Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell azt értelmezni,...

I.B.T. kérdése:

Hogy kell azt értelmezni, hogy minden sugároz?

Figyelt kérdés
Hallottam , hogy minden "sugároz". Hogy kel ezt érteni? Növények, házak, emberi test, stb?

2015. máj. 1. 22:39
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Minden sugároz, ugyanis mindenben van radioaktív izotóp.
2015. máj. 1. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Például az uránt nem úgy kell elképzelni, mint mondjuk a higanyt. Az urán mindenféle kőzetben, homokban megtalálható. A gránitban különösen sok van belőle és az urán radioaktív anyag és minden épület falaiban benne van, a másik ilyen fontos izotóp a kálium 40-es izotópja. Ennek valami milliárd év a felezési ideje nem tudom pontosan, tehát mikor a bolygónkon kialakult a kálium annak egy része radioaktív ami most is ugyanúgy itt van. Kálium pedig van mindenféle gyümölcsben különösen a banánban. Persze mivel ekkora a felezési ideje nem túl veszélyes, de azért 1 mol kálium az 6*10^23 db részecske és molnyi mennyiség biztos van a testünkben talán több is. Összehasonlításképp a milliárd az 10^9-en. A másik fontos dolog az uránra visszatérve az különböző anyagokra bomlik amik között ott a radon és az gáznemű elem és bárhonnan képes kiszökni, tehát pl a falakban levő urán elbomlik nem elég hogy sugárzást bocsát ki, de még radonná is alakul ami bekerül a levegőbe és ott bomlik el miközben sugárzást bocsát ki, vagy atüdőnkben ha belélegeztük. Ezért kell rendszeresen szellőztetni nagyjából naponta a házakat. Nyilván senki nem lesz rákos attól, hogy radon van a házában ahhoz sok napig kéne dúsulnia és melegvizes forrás fölé kéne építeni a házat. De a nukleáris technológiában úgy állunk a dolgokhoz, hogy jobb a biztonság minden veszélyt felülbecslünk. Ha valami nem világos kérdezz nyugodtan nukleáris fizikus vagyok.
2015. máj. 1. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Abba is belemehetek, hogy a radioaktív bomlásnál miért és milyen sugárzás van csak nem tudom mennyire tanultál fizikát meg szeretnél-e egyáltalán kiselőadást így is elég hosszú lett az előző kommentem :D
2015. máj. 1. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Hát ha még belegondolunk akár a hősugárzásba.


Tudtad hogy vákuumban ha elhelyezel egy forró meg egy hideg testet, akkor a hőmérsékletük kiegyenlítődik? Nem vákuumban azt mondanád hogy a levegő mediálja a hődiffúziót, de nem csak ennyi a történet...


A hősugárzás egyébként egy alacsony frekvenciájú elektromágneses sugárzás. Ennek keletkezése egyébként nem bonyolult jelenség. Tudjuk hogy mikor részecskék energiája egy szintet csökken (viszont mivel az összenergiának meg kell maradni), ezért a két szint közötti energia elektromágneses sugárzás energiájává változik. Kis energiakülönbségeknél keletkezik a hősugárzás, mint mikor részecskék egymásnak ütköznek és csökken a kinetikus energiájuk.

2015. máj. 2. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Igaz eszembe se jutott a hősugárzás (szakmai ártalom :D). Szóval ja hősugárzásról vagy radioaktív sugárzásról szól a kérdés?
2015. máj. 2. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

#2: Nem tudom, miért emeled ki pont az uránt, de érdekel.


#kérdező:

Remélem nem az ilyen "pozitív energiát sugároz a boldog ember" típusú áltudományos megjegyzésekre gondoltál. :)

A radioaktív sugárzást kiegészítve kicsit, megpróbálok közérthetően fogalmazni, feltételezve, hogy nincsenek alapismereteid a témával kapcsolatban. Mivel az előző válaszokban előkerült a radioaktivitás eredete is, megpróbálok ahhoz is egy kis magyarázatot hozzá tenni.


