Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a beltenyészet?

Mi az a beltenyészet?

Figyelt kérdés
Mièrt mondják egyes esetekben, hogy nem jó?

2021. jan. 7. 18:54
 1/3 sadam87 ***** válasza:
100%
A beltenyészet, ha rokon egyedek szaporodnak. Az utódok között növekszik a homozigóta lokuszok (gének) aránya, emiatt gyakoribbak lesznek a recesszív genetikai betegségek.
2021. jan. 7. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 EagleHUN ***** válasza:
76%

#1 jó válaszához adok egy gyakorlati példát.

Gyerekkoromban guppikat tartottam akváriumban.

Amikor megvettem egy adagot szép színesek voltak.

Aztán ahogy beltenyészetesen szaporodtak elkezdtek szürkülni, színtelenedni. 2 fejű egyedek születtek meg ilyesmi.


Vettem egy adaggal újabbakat betelepítettem és a szaporulattal ismét szép színes lett az állomány.


Egy darabig. Mert többé nem vettem és lassan kihaltak.

Bár ebbe a macskák is besegítettek. :D

2021. jan. 8. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit kibontanám az első választ, némileg leegyszerűsítve. Hátha nem ismered a genetika alapjait se.

A fejlettebb növények többségénél, és minden fejlettebb állatnál minden génből kettő van. Egy-egy mindkét szülőtől. Ez a két egyforma feladatú gén aztán megverekszik egymással, és a kettő közül az egyik győz, ő fogja meghatározni az egyed tulajdonságait, a másik meg csak ott elvan szomorúan.

Ha egy gén hibás, nem működőképes, akkor automatikusan a másik fog győzni, és ő határozza meg az adott tulajdonságot. De attól még az a hibás is ott van, és ha szexre kerül a sor, akkor egyik ivarsejt az egészséges gént fogja tartalmazni, a másik ivarsejt meg ezt a selejtet.

Ha két közeli rokon szaporodik egymással, akkor megvan az esélye, hogy mindkettő szervezetében ott van a hibás gén, és ha ott van, akkor 50 % eséllyel ezt a hibás gént fogja továbbadni, és akkor már nincs ott a tartalék, ami majd működik a hibás helyett. Így az utód két hibásat fog kapni, és születési rendellenességgel jön a világra. (Már feltéve, hogy egyáltalán megéri élve, hogy megszülessen.)

Ez a beltenyészet, hogy közeli rokonok szaporodnak egymással.

Ezért is bünteti a törvény, ha testvérek szexelnek egymással, vagy szülő a gyerekkel, mert ha ebből baba lesz, akkor az jó eséllyel nem lesz egészséges.

2021. jan. 11. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!