Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » "Téli álmot alvó ősemberek"?

EagleHUN kérdése:

"Téli álmot alvó ősemberek"?

Figyelt kérdés

Sziasztok,

A napokban sok hírportál lehozta (tényként) hogy a Neander völgyiek téli álmot aludhattak.

Mindezt Spanyolországi barlangban talált csont (ok?) növekedési megtorpanása alapján állítják.


Nekem azt súgja a józan "paraszti" eszem hogy túl sokat látnak ebbe bele már maguk a tudósok is.


Gondoljunk bele:

Jégkorszaki hideg körülmények közt vagyunk, emberre veszélyes nagyvadak ólálkodnak.

Igazi jó ezek által áttörhetetlen házak nincsenek, legfeljebb fa, csont bőr kunyhók, illetve jó hűvös nyirkos barlangok.

Szőtt ruhák nincsenek.

Csak cserzett állatbőrök kilyukasztva hogy a kezeket lábakat ki tudják dugni belőle amikor felveszik. (Lehet hogy tudtak már rá ujjat varrni is szintén szőrméből.

Alsó ruházat nincs.

Hogy a vadak meg ne egyenek valakinek ébren kell lennie és raknia tüzet őrködnie az alvók fölött.

Ilyen körülmények közt egyszerűen elképzelhetetlennek tartom hogy valakik lefeküdtek nagy nyugodtan pár hónapra: "majd csak túlélik valahogy" alapon.

Arról nem is beszélve hogy az embernél már ekkor is bármikor születhetett utód. Télen is.


Ennek a csont elváltozásnak rengeteg más biológiai oka is lehetett.

(Nem derül ki hány egyednél találtak ilyet, vagy csak egy egyed csontjain...)


Továbbá azt már nem csak a Neander völgyieknél de a modern ember őseinél is többszörösen bizonyították csontokból hogy egymást is megették.

És ez a leghihetőbb. Ha szűkös idők voltak akkor megették a gyengébbeket idősebbeket elhullottakat is.

Inkább mint hogy álomba szenderüljenek...


És még azt se felejtsük el hogy a modern Európai emberről genetikai vizsgálatok bebizonyították hogy jelentős részben tartalmazunk Neander völgyi géneket, sikeres volt a kereszteződés. Maga a fehér bőr is így "vándorolt" át az Afrikából érkező újabb betelepülőkre.


Pont ezt a túlélési tulajdonságot nem tudták átvenni az őseink? És enélkül éltek le (nem a jégkorszakokra szakosodott testükkel) még 20000 évet egyedül a jégkorszak legkeményebb éveiben amikor már a Neander völgyiek ki voltak halva?

//28000 éve haltak ki! 10000éve ért véget a jégkorszak!De az utolsó évezredei voltak a legkeményebbek!//

Biztos szerencsénk volt nekünk nem kellett aludni menni hogy túléljünk...hmmm...


Remélem érthető hogy miért vannak erős kétségeim ezen állítás felől. A véleményetekre tudásotokra vagyok kíváncsi a dologgal kapcsolatban.


Egy példa a cikkek közül:

[link]



2020. dec. 29. 02:10
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
51%

Eddig azt hittem, hogy napenergiával működök, mert őszttől tavaszig alig bírok fölkelni, átaludnám az egész napot.


De most már tudom, hogy nekem ez a fél év a nyugalmi (hibernációs) időszakom.

2020. dec. 29. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
41%
Bizonyára többet aludtak télen, mint tavasszal, de téli álmot biztos nem aludtak. Hova tűnt volna róluk az az izomtömeg, ha nem járnak ki vadászni, hanem csak alszanak egész nap?
2020. dec. 29. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 TappancsMancs ***** válasza:
78%

"Hova tűnt volna róluk az az izomtömeg, ha nem járnak ki vadászni, hanem csak alszanak egész nap?"


És a medvékről...? Csökken de felerősödik. A medvék esetében sem normál életviteli éhezésről van szó, vagy efféléről.

2020. dec. 29. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi sok választ.

Látom nem csak nekem vannak kétségeim a dologgal kapcsolatban.

Mindenkinek ment a zöld kéz.

