Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az mRNS-vakcinák mRNS-molekulá...

Az mRNS-vakcinák mRNS-molekulái hogyan képesek átjutni a sejtek sejthártyáin?

Figyelt kérdés
Ugye ezek óriásmolekulák, és nagyjából 1000 nukleotidból állnak, szóval nem kicsik. Hogyan képesek bejutni a sejtbe? Esetleg ezek a szerkesztett molekulák kisebbek, mint a természetesek ?

2021. jan. 29. 10:13
 1/9 A kérdező kommentje:

A kérdés kiírása után ebben a cikkben ( [link] pont találtam egy magyarázatot: "Encapsulating mRNA in lipid nanoparticles is one way to ensure that a vaccine can successfully enter cells and deliver the mRNA into the cytoplasm."


A lipidmolekulák hogyan segítik a molekula bejutását? Megnyitják előtte a sejthártyát?

2021. jan. 29. 10:17
 2/9 sadam87 ***** válasza:
82%

Például endocitózist válthatnak ki.

[link]

Amúgy vannak más módok is, bár valóban lipid nanorészecskét szoktak használni leggyakrabban (a Pfizer és a Moderna vakcinánál is ilyet használnak).

[link]

(Progress in mRNa vaccine delivery alfejezet)

[link]

2021. jan. 29. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
9%
Kit érdekel, lehet hogy nincs is a vakcinában mRNS. Hazudtak már ennél nagyobbat is a járvány kapcsán. A multik azt csinálnak, amit akarnak ők a törvények, kormányok felett állnak.
2021. jan. 29. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
86%
Mivel a sejthártyák nagyrészt lipid jellegű molekulákból állnak, a hozzájuk hasonló lipidek kb. “beleolvadnak” a sejthártyába. Úgy, mintha a csomagolópapír a címzett házának falába beépülne, a csomag tartalma meg a falon belülre kerülne.
2021. jan. 29. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
81%
Szerintem simán endocitózissal.
2021. jan. 29. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Hát igen egy szóval azzal, csak én bővebben kifejtettem. 4. válaszadó
2021. jan. 29. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 sadam87 ***** válasza:

#6

Az, hogy a lipid nanorészecske összeolvad a sejtmembránnal nem ugyanazt jelenti, hogy endocitózissal kerül a sejtbe. Persze később összeolvad a két membrán, de nem rögtön. (Lásd a 2. válasz linkekben a képet.)

2021. jan. 29. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Én nem látom a különbséget.
2021. jan. 29. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:
Ok
2021. jan. 29. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!