Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A rémálomban érzett félelem,...

A rémálomban érzett félelem, "igazi" félelem? (Lent pontosabban)

Figyelt kérdés
Ha valaki érez félelmet egy rémálomban, akkor ugyan úgy elkezd a szíve gyorsabban verni, és adrenalin termelődni (nem tudom milyen hormonok termelődnek ilyenkor pontosan) stb., mintha éber állapotban félne? Vagy csak a fejében fél, de a test nem ugyan úgy reagál rá, mert azok a hormonok, amik meg az alvásban maradáshoz kellenek (ezeket se tudom), azok gátolják, vagy egyszerre van jelen mindkettő? Hogyan működik ez pontosan?

2021. márc. 2. 11:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A hormonális alapjait nem ismerem pontosan, de eddigi tapasztalataim szerint hasonló fizikai folyamatok mennek végbe a testben. Riadtram márföl álmomból úgy, hogy kellett két-három perc mire lenyugodtam, és felfogtam hogy nem valóság volt. A szívverésem biztosan gyorsabb volt mint a normális alvási ritmus.
2021. márc. 2. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem igazán értem, mit értesz azon a szón, hogy 'igazi'

A félelem, mint minden más érzelem a fejünkben születik meg, különféle ingerek, információk hatására a gondolataink következtében és ha a veszélyérzetet pszichoszomatikus tünetek követik, amelyek a félelemre jellemzőek, akkor természetesen az igazi félelem.

Sejtem különben mire gondolsz, a filmek rendezői megpróbálják élethűen felvenni a jeleneteket, próbálnak érzelmeket kelteni bennünk és ez nemegyszer sikerül is, de az edzett néző a legfélelmetesebb harci jelenet során sem ijed meg, mert tudja, hogy csak mozi az egész, már akkor számít hasonlóra, amikor leül a filmet nézni, tudja, hogy mi a valóság.

Olyan ez, hogy teljesen más kimenni a táblához a szünetben, vagy feleléskor, más a jelentősége, van amikor következményekre lehet számítani.

Sosem felejtem el, amikor katonaként először voltam lőtéren, mennyire más volt a lövedékek sivítása, pedig nem volt háború, eléggé biztonságban volt az ember, bár ugye olyankor, amikor éles lőszerrel lövöldöznek, az mégiscsak frusztráló, mi ugyan csak céltáblákra, emberalakokra lőttünk, de valódi fegyverrel, teljesen más volt, mint akármilyen filmes csatajelenet.

Én speciel a horrortól tudok megrettenni, iszonyodni, nem is szeretem nézni.

Más érzelmeket is tudnak kelteni, a meghatódás, vagy akár a könnyekre fakadás a fikciótól egészen természetes és akkor is igazi érzelem, ha semmi sem valóságos a hátteréből, mert az a lényeg, mennyire éli bele magát az ember, mennyire vonatkoztatja el a látottakat és ugyanez az álomra is érvényes, ahol nem tudunk különbséget tenni a realitás és a fantasztikus között, mert minden természetesnek hat.

Az álmainkban az agyunk a valódi problémáinkat variálja és ezért van jelentősége ennek egy pszichiáter számára, de ebbe inkább nem mennék bele mélyebben.

2021. márc. 2. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Úgy értettem az igazit, hogy én azt tapasztaltam magamon, hogy az álomban nagyon rettegek, de amikor felébredek, az ébredés pillanatában, teljesen elmúlik, és álmosnak érzem csak magam. Nem is felriadni szoktam, csak megébredni, pedig tényleg nagyon félek. Ezért gondolkodtam el azon, hogy ilyenkor ugyan az játszódik e le a szervezetben, mintha ébren van, vagy az alvás befolyásolja.
2021. márc. 2. 12:35
 4/5 anonim ***** válasza:
Ébredés közben rájössz, hogy mi a helyzet, és van időd megnyugodni.
2021. márc. 2. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Alvás közben alapból lassabban ver a szíved, biztos nem kezd kalimpálni egy rémálom miatt. Egyébként max akkor ijedhetsz meg hirtelen, mikor felkelsz belőle. De ellor azért ugrik ki a szíved a helyéről úgymond, mert hirtelen az alvás nyugalmi állapotából kikerültél és az ijedtség ingerei így ekkor értek a valóságban is. (Remélem érthető, nem tudok jól magyarázni).
2021. márc. 9. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!