból indulunk ki, ezek fenntartásához is kell energia. Kíváncsiságból rákerestem, és a fizikusok sem tudják végső soron mi az elsődleges energiaforrás. Kinetikus és potenciális energiával magyarázzák az atom működését. Nagy eséllyel ugyanaz az energia működteti ami az univerzumot összetartja.
2020. dec. 22. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. dec. 22. 10:13
 10/14 anonim ***** válasza:
0%
Ha érdekel itt van pár érdekes cikk a fizikával kapcsolatban: [link]
2020. dec. 22. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!