Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy gyűrűelem akkor és csak...

Egy gyűrűelem akkor és csak akkor nullosztó, ha nem invertálható. Erre ellenpélda?

Figyelt kérdés
megnéztem pár mod összetett szám és pár mod prímszám táblázatot, de nem találtam ellenpéldát. valaki tudna ebben segíteni?

2021. jan. 18. 16:32
 1/8 anonim ***** válasza:

Az egész számok gyűrűjében pl. a 2 a szorzásra nézve nem invertálható elem, de nem is nullosztó.


A modulo m-es példák itt valóban nem működnek.

2021. jan. 18. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
ja, tényleg! köszönöm szépen.
2021. jan. 18. 17:08
 3/8 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2021. jan. 18. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Értem én, hogy magyarul beszéltek, csak azt nem, hogy mit mondotok?!
2021. jan. 18. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

#4


Lsd. itt:


[link]

2021. jan. 18. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
30 éve érettségiztem. Ha ezt a tételt húzom, ma utcaseprő lennék. Bár, lehet hogy azzal többet keresnék.
2021. jan. 18. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

#6


Nem tudok róla, hogy ez Magyarországon valaha is érettségitétel lett volna (azt tudom, hogy pl. Romániában tanítanak némi absztrakt algebrát már középiskolában is, de nem ilyen szinten). Itt Magyarországon ez egyetemi tananyag matematikusoknak/matektanároknak, és tudtommal 30 éve is az volt.

2021. jan. 18. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ez egy kétirányú állítás.


Az egyik irány ("ha egy elemnek van nullosztópárja, akkor nincs mult. inverze") abból következik, hogyha veszel egy nullosztó párt "a"-t és "b"-t, amelyek közül egyik sem 0, de a szorzatuk igen, akkor ha azt mondom, hogy "b"-nek van mult. inverze, ami legyen "c", akkor:

1. a*(b*c)=a*1=a

2. (a*b)*c=0*c=0

És ez ellemmond annak, hogy "a" nem nulla. Tehát "b"-nek nem lehet multiplikatív inverze ilyenkor ("a"-ra majdnem ugyanígy bizonyítható).


A másik irány ("ha nincs mult. inverze egy elemnek, akkor van nullosztópárja") az 1. hozzászóló ellenpéldája alapján valóban nem igaz bármilyen gyűrűben.


Viszont véges gyűrűben igaz.


Ha felteszem, hogy a gyűrűnek "n" darab eleme van és az "a" egy nem invertálható elem és tekintem a következő szorzatokat a gyűrű "n" darab elemével, amik mind eltérnek:

a*b1, a*b2, ..., a*bn.


Ez "n" darab olyan szám, ami közül egyik sem 1 (amiatt a feltevés miatt, hogy nem invertálható), szóval legfeljebb n-1 különböző értéket vehetnek fel, ami miatt biztos van két olyan elem ebben a sorban, amik egyformák.

Például az i. és a j. esetén:

a*bi=a*bj, amiből következik, hogy:

a*bi-a*bj=0, ami miatt

a*(bi-bj)=0.


Tehát találtam az "a"-hoz egy nullosztó párt, ami a bi-bj, ami nem nulla, mert feltettük, hogy ezek a "b" számok mind különböznek.


Bocs, kicsit hosszú, de az algebra sajnos ilyen :D

2021. jan. 21. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!