Valóban gyakorlatilag minden sugároz, ha ez alatt radioaktív sugárzást értünk. A legtöbb elem ugyanis többféle "változatban" fordul elő a természetben, amely változatokat az adott elem izotópjainak hívunk. A különféle változatok abban különböznek, hogy az atommagjaiban más-más a neutronok száma. Ez jelen esetben abban nyilvánul meg, hogy valamelyik változat radioaktív, valamelyik pedig nem. Radioaktivitás alatt azt kell érteni, hogy valamennyi idő után az adott atommag sugárzást bocsájt ki, s közben "átalakul" egy másik atommaggá. Ez utóbbi mag szintén lehet sugárzó, de lehet nem sugárzó -stabil- is. Mivel a sugárzó atommagok épp a sugárzás miatt egyre fogynak (mivel előbb-utóbb stabil maggá alakulnak), nyilván egyre kevesebb van belőlük. De az, hogy melyik milyen gyorsan alakul stabillá (azaz bomlik), az a különböző elemek különböző izotópjaira nézve változó. Van, amelyik rendkívül lassan bomlik. Például ha 100 atommagból 4 milliárd év alatt csak 50 bomlik el, akkor arra azt mondjuk, hogy annak a "felezési ideje" 4 milliárd év. (Mert ennyi idő alatt feleződött meg az adott sugárzó atommagok száma.) Ahogy korábban is rámutattak: ma a Földön jellemzően előfordulnak azok a sugárzó anyagok, amelyek a Föld keletkezésekor, vagy legalábbis nagyon régen keletkeztek, különböző magfizikai folyamatokban, és még egyszerűen nem bomlottak el.



De egyébként képződnek jelenleg is radioaktív atommagok, például az űrből jövő sugárzás hatására, így például folyamatosan keletkezik radioaktív szén a légkör felső részein, ami azután lejut a felszínre.



A sugárzó anyagokat kémiailag és biológiailag nem lehet megkülönböztetni a nem sugárzó elemektől, így beépülnek az élőlények szervezetébe, bekerülnek az épületekbe, stb. (Ezt használják "radioaktív nyomjelzés"-nél is.)


Mivel a természetben rengetek elemnek megfigyelhető radioaktív változata is, és mivel csak igen különleges módszerekkel lehet azokat elkülöníteni a nem sugárzó elemektől, így a növényekben, házakban, emberi testben is megfigyelhető lesz a radioaktivitás, mivel nem válogatjuk ki a sok atomból a sugárzókat.


A legnagyobb sugárterhelést az emberre nézve például a #2. válaszoló által emlegetett kálium adja (kálium az ember összes sejtjében megtalálható és alapvető fontosságú).


A radioaktív sugárzás egyébként azért veszélyes, mert nagyon nagy az energiája, és károsítja az élőlények DNS-ét, így rákhoz, vagy más halálos betegségekhez vezethet.



#4:Remek meglátás (először én sem gondoltam a hőmérsékleti sugárzásra. :)


Kicsit részletesebben: Minden anyag bocsájt ki "hősugárzást", ami elektromágneses sugárzás, ahogy a #4. válaszoló is helyesen írta. A kibocsájtott sugárzás energiája a hőmérséklet függvényében változik (nő). Szobahőmérsékleten ez az infravörös tartományt jelenti, azaz a látható fénynél valamivel kisebb energiájú, avagy nagyobb hullámhosszú. De párezer Celsius fokon már a látható fény tartományában sugároznak az anyagok, így például az olvasztott vasat izzani látod, pusztán azért, mert meleg.

A hőmérésékleti sugárzás mérését használják ki például a hőkamerák, amelyek testek által kibocsájtott elektromágneses sugárzás alapján következtetnek a test hőmérsékletére.


Egyébként a hősugárzásnak biológiai károsító hatása nincs, eredete pedig kvantummechanikai okokra vezethető vissza. (Ahogy a radioaktív sugárzásé is.)