2020. dec. 29. 21:43
 15/26 A kérdező kommentje:

#2 külön köszi hogy ezt megemlítetted:

"ja, melegben nem tárolható a hús, éheztek volna, ezért nyári álmot aludtak"


Kihagytam az érveim közül ráadásul eszembe jutott hogy mindkét emberi alfaj használt egy technológiát hús tárolásra. Sőt az északi népeknél a közelmúltig elterjedt volt.

Hogy a fagyott altalajba ásták le az olyan zsákmányokat amelyeket nem tudtak azonnal megenni vagy felhasználni.

Ha elég mélyre ásták a többi ragadozó már nem szagolta ki, illetve kőrétegen nem tudott átjutni.

Többek közt Magyarországon (és persze szerte Európában) is találtak már tudtommal ilyen jégkorszakból maradt kőréteggel burkolt "húsfagyasztó" gödröket, persze már csak állati csontokkal tele.

Néha ugyanis előfordult hogy már nem mentek vissza valami okból és ott maradt.


Télen meg pláne nem volt gond fagyasztani a húst. Akkor miért is aludtak volna?

Nyáron meg találtak elég zöldet és gyümölcsöt is akár vadászat nélkül is túlélhető helyzet volt.

(Kb olyannak kell elképzelni a jégkorszaki nyarakat mint a ma a sztyeppéket és tundrákon. Akár elég meleg is lehetett. Volt vegetáció is. Persze kivéve a gleccserek közelében. Ott még nyáron is érvényesült a hűtő hatás néhányszor 10 km -en belül.)

2020. dec. 29. 21:51
 16/26 A kérdező kommentje:

#12 szintén jó felvetés és ellenérv:

"Hova tűnt volna róluk az az izomtömeg"


Az ilyen izom eltünésnek a csontokon szintén nyoma maradna ugyanis!

2020. dec. 29. 21:53
 17/26 A kérdező kommentje:
#10 köszi az infókat ebben valóban tévedtem és a tű korábbi mint gondoltam.
2020. dec. 29. 21:54
 18/26 A kérdező kommentje:
Jöhet még több érdemi válasz és hozzászólás.
2020. dec. 29. 21:54
 19/26 TappancsMancs ***** válasza:
100%

"melegben nem tárolható a hús, éheztek volna, ezért nyári álmot aludtak"


A tartósításokat már nagyon régen feltalálták és használták, sőt még ma is többnyire ugyanaz az alapja, kis kivétellel amit a kémia használatával csinálnak. A tartósítás követelményei: ne legyen nedves, hanem száraz, legyen hűvös helyen vagy fagyott, ne kapjon levegőt és fényt és szennyeződéseket, és van a sózás, és a forralás és füstölés. Remélem nem hagytam ki semmit.


A húst már nagyon régóta szárítják és/vagy sózzák és/vagy füstölik. Voltak a jégvermek, aminek megvan a maga rétegrendje és bizony nyáron is van benne jég. Ezt ma nyilván nem használják, mert van fagyasztó helyette. És ott a többi technika is, szárítottak húst, zöldséget és gyümölcsöt is, mint ahogy ma is.


És hozzátenném, hogy a kép amit kialakított az emberekben az ez meg az, az igencsak téves, a szőrös, vicsorgó és buta képet vágó ősemberekről.


Meg, még mindig az idézethez kapcsolódóan, ha aludtak téli álmot, akkor azt nem feltétlenül, hogy a kevés élelem miatt tették, de ez is egy lehetőség persze.


Meg a szervezetük sem biztos, hogy pont úgy működött, mint a mai emberé, például az erejük is a többszöröse volt a leletek szerint, mint manapság általános. Az is lehet, hogy csak otthon voltak, javították a házat, ettek ittak, tárgyaikat készítgették, együtt voltak és többet is aludtak, és ez látszik a csontokon. Csak az övéken jobban látszott.

2020. dec. 29. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
100%

A 2.-at csak trollkodásnak szántam.


Nyáron lehet szárítással, füstöléssel tartósítani, ha már megy a tűzhasználat.



Bár a 2 napnál távolabbra tervezés a mai napig nem működik bizonyos ma is élő népcsoportoknak.

2020. dec. 29. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!