Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik ez a bolygó?

Melyik ez a bolygó?

Figyelt kérdés

Láttam nemrég egy dokumentum filmet, amiben azt mondták, hogy volt a naprendszerünkben egyidőben egy másik Nap is, ami mára már kihűlt, ezért nem bocsájt ki magából már fényt. Talán a Szaturnuszra mondták, de ez nem biztos. Melyik lehetett ez?

Sőt, azt is mondták benne, hogy volt több olyan emberi civilizáció is, akik fel is jegyezték ezt valamilyen formában, tehát az hogy kialudt, nem is volt olyan régen.



2021. jan. 17. 12:28
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
100%

#8 teljesen biztos, hogy az emberi történelem során nem volt két csillag a naprendszerben.

az indián alkotás kettő Napját egyébként optikai jelenségek is motiválhatták. a légköri jégszemcsék, leggyakrabban fátyolfelhők jégszemcséi által visszatükrözött melléknap (a Naptól jobbra és balra megjelenő fényfolt) alkalmanként olyan fényes tud lenni, hogy nem is lehet belenézni, egészen elvakít:

[link]

ezt Jókai is megörökítette a "Kőszívű ember fiai" egyik fejezetében (persze kissé eltúlozva)

"S a fényudvar keleti oldalán ott sápadozott egy másik nap. Oly egyenlő sápadt, szaggatott szélű mind a kettő, hogy nem lehetett választani, melyik az igazi, melyik a melléknap. "


#9 konkrétan 1054-ben volt az a szupernóva, a Bika csillagképben kisebb távcsővel is megfigyelhető Rák-köd (M1) a maradványa.

2021. jan. 17. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 Mojjo ***** válasza:
100%

@10: Erről ez jutott eszembe:

https://www.youtube.com/watch?v=-LW06dav7KA


Ugyan vallási fanatikusok "miért, ott voltál?" érvére készült válasznak, de úgy érzem, neked is hasznos lehet :)

2021. jan. 17. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
66%

"Pedig a Discovery-n adták."

Sajnos ott néha nagy marhaságokat is leadnak.

2021. jan. 17. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
0%

#13

Sajnos itt is, ezt gyorsan tegyük hozzá.


Mit mond az itteni "tudós" ?

Hát amit egy nálánál nagyobb tudós is mondott (írt) valahol, valamikor.


Nem saját gondolat, hanem egy, nevezzük úgy, hogy tanult ismeretanyag . Remélem ezzel egyet értünk. Ezzel nincs is probléma. Valaki kitalálta, hogy ősrobbanás, ezt bizonyította is és ezt Te elfogadtad és "tanítod".

A világ így működik, hogy a tanult ismeretet átadjuk a következő generációnak.

De ehhez mindig hozzá kell tenni, hogy a mai ismeret anyagaink szerint történt ez vagy az.

De ez nem lehet 100 százalék, mivel nem ismerjük az összes fizikai jelenséget. Nem tudjuk, hogy mitől gömbvillám, nem tudjuk, hogy mitől fekete lyuk, nem tudjuk, hogy mekkora a világegyetem, nem tudjuk, hogy tényleg egyforma e a fény sebessége mindenhol és még sorolhatnám napestig, hogy mit nem tudunk. A kedvenc hasonlatom, hogy voltaképp olyan hülyék vagyunk, hogy évtizedekig azt terjesztettük, hogy a tojás evés milyen káros a koleszterin miatt, most meg javasolt az evése, szintén a koleszterin miatt. Ha itt a földön ennyire nem tudjuk eldönteni, hogy mi jó és mi nem, akkor a csillagászati "bizonyított" kijelentések szart sem érnek. Gondolod, hogy a tojás tulajdonságait vizsgáló tudósok butábbak , mint a csillagászok ? Még sem találták el, hogy együnk e vagy sem.


Ha a fizikában véletlenül felfedeznek valami elemi erővel bírót, akkor azt hiszem sok mindent újra kell gondolnunk.

2021. jan. 17. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Egy másik csillag még kihűlve is akkora gravitációval rendelkezne, amit képtelenség nem észrevenni, de a pályamegfigyelésekből arra gyanakszanak, hogy valamekkora plusz bolygónak van esélye a külső Naprendszerben. De ez még bizonytalan, viszont a számítások erre adnak okot egy nagyon távoli pályán. Csillagászati tény egyébként, csak nem firtatják.


Ilyen pálya anomáliák észlelésével fedezték fel a Plútót és következtettek a Neptunusz létezésére is.


"A Plútó felfedezése

Szerző: Tarján M. Tamás"


"Az 1840-es években Urbain Le Verrier, egy francia matematikus a newtoni fizika tézisei segítségével bebizonyította, hogy az 1781-ben felfedezett Uránusz keringési pályájában észlelt szabálytalanságokat egy másik bolygó okozza. Le Verrier számításai hamarosan beigazolódtak, a Neptunusz megismerése azonban nem szolgáltatott teljes magyarázatot az anomáliákra, ezért a tudósok arra az álláspontra jutottak, hogy távolabb egy másik égitest is „megbújik."


