Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valaki ért a virológiához,...

Ha valaki ért a virológiához, elmondaná milyen mechanizmusok miatt lehetséges az, hogy egy oltás megvéd a betegség kialakulásától, de emellett ugyanúgy fertőzhetsz?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy még nem biztos a dolog, de egyáltalán hogy merülhet fel ilyesmi? Hogyan lehetséges? Ha az immunrendszered hatástalanítja a vírus, akkor mégis hogy tudsz fertőzni?
2021. jan. 21. 18:44
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Fertőződni azt jelenti, hogy a vírus a szervezetedbe jut. Ez egy pillanat. Utána minden az állapotod múlik. A vírus bizonyos szerveidbe igyekszik, mert ott tud hatásosan szaporodni. És ha sokan vannak, akkor gátolják előbb egyes, később sokszerved működését, miáltal nagyon beteg vag,netán meg is halsz. Ám az oltás korábban a szervezeteddel azt a hamis hírt közölet, itt vannak tömegével a vírusok. A szervezeted ellenakcióba lép, azaz, specifikus immunanyagot termel, ezek kiiktatják a vírust. Ha gyorsabbak, mint annak szaporodása, meggyógyulsz. Ám az oltásnál a hír hamis, viszont az ellenanyagokat a szervezted legyártja. Azok ott állnak készenlétben. Te szorgalmasan fertőződsz, mert ilyen helyeken járkálsz, de a vírusnak arra sem lesz ideje, hogy odébb sodródjon, máris kiiktatják.

A szervezeted egyensúlyra törekszik, ha nincs tennivaló, az ellenanyagok sem termelődnek, a meglévők lassan lebomlanak. Ezt a lebomlást nevezzük az oltás hatásos idejének. Ha tehát azt mondják, egy oltás fél évg véd, akkor az azt jelenti, oltáskor annyi ellenanyag termelődött, amennyi fél évig elegendő ahhoz, hogy az éppen érkező vírusokat elintézze. Fél év múlva már a "vírushaderő" erősebb lesz az "immunhaderőnél". Új oltás kell.

2021. jan. 21. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

1


Köszi, ám úgy értettem hogy lehet, hogy fertőzhetsz, tehát továbbadhatod a vírust.

2021. jan. 21. 19:01
 3/9 TappancsMancs ***** válasza:

Mint mostanában sokan én is csak tájékozódtam a témában. Ennyi. Azért valamit erről...


Ameddig a szervezet teljesen legyőzi, kiirtja a vírusokat a szervezetben, addig letelik némi idő, tehát nem egy pillanat amíg a szervezet a vírusokat megszünteti. Na közben az illető még fertőzhet. Csak jó esetben ő maga nem fog megbetegedni tőle, semmi baja sem lesz, a vírus egy ideig még a szervezetében van közben és a kilégzésében is ott lesz, ha tüsszent is, abban is ott lesz.

2021. jan. 21. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%
Ha felveszel egy kesztyűt és olajos lesz a kezed, még össze tudsz kenni mást vele, de te magad nem leszel olajos.
2021. jan. 21. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
93%
Nagyon jó a hasonlat 4-es! Sokkal több potenciális fertőzőforrás fog szaladgálni a világban, mint most. Mert most ha valaki elkapja nagy százalékban megbetegszik és otthon vagy máshol fekszik és nem megy közösségbe. De ha be lesz oltva, nem tudja, hogy hordozó, mert nem jön ki nâla a betegség. Ezért preferálják, hogy minél nagyobb százalék be legyen oltva... Kíváncsi leszek hogyan tudják megvalósítani, hacsak nem kényszerítéssel. Az átmeneti időben nem csodálkoznék, ha emelkedne a statisztika. De nem fog, mert a statisztikát mesterségesen befolyásolják. Pl. Érdekes, hogy nálunk a kórházban ( vidéki kisváros ) mióta elkezdődtek az oltások a nyolc kovidos osztályból kettő lett. No nézd csak! Kevesebb "beteg" van? Nem! Egyszerűen nem tesztelnek. Ki lett adva, hogy csak akinek tünete van, azt szabad tesztelni!
2021. jan. 21. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 TappancsMancs ***** válasza:
5-ös sajnos ez is benne van.
2021. jan. 21. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 sadam87 ***** válasza:

Gondolom, az ötlet onnan jött, hogy van nagyon sok tünetmentes fertőző is. Az ő esetükben is az immunrendszer kordában tudja tartani a vírust, de attól még a vírus (bár valószínűleg kisebb mértékben) tud szaporodni, és tud terjedni is.