2015. máj. 2. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Azért emelem ki az uránt, mert a tórium és az urán az a 2 elem ami rendes bomlási sorral rendelkezik még. A tórium pedig kristályokban, ásványokban kötődik meg így azért nem található meg szimplán a földben, viszont az urán kismértékben benne van nagyrészt mindenben a termőföldtől a tengerparti homokig, márványig. Konkrétan van olyan tengerpart Brazíliában ami sugárvédelmi szempontból már veszélyesnek számítana és nem lehetne ott lakni. Nyilván itt is csak arról van szó, hogy évekig 0-24-ben abban a homokban fetrengeni már komoly dózist okozna, tehát nyaralásra biztonságos. Meg nukleáris fizikus vagyok és első körben mindig az urán ugrik be a sugárzásról, mert azt használjuk fel általában. Legalábbis az ameríciumot nehezebben azonosítják be az emberek ha beszélek róla, de az urán azért mindenkinek megvan :D
2015. máj. 2. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Inkább a biológia az amihez "értek". Most készítek egy előadást órára amiben a DNS és sugárzás közti reakciókat elemzem. Az, hogy milyen sugárzás nincs kikötve viszont elsődlegesen a radioaktívakra gondoltam. Csak mint írtam is hallottam, hogy elvileg minden sugároz, csak EDDIG (:D) azt nem tudtam, hogy ez pontosan mit jelent:D
2015. máj. 2. 07:46
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Akkor radioaktív sugárzásra értették a sugárzást, mert az roncsolja a DNS-t :D 2 hatás van amiről beszélünk amikor sejtkárosodásról van szó. Az egyik a determinisztikus hatás ami arról szól, hogy nagy dózisú sugárzást kap az ember és emiatt sejtek halnak el, ez a hatás nagyjából azonnal, de legalábbis 1-2 hét alatt érzékelhető, bőrpír, bőrleválás hajhullás, hányás ilyesmi. A másik a sztochasztikus hatás ez az ami érdekes a DNS szempontjából, mert ez kis sugárzásoknál lép fel és arról szól, hogy amikor a sejt osztódik akkor éri a sugárzás és a sugárzás energiája elszakítja a DNS láncot emiatt degeneráció lép fel. Persze attól függően hol szakítja el ez a sugárzás is megölheti a sejtet vagy képtelenné teheti a sejtosztódásra, tehát ugyanolyan mintha megölte volna (ennek van vmi latin neve de nem ugrik be), vagy képes lehet regenerálódni a sejt, mert olyan a kár. Ezek a jó esetek nyilván, viszont ha továbbadja a degenerációt a sejt abból jöhetnek létre a rákos sejtek. Itt akár több éves folyamatokról is szó lehet, ezért elég nehéz bizonyítani, meg kutatni hogy pontosan mi okozta a rákot, ezért sok a kérdőjel a sztochasztikus hatás körül. Például nincs igazán bizonyíték, hogy az éppen kicsivel 0 feletti sugárzás is okozhat-e már ilyen hatást, de alapból lineáris vonalként képzeljük el a sztochasztikus hatást, ahol a károsodás mértéke és a sugárzás energiája van a tengelyeken. Érdekességképpen pont azért jó a sugárzás a rákos sejtek ellen, mert azok gyorsabban szaporodnak, mint a sima sejtek és az osztódás folyamán roncsolja a DNS-t a sugárzás a legnagyobb valószínűséggel.
2015. máj. 2. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

A "minden sugároz" szigorúan véve csak a hősugárzásra igaz, mert valóban minden anyag bocsát ki hőmérsékleti sugárzást.


A radioaktivitást tekintve pontosabb lenne úgy a megfogalmazás, hogy "mindenhol vannak sugárzó anyagok", mert azért a legtöbb anyag nem sugároz radioaktívan. Viszont tényleg majdnem mindenhol (az összes élőlényben, kőzetekben, levegőben) előfordulnak radioaktív anyagok is - döntően trícium, kálium, rádium, radon, urán. Ezért szokták azt mondani, hogy "minden sugároz" - olyan értelemben, hogy minden tárgyban, minden élőlényben, még a levegőben is vannak sugárzó anyagok.

2015. máj. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!