Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Előnyös lenne ha nőne az...

Előnyös lenne ha nőne az emberek átlagos vérnyomása? (evolúció)

Figyelt kérdés

Tudom elsőre érdekesen hangzik, de hadd fejtsem ki:


Tehát ugye ismeretes, hogy rövid távon a magasvérnyomás nagyon előnyös. Erre sok felmérés van, akiknek magas(abb) a vérnyomása általában (persze csak egy kicsit magas, és stabilan, tehát nem ingadozik) jobb a kedve, nagyobb a teljesítőképessége, stb. A problémák hosszabb távon jelentkeznek, ezeket felesleges részletezni, hiszen mindenki tudja.


Ha evolúciós szempontból nézzük, akkor lenne ennek értelme?:


Ha a szervezet képes lenne alkalmazkodni a magasabb vényomáshoz (érfalak, vese, szív, stb.), és nem lenne többet éhezés, tehát az energiautánpótlás is garantált lenne, akkor ez egy reális fejlődési út lenne a homo sapiens sapiens számára?

(nyálván ilyen sohasem lesz, az éhezés mindig jelen lesz, és ezek a folyamatok év(tíz)ezredek alatt alakulnak át.


Tehát kizárólag elméleti síkon, ha nőne a szív teljesítménye és egységnyi idő alatt nagyobb mennyiségű vért lenne képes szállítani, illetve ehhez stbil energiautánpótlás és megfelelő "infrastruktúra" állna rendelkezésre, akkor ez előnyös lenne? Milyen hátrányai lennének?



Tudom, nagyon elméleti, ezért kéretik nem szószerint venni. :D



2021. febr. 10. 10:23
A kérdező szavazást indított:
Ha megfelelőek a körülmények, akkor előnyös lenne.
Nem lenne előnyös egyáltalán.
Nem ilyen egyszerű, leírom inkább:
16 szavazat
1 2 3
 1/23 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ebbe az irányba szerintem csak egy sokkal sportosabb tömeges életmód tudna mutatni, mármint a szív teljesítmények és érrugalmasságának terén. Az is kérdéses, hogy lenne-e itt igazi evolúciós visszacsatolási kör és nem egy lamarcki hatástól várnánk-e változást.


Mindegy, szerintem túl sok a plusz-mínusz paraméter. Összességében én nem látom alapvetően előnyösnek a magas vérnyomást, legfeljebb az életszituáció szerint rugalmasabban változót.

A kemény sportolók nyugalmi pulzusa, vérnyomása éppen átlag alatti, csak terheléskor megy fel.

2021. febr. 10. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
66%

Tudod, mi lenne még előnyös? Ha tudna repülni. Mégsem fog bekövetkezni.

Teljesen fölösleges ilyeneken gondolkodni, hacsak nem akarsz emberkísérletekbe kezdeneni.

Az evolúció nem úgy működik, hogy mi lenne előnyös. Átváltozik valami, és ha a változással az egyed túl tud élni és tovább tudja adni utódainak, akkor a változás megmarad, ha nem, akkor elvész. Az evolúció nem egy tudatos dolog, mint ahogyan te sem emiatt kezdtél el nőni gyerekkorodtól fogva.

2021. febr. 10. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

#1 Köszi. Csak érdekes péládul az emberi agy fejlődéstörténete, ahol ugye "teljesítménybeli" és méretbeli növekedés ment végbe, és az előnye elvitathatatlan. Ugyanakkor nagy hátránya, hogy a test energiafogyasztásáhból nagyon nagy (bár ez elég relatív) a részesedése az agynak még nyugalmi állapotban is.


Bár persze a vérnyomás változásához nyílván nagyobb tüdőkapacitás is kellene (vagy szaporább légzés), tehát kvázi nőne az embernek mindene, hogy kiszolgálja a szív igényét.

2021. febr. 10. 10:54
 4/23 A kérdező kommentje:

#3 Tudom, hogy az ember egyetlen funkciója az, h szaporodjon, de eléggé félreértetted a kérdést.