De amúgy például az izraeli eredmények arra tualnak, hogy a Pfizer vakcina a fertőzőképességet is érdemben csökkenti.

[link]


#1

"Ha tehát azt mondják, egy oltás fél évg véd, akkor az azt jelenti, oltáskor annyi ellenanyag termelődött, amennyi fél évig elegendő ahhoz, hogy az éppen érkező vírusokat elintézze."

Ez így nem egészen igaz, inkább addig tart a védettség, amíg vannak (elegendő mennyiségben) memóriasejtek a szervezetben.


#5

"Pl. Érdekes, hogy nálunk a kórházban ( vidéki kisváros ) mióta elkezdődtek az oltások a nyolc kovidos osztályból kettő lett."

Azt nem tudom, miért lett ott nyolc COVID osztályból kettő (mondjuk lehet, hogy ahhoz is köze van, hogy lassan lecseng a második hullám), viszont az oltás teljes védettséget csak a második oltás után kb. egy héttel ad (típustól is függ). Jelenleg pár ezren kapták meg a második oltást (az elsőt is csak a népesség kb. 1,5%-a), úghogy még az égvilágon senki nem várja, hogy az oltás miatt jelentősen csökkenjenek az esetszámok.

"Ki lett adva, hogy csak akinek tünete van, azt szabad tesztelni!"

Nem követem naprakészen a teszteléssel kapcsolatos rendelkezéseket, de tudtommal ez nagyjából eddig is így volt.

2021. jan. 21. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Vegyük alapul a náthát.

Beszippantod, elkezd a orrnyálkahártyán szaporodni, az orr és a szájüreg ugye egybe van nyitva, nyilván a nyáladba is belekerül.

Tegyük fel, hogy ahhoz elég erős az immunrendszered, hogy ne szaporodjanak el túlságosan a vírusok, és ne fejlődjenek ki a náthavírus által okozott tünetek, vagy legfeljebb egy nagyon enyhe kis torokkaparás, tulajdonképpen észre se veszed, hogy megfertőződtél; nem alakul ki a megfázásnak nevezett betegség.


De addig a pár napig is, amíg tart a "küzdelem", és kiírtja az az immunrendszered a betolakodókat, orrpiszkálással, aztán a buszkapaszkodó megfogásával, vagy tüsszögéssel, ami egészséges állapotban is előfordul, vagy hangos beszéddel, ahol már mikroszkopikus méretekben ugyan, de azért csak fröcsög a nyálad, ugyanúgy terjesztheted a fertőzést.

2021. jan. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően úgy, hogy nem 100%-ban igaz az, hogy "megvéd a betegség kialakulásától". Az egyik kínai vakcina pl. csak kb. 55%-os, a jobbak 90% felettiek, de egyik sem 100%. (Kivéve persze az oroszt, mert az 110%)


Ennek ellenére az 55%-os kínai vakcinának is van értelme. Egyrészt ha mindenki megkapná (úgy értem az a 80%, aki még nem fertőződött meg eddig) akkor ezzel 1 alá csökkenne a vírus szaporodási rátája, és a betegség elhalna. Másrészt a súlyos betegségől (kórházba kerüléstől) azért lényegesen jobban véd, mint 55%.

Ez amúgy más oltásoknál is így van, a BCG oltás gyerekkorban is csak 20%-ban véd a megfertőződéstől (azaz csak ők nem lehetnek hordozók) és további 40%-ban a megbetegedéstől (ők tünetmentes hordozók, szerencsére jelelmzően csak rövid ideig). A maradék 40% megfertőződik a tbc-vel, csak a betegség nem lesz olyan súlyos.

2021. jan. 21. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!