Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan fejlődett a víz pumpálá...

Hogyan fejlődett a víz pumpálása és vezetékezése az ókortól az újkorig?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy a középkori London Bridge egyik vízkereke egy pumpát működtetett. ...Na de hova és miként vezették el a vizet?


És ekkor gondoltam bele, hogy erről semmit se tudok. A középkorban már voltak vízvezetékek egyes helyeken?!


Érdekel a legelső nyomókutak feltalálása, az első vízszivattyúk és vízvezetékhálózat fejlődése.



2021. márc. 13. 13:59
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Amennyire én tudom, az ókorban nem voltak a mai értelemben víznyomást fokozó szivattyúk, inkább eleve magasabban eredő források vizét vezették el úgynevezett akvaduktokkal (aqueduct): [link]

Aquincum területén még most is látni egy ilyennek a nyomait.

Öntözésre pedig az arkhimédeszi csavarral emelték fel a vizet alacsonyabb helyekről magasabban fekvő területekre: [link]

Nem tudok róla, hogy ilyennel tápláltak volna akvaduktokat, bár kizárni sem lehet: [link]

2021. márc. 13. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Főként a középkori vízhálózat foglalkoztat: azt tudom, hogy a kolostorokban volt akkor padlófűtés, de vízvezetékek nem? Vagy más intézményekben alkalmazták már akkortájt?


Erről keresnék weboldalakat...

2021. márc. 14. 01:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!