Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szívek szállodájában elhangzot...

Szívek szállodájában elhangzott állítás igaz-e?

Figyelt kérdés

Barátnőm elkezdte nézni a Szívek szállodáját (Gilmore Girls), és a második évadban elhangzott a főszereplő szájából ez:


"Az elektromágnesesség és a radioaktivitás egy és ugyanazon erő két manifesztációja"


Jól gondolom, hogy ez így pontatlan? A radioaktivitást nemcsak gamma-fotonok jellemzik, hanem van több "komponense" is. Ha már itt tartunk, mi az az "erő" amiről szó van?



2021. jan. 7. 17:35
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

végső soron igaz, bár inkább mondanék "kölcsönhatást" az "erő" helyett (de így sem nevezhető tévesnek).

az elektrogyenge kölcsönhatásra gondolt.

2021. jan. 7. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Mojjo ***** válasza:
100%

Pontatlan. A radioaktivitásért csak részben felelős az ún. gyenge kölcsönhatás, amire az első válaszoló célzott. Ráadásul ugyan a gyenge kölcsönhatás rendkívül nagy energiákon valóban egyesül az elektromágneses kölcsönhatással, ennek a neve az elektrogyenge kölcsönhatás, de a világegyetem jelenlegi állapotában nincsenek egyesülve, két külön kölcsönhatás. Szóval sehogy sem stimmel.

Ráadásul itt helyben megeszem a kalapom, ha a Gilmore

Girls alkotói valaha is hallottak elektrogyenge kölcsönhatásról. Valószínűleg arra gondoltak, hogy a radioaktív atommagok a protonok közötti Coulomb-taszítás miatt esnek szét. Amiben van valahol valami igazságmag is, de ebbem a formában, főleg ahogy elhangzott a filmben, nagyon nem igaz.

2021. jan. 7. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
tartom magam ahhoz, hogy az elektrogyenge kölcsönhatásra gondoltak. az angol nyelven amúgy is jobban szokás az alapvető kölcsönhatások esetén is az "erő" kifejezést használni. azzal egyetértek, hogy az alkotóknak valószínűleg fogalmuk sincs róla, inkább azt tudom elképzelni, hogy szó szerint ez a mondat megragadt valamelyikükben mondjuk egy tudománynépszerűsítő előadáson.
2021. jan. 7. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

leszedtem az angol feliratot a filmhez, és a fordításban nincs pontatlanság:


"electromagnetism and radioactivity are two manifestations of the same force"

2021. jan. 7. 20:45
 5/5 A kérdező kommentje:
megnéztem az elektrogyenge kölcsönhatást, és szerintem is az lesz amire gondoltak, kösz a válaszokat
2021. jan. 7. 20:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!