Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a skaláris szorzás és...

Mi a skaláris szorzás és vektoriális szorzás eredete?

Figyelt kérdés

Ki találta ki? Miért? Vagy mi volt a cél? Egy elég furcsa művelet pl. a skaláris szorzás: az egyik vektort rávetítjük a másikra és a vetület hosszával megszorozzuk a vektort.


Értem, hogy a természetben leír dolgokat mind2.


Köszönöm a válaszokat! :)



#eredet #matematika #vektoriális szorzás #skaláris szorzat #skaláris szorzás #vektor szorzat
2017. szept. 11. 19:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
50%

A skaláris szorzat asszem a fizikában a MUNKA kiszámításánál jött elő. Ott ugye az erő(vektor) és az elmozdulás(vektor) hosszait és a bezárt szög cosinusát szorozva kapjuk azt a mennyiséget, ami a munkatételben egyenlő a mozg. energia változásával. Ez egy egyszerű észrevétel.


A vektoriális szorzat is a fizika "találmánya": a Lorenz-erő esetén adódik.

2017. szept. 11. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Értem én, de először lett a skaláris szorzat. Tudom hogy hol jön elő, csak azt nem hogy hogy "találták ki"
2017. szept. 11. 22:12
 3/11 anonim ***** válasza:
Sok kísérletezéssel és számolással találták úgy, hogy célszerű bevezetni a vektorok kétféle szorzását.
2017. szept. 12. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
14%
Épp azt írom, hogy szerintem nem "először lett", hanem észlelték a fizikában az efféle vektorműveletet.
2017. szept. 12. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 dq ***** válasza:
47%

#4: az ősember nem ismerte, mi ismerjük, tehát valahol először lett.


Amúgy a kereső a barátunk.

2017. szept. 12. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy ezt olvasgatva kiderül:

[link]

2017. szept. 12. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%

Nem dq, ez nem így működik. Te úgy képzeled el a tudományt, vagy a feltalálást, hogy valaki elég okos, ül a szobájában és gondolkodik. A fenébe is, baromira kényelmetlen esete sötétben lenni, fel kéne találni a villanyt. És nosza, izzad, számol, de aztán csak kijön. És íme, ki lett találva az elektromosság.

Ha így menne, tényleg lenne "első". De valójában, mire a töltések felismerésétől a villanyégőig eljutottunk, eltelt vagy ezer év, és foglalkoztak vele több ezren (millióan?), mind tett hozzá egy kicsikét, de egyik se találta fel. Akkor itt ki az első?


A vektorok is így keletkeztