Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Teleszkóp esetén mekkora az...

Teleszkóp esetén mekkora az ideális felbontóképesség?

Figyelt kérdés

Felbontás terén nem látok különbséget a 114/900 és a 130/900 Newton távcsövek közt.

Kiszámoltam a Dawes-határaikat is, de az semmit nem mond nekem. Tudnátok példát mondani a gyakorlati hasznáról, hogy jobban értsem?


A fő kérdésem a következőre irányul: Mivel a túl nagy felbontás a légszennyezettséget is mutatja, ez a 130-as még nem esik a túl nagy kategóriába? Vagy jobb is lehet a 114-nél?



2021. márc. 13. 01:18
 1/8 anonim ***** válasza:
Minél nagyobb, annál jobb.
2021. márc. 13. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ja, várjunk nem opvastam el bocsi.
2021. márc. 13. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 sadam87 ***** válasza:
100%

Minél nagyobb az átmérő, annál nagyobb az elméleti felbontás (egyenes arányosság van a kettő között). Gyakorlati szempontból meg nagyobb távcsöveknél a légkör határozza meg a maximális elérhető felbontást. Mivel a légkör folyamatosan mozgásban van, folymatosan torzítja az égitestekről érkező fényt. Minél nyugodtabb a légkör, annál jobb felbontás érhető el, de 1"-nél kisebb felbontás már nagyon ritkán érhető el.

Az általad megnevezett távcsövek maximális elméleti felbontása nagyjából pont 1" körül van, és nincs nagy különbség (kb. 10-15%). Hacsak nem nagyon nyugodt a légkör, valószínűleg nem fogsz különbséget tapasztalni (és akkor sem nagyot).

2021. márc. 13. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigieket!


Sadam87, az 1"-nél nagyobb vagy kisebb felbontások a jobbak?

Én most találkoztam először az ívmásodperc fogalmával, és csak olvasva róla nem sokat értettem meg belőle.

2021. márc. 13. 22:09
 5/8 sadam87 ***** válasza:
100%

A fok gondolom megvan, mint szögmértékegység. Egy szögperc egy foknak egy 60-ad része, egy szögmásodperc pedig egy szögpercnek egy 60-ad része (tehát egy foknak 1/3600-ad része).

[link]

Minél kisebb egységet látsz, annál jobb. (De azt nevezzük nagyobb felbontásnak, hiszen több részletet látsz.) Tehát ha egy távcső felbontoképessége 2", egy másiké meg 1", akkor a másodikkal feleakkora részeleteket is meg tudsz figyelni, mint az elsővel (persze megfelelően nagy nagyításon). Az emberi szem felbontóképessége például nagyjából 1', azaz 60". Ha 1"-nál nagyobb a távcső elméleti felbontása, onnantól kezdve a legtöbb esetben nagyjából mindegy, mert a légkör mozgása miatt általában nem tudsz kisebb részleteket megfiygelni. (De például nagyon jó égnél, vagy néhány fényképezési eljárásnál lehet jelentősége.)

Amúgy nem tudom, mire kell a távcső, de általában a fénygyűjtőképesség legalább olyan fontos, mint a felbontóképesség. Alapvetően minél nagyobb a főtükör/lencye, annál jobb (persze a minőség is számít, és ha nagy nagyítást akarsz, akkor a fókusztávolság, de az jelenesetben egyezik.

Mit akarsz vele megfigyelni?

2021. márc. 13. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, nagyon jól elmagyaráztad!!


Holdat, bolygókat, pár mélyég objektumot. Azzal már képben vagyok, hogy a Newton távcsövek alkalmasak ezekre. A fenti kettő közt vacilálok, mert a náluk drágább és nagyobb Newtonoknál már egyéb bajok jelentkeznek ( pl. a túl nagy lencsét nehezebb tökéletesre gyártani, súlyosabb a távcső és így az állványa is sérülékenyebb).


Esetleg van tapasztalatod hasonló teleszkóppal?

2021. márc. 14. 01:56
 7/8 sadam87 ***** válasza:

Nincs távcsövem, és nem is használtam sosem Newtont (maximum annyira, hogy belekukkantottam egybe). Lencsés távcsővel van valamennyi tapasztalatom. Szóval valószínleg vannak, akik sokkal több hasznos információt tudnak adni nálam. Érdemes lehet keresni valami csillagászati fórumot.

" pl. a túl nagy lencsét nehezebb tökéletesre gyártani"

A Newton távcsövek tükrösek.

"és így az állványa is sérülékenyebb"

Nem sérülékenyebb az állvány, hanem nagyobb (erősebb) állvány kell hozzá. (Illetve kisebb álványon nagyon bemozog a távcső.)


A Hold és a bolygók megfigyeléséhez a nagyobb fókusztávolság a jó (ilyen szempontból nem rossz a 900 mm), hiszen így nagyobb a nagyítás. Ebből a szempontból nincs különbség (illetve a febontóképességben egy pici, de az nem jelentős). A mélyég objektumok viszont nagyon halványak, tehát azokhoz minél nagyobb fénygyűjtőképesség kell (a nagy nagyítáás meg a legtöbb esetben nem annyira fontos). Ebből a szempontból a 130 mm-es elvileg valamivel jobb.

2021. márc. 14. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Értem, nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2021. márc. 14. 19:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!