Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az apatit sugároz?

Az apatit sugároz?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Jómagam is gyűjtök itthon apatitot, csak egy kis darab, kb. 4x3 centis van.


Nemrég azt olvastam, hogy az apatit nyomokban tartalmazhat urán atomokat.

Hogy ez mennyire igaz azt nem tudom, de videóba valaki megmérte dózis mérővel, és a háttérsugárzásnál jóval nagyobb, 0.70 mikrosivert értéket is mutatott.

Na most, nem tudom hogy ez éves szinten összeadva mekkora dózist jelent-e, és hogy ha nem is okoz tüneteket, befolyásolhatja-e az életkorát valakinek.


Valamint azzal sem vagyok tisztába, hogy ez a környezetében lévő anyagokra is kihat a sugárzásával, vagy csak érintés esetén kaphat valaki egy adag dózist belőle.


Tudom hogy egy normális röntgen tesztből ennél sokkal nagyobb dózist kaphat az ember, de az csak egyszeri dózis, ezt pedig nem tudom, hogy milyen.



2021. febr. 20. 16:01
 1/8 anonim ***** válasza:
89%

"befolyásolhatja-e az életkorát valakinek"


Az életkorodat csak az befolyásolja, hogy mikor születtél. :-)


Nem lesz bajod ettől, ne aggódj emiatt!

2021. febr. 20. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Mérd meg őket egy GM számlálóval
2021. febr. 20. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

"hogy az apatit nyomokban tartalmazhat urán atomokat."


A talaj is tartalmaz uránt és rádiumot, ebből lesz a pincében felgyülemlő radon... Valszeg nagyságrendekkel több talaj vesz körül a mindennapokban, mint apatit :)

2021. febr. 20. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

#1 Bocsi, úgy értettem hogy meddig él valaki.


De akkor nem aggódok.

2021. febr. 20. 17:48
 5/8 anonim ***** válasza:

Azt pontosan nem vágom, egy ilyen ásványnál mire érdemes figyelni.

Viszont a videóban mutatott 0,7 uSv/h, az egy aránylag magas érték. Ebből egy év alatt összejön 6 mSv, ami duplája annak a hatásos dózisnak, ami a magyar embert egy év alatt átlagosan éri (3 mSv). Ugyanakkor nem is annyira rendkívüli, pl. erősebben radonos házak lakóit ennél több is éri.

2021. febr. 20. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
#5 Akkor ez azt jelenti meg kéne tőle szabadulnom?
2021. febr. 20. 20:47
 7/8 anonim ***** válasza:
Ez azt jelenti, hogy ne rakd a párnád alá. Betekered alufóliába, berakod a fiókba és mintha ott sem lenne...
2021. febr. 20. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
51%

"Nemrég azt olvastam, hogy az apatit nyomokban tartalmazhat urán atomokat."

A természetben előforduló uránatomok túlnyomó többsége nem radioaktív, aggodalomra semmi ok. Sőt ha lenne egy kis uránérced otthon az se veszélyes. (Az uránérc radioaktivitásának nagy része mindenféle radioaktív hasadási termékekből származik)

2021. febr. 20. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!