Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » [Villamosságtan] A Bode - és...

[Villamosságtan] A Bode - és a Nyquist-diagramok témakörének megértéséhez szükséges a munkadiagramok ismerete, vagyok azok nélkül is megérthető?

Figyelt kérdés

2021. márc. 3. 01:49
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Én annak idején megértettem a Bode- és Nyquist-diagramok témakörét, pedig még most sem tudom, mik azok a munkadiagramok.
2021. márc. 3. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Munkadiagram például, ha van két ellenállás sorosan kapcsolva, az egyiknek az értékét változtatják és azt ábrázolják, hogy ennek hatására hogyan változik az áram, feszültség, teljesítmény. A Nyquist-diagram esetén pedig egy áramkörre állandó feszültséget kapcsolnak, a frekvenciát változtatják és azt ábrázolják, hogy ennek hatására hogyan változik a kimeneti feszültség nagysága és fázishelyzete. A munkadiagramok inkább az erősáramú gyakorlatban fordulnak elő. Emlékszem a Villamosságtan könyvben külön fejezet szólt erről. Egy példa erejéig megemlítették a Nyquist-diagraot is, frekvencia-munkadiagram néven. A kettő között van valamennyi hasonlóság, de szerintem a Nyquist-diagramot meg lehet érteni a munkadiagramok ismerete nélkül is. A Bode-diagram az más jellegű, ott külön ábrázolják a frekvenciamenetet és a fázismenetet.
2021. márc. 3. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen független a kettő, egészen másra való. A Bode elsőre talán picit egyszerűbb, a Nyquist-hoz kell érteni a komplex szám fogalmát, és egy impedanciát el kell tudni helyezni a komplex síkban. Gyakorlatilag a Nyqist diagram semmi mást nem ábrázol mint ezt. Annyi "bonyolítással", hogy egy impedancia (pl. egy tekercs-ellenállás sorba kötve) egy adott frekvencián egy pontként ábrázolható a komplex síkon, de egy más frekvencián egy másik pont lesz (a tekercs reaktanciája frekvencia függő). Majd ezeket a pontokat ábrázolják f=nagyon pici(0 nem lehet)...f=végtelen (vagy ameddig kiváncsiak vagyunk rá) tartományban. Azaz azt lehet rajta látni, hogy adott impedancia (Vagy négypólus vagy bármi) amit vizsgálunk a különböző frekvenciákon hol helyezkedik el a kompex síkban.
2021. márc. 3. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!