A kérdésem az volt, hogy járna-e teljesítménynövekedéssel (mind agyilag, mind fizikai erőnlét szempontjából) a magasabb vérnyomás.


Ha egységnyi idő alatt több vér megy át a szíven, akkor több energiához és oxigénhez jutnak a sejtek, ami akárhogy is nézem, előnyös.


Gondolj csak bele: Mikor érzed magad jobban, amikor felkesz, vagy akkor, amikor már megittad a kávét/mozogtál stb. Ha a második helyzet beállna, mint alapértelmezett "beállítás", az szerintem sok előnnyel járna.


"Teljesen fölösleges ilyeneken gondolkodni" Gondolkodni sohasem felesleges.

2021. febr. 10. 10:59
 5/23 anonim ***** válasza:
80%
Akkor gondolkodj azon, hogy a csillámpóni és az unikornis gyereke hasonlíthat-e egy albatroszra..
2021. febr. 10. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 Wadmalac ***** válasza:
92%

"Ha egységnyi idő alatt több vér megy át a szíven, akkor több energiához és oxigénhez jutnak a sejtek, ami akárhogy is nézem, előnyös."

Egyben megnő a veszteség-hőtermelésed, tápanyag-igényed, emésztésnek, salakanyag-kiválasztásnak gyorsulnia kéne, mindez miért?

ALKALMI magasabb teljesítményért?

Mert folyamatosan egyértelműen nem kell.

2021. febr. 10. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

#6 Igen, többet kéne enni/inni, meg vc-re járni, de elnézve mennyi koffeinfüggő van, szerinetm az embereknek ez simán tetszene. (A kávé is növeli az anyagcsere gyorsaságát, vízvesztéssel jár, és sokkal gyakrabban vagy éhes, jobban izzadsz, stb.)


"Egyben megnő a veszteség-hőtermelésed, tápanyag-igényed, emésztésnek, salakanyag-kiválasztásnak gyorsulnia kéne"

Igen, de mint írtam, az energiabevitel nem jelenthet problémát. Van kaja+folyadék.


"Mert folyamatosan egyértelműen nem kell."

Akkor miért kávézik az emberek 90 százaléka, ha nem azért, mert mindig fáradtnak érzi magát? Tudom, tudom, a koffein egy ördögi kör, mert a fellendülés után jön a fáradtság, de pont ezt lenne hivatott a stabil magasvérnyomás kiküszöbölni.


Olyan ez, mint az autóban az alapjárat. Ez lenne magasabb. Persze többet fogyaszt, többet szennyez, de ha az embernek jobb a kedve tőle, gyorsabban reagál az agya, akkor miért is ne?

2021. febr. 10. 11:21
 8/23 Wadmalac ***** válasza:
100%

"miért kávézik az emberek 90 százaléka, ha nem azért, mert mindig fáradtnak érzi magát?"

Mert egyszerűbb, mint fittnek lenni sporttal.

Az emberi szervezet tudja azt, ami kell. Csak a többségünk nem úgy használja, ahogy kéne.


Lusták vagyunk, na.

Ebben nem az evolúciótól kell várni segítséget.

2021. febr. 10. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
Igaz, köszi a válaszokat.
2021. febr. 10. 11:41
 10/23 Wadmalac ***** válasza:
50%

"Olyan ez, mint az autóban az alapjárat."


Annak semmi köze a nagyobb teljesítményhez.

Igen, rallye és egyéb autósport motorokban van magasabb alapjárat.

De miért is?

Mert a mozgó tömegek a gyors felpörgéshez és kisebb veszteséghez a dugattyúk ide-oda mozgásán úgy agyon vannak könnyítve, hogy alacsonyabb alapjáratot a nyomatékhullámzás és egyben nagyon kicsi forgási tehetetlenség miatt nem tudnának tartani.


Nincs olyan terhelés-igény, ami aláírná, hogy magasabban pörögjünk átlagosan.

2021. febr. 10. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!