Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hangyáknál a testvérek...

A hangyáknál a testvérek miért 75%-ban rokonok?

Figyelt kérdés
Én úgy tudtam, hogy testvéri és a szülő-gyerek kapcsolat is 50% de a mozaik tankönyv azt írja, hogy ezért jobb nekik egymást gondozni, mint utódokat nemzeni.

2020. dec. 26. 13:51
 1/4 sadam87 ***** válasza:
100%
A hangyáknál a nőstények diploidok, viszont a hímek haploidok (megtermékenyítetlen petesejtből fejlődnek). Emiatt a lány utódok az apától ugyanazt a DNS-t kapják, az anyától kapott gének 50% eséllyel egyeznek, így jön ki a 75% rokonsági fok. (Csak a lánytestvéreknél áll fenn, és természetesen csak akkor, ha egy apától származnak.)
2020. dec. 26. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Ne felejtsük el azt sem, hogy egy hangyaboly egyedei mind ugyanattól az anyától (királynö) származnak, tehát elég valószínü, hogy bolyon belül nem szaporodnak egymással. Nem udom hány megtermékenyítö hím egyed kerül oda máshonnan.
2021. jan. 21. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 sadam87 ***** válasza:

#2

Ez nem feltétlenül igaz, vannak több királynős (polygyn) bolyok is egyes fajoknál.

[link]

Az is változó fajonként, hogy a királnyő a boly alapítása előtt egy vagy több hímmel szaporodik. (A nőstények még szárnyas hanygakétn szoktak párzani, és akkor elraktároznak jó sok hímivarsejtet.)

2021. jan. 21. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Köszi, érdekes cikk volt, még nem hallottam erröl.
2021. jan. 21. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!