Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vektoriális szorzásban meg...

Vektoriális szorzásban meg lehet csinálni ezt a műveletet? (aXb)+(cXd)+(eXf)=(a+c+e)X(b+d+f) ?

Figyelt kérdés
a,b,c,d,e,f persze vektorok. Lehet így szétbontani ezt?

2021. márc. 13. 22:09
 1/7 anonim ***** válasza:

[link]


A keresztszorzat balról disztributív (nem tudom, hogy jobbról az-e, de anélkül is meg tudjuk oldani). Kibontás után ezt kapjuk:


(a+c+e)Xb + (a+c+e)Xd + (a+c+e)Xf


Ha a vektoriális szorzatban felcseréljük a vektorokat, akkor a (-1)-szeresét kapjuk:


-bX(a+c+e) - dX(a+c+e) - fX(a+c+e)


Most újra ki lehet bontogatni:


-bXa -bXc -bXe -dXa -dXc -dXe -fXa -fXc -fXe


Ebből már azért lehet látni, hogy nem egyenlőek (legalábbis nem mindig).

2021. márc. 13. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Igazság szerint teljesen pontosan ezt kellene belátnom a feladatban:

(B*j X A*k) + (k X D*l) + (j X l) = (k X j) + (l X A*k) + (D*l X B*j)

(ahol a kisbetűk vektorok, a nagyok konstans együtthatók). És próbáltam úgy csoportosítani, egyszerűbben felírni őket ahogy a kérdésben volt. Ezt hogyan lehetne megoldani?

2021. márc. 13. 23:33
 3/7 anonim ***** válasza:

Szerintem az i, j, k az x, y, és z-tengely irányú egységvektorok, és akkor ixj=k, jxk=i és kxi=j.


Ez esetben a bal oldal:

AB(jxk)+D(kxi)-(ixj)=ABi+Dj-k


A jobb oldal:

-(jxk)-A(kxi)+DB(ixj)=-i-Aj+DBk


Valami nem stimmel.

2021. márc. 14. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem egységirányú vektorok, csak én jelöltem a feladatban igy őket, mert a,b,c... vektorok már voltk máshol
2021. márc. 14. 09:46
 5/7 anonim ***** válasza:

Akkor sem stimmel valami, mert ebben a speciális esetben sem igaz az egyenlőség. Biztosan jól írtad le?

Mi volt az eredeti probléma?

2021. márc. 14. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Egy ABCDEF hatszögünk volt, aminek a szemben lévő oldalai párhuzamosak, és be kell látni hogy az ACE és BDF háromszögek területe egyenlő. A hatszög három oldalát jelöltem sorban j-vel, k-val és l-lel, a velük szemben fekvők pedig Aj, Bk és Cl. És úgy számoltam hogy a hatszög teruletéből levontam a 3-3 megfelelő kis háromszög területét, amiket az oldalvektorok vektoriális szorzataival fejeztem ki. És így jött ki a fenti képlet
2021. márc. 14. 16:53
 7/7 anonim ***** válasza:

Ez esetben az együtthatók nem tetszőlegesek. Ha egy körüljárási iránynak megfelelően választod a akkor:

(A+1)j+(B+1)k+(C+1)l=0

2021. márc. 14. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!