[link]


"A Neptunusz felfedezése"


"A matematikai csillagászat (égi mechanika) óriási diadala volt, amikor 1846-ban felfedezték a bolygót.


Egy francia csillagász, Alexis Bouvard 1820-ban elkezdett olyan táblázatokat készíteni, amelyek a Jupiter, a Szaturnusz és az Uránusz mozgását elõrejelzik. Míg a Jupiter és a Szaturnusz számára készült táblázatok beváltak, sehogyan sem tudta elõre jelezni az Uránusz helyét. ez a tény alátámasztotta azt az elképzelését, hogy a az Uránuszon kívül lehet még egy bolygó, amely tömegvonzásával befolyásolja az Uránusz mozgását.


Két matematikus, John Couch Adams Angliában, és Urbain Leverrier Franciaországban nekiállt kiszámítani, hogy hol lehet a hiányzó bolygó. Leverrier eredményeit 1846. augusztusában Franciaországban publikálták, és kb. három héttel késõbb, szeptember 23-án Johann Galle Berlinben megerõsítette az új bolygó létezését, amely egy foknál kisebb távolságra volt a megjósolt pozíciótól."


[link]

[link]

2021. jan. 17. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 TappancsMancs ***** válasza:
100%
De kihűlt csillag az biztosan nincs.
2021. jan. 17. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Amit még lehetne mondani inkább kapcsolódóan hozzá, azok az alábbiak, de túl biztatót azért ne várj, inkább érdekesség.


Az elnevezés története:


"A „kilencedik bolygó” név már egy évszázada a Naprendszer esetleges további bolygóját jelölte. 1930. február 18-án Clyde Tombaugh azonosította először a Plutót a Lowell Obszervatóriumban, és gyorsan kikiáltották a Naprendszer kilencedik bolygójának, mely címet sokáig őrizte. A Pluto 2006-os visszasorolása törpebolygóvá megszüntette ezt a státuszát. Angol nyelvterületen a feltételezett ismeretlen bolygót gyakran nevezték Planet X-nek (az x-nek a matematikában megszokott „ismeretlen” jelentése miatt)."


Amit csillagászatilag még hozzá lehet tenni:


"A kilencedik bolygó egy feltételezett óriásbolygó a Naprendszer külső vidékén. Tömege a Föld tömegének legfeljebb 10-szerese, sugara 13 000–26 000 km közötti (kb. 2-4 földsugár).[2] A bolygó létezése megmagyarázhatja a Neptunuszon túli objektumok szokatlan pályáját a külső Kuiper-övben.[3][4]


2016. január 20-án Konstantin Batygin és Michael E. Brown, a Caltech kutatói bejelentették egy feltételezett kilencedik bolygó létezését a Naprendszerben. Az elmélet tudományos modellen alapul, amelyben hat Neptunuszon túli objektum pályájának elemzése szerepel."


"Pályája


A kilencedik bolygó pályája erősen elnyújtott, elliptikus, keringési periódusa 10–20 000 év. Távolsága a Naptól a legközelebbi pozíciójában 200-700 csillagászati egység (CsE) között lehet. Tengelyferdesége 30 (± 20) fok.[1][5][6] Legnagyobb naptávolsága akár 1200 CsE is lehet.[7][8] 2019-es számítások szerint körülbelül 400 CsE távolságra van a Naptól, és pályája 15–25 fokos szöget zár be az ekliptikával.[9]"


"Indirekt bizonyítás - Az új bolygó pályája

Hat Neptunuszon túli objektum pályájának összefüggései vezettek a kilencedik bolygó feltételezéséhez. A kilencedik bolygó feltételezése megmagyarázza hat Neptunuszon túli objektum pályájának sajátosságát."


"Új égitest a Naprendszer peremén" (de ez egy törpebolygó)

[link]


Valamint tudnak több törpebolygóról:

Pluto - Kuiper-öv - Keringési sugár (CSE) - 39,48

Haumea - Kuiper-öv - Keringési sugár (CSE) - 43,13

Makemake - Kuiper-öv - Keringési sugár (CSE) - 45,79

Eris - Szórt korong - Keringési sugár (CSE) - 67,67


Gondolom érdekes lehet a csillagászati része:

[link]

............

[link]

[link]

2021. jan. 17. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

#14 Válaszadó! Nem akarok csúnya szavakat használni a táplálkozás tudományra, de sajnos sok szponzorált, az aktuális gazdasági érdekeknek megfelelő tanulmány, cikk jelenik meg ebben a témában. Én már 20 éve nem hiszek nekik.

A csillagászatot szerencsére elkerülik a gazdasági érdekek.

2021. jan. 23. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 TappancsMancs ***** válasza:
Ami a 14/ -esben van az alapvető, minek kellett lepontozni? Ezek alapvető tudomány történeti dolgok.
2021. jan. 23. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:

Mert hülyeségeket írt.

Illetve valóban alapvető dolgokból vont le hülye következtetéseket.

2021. jan. 23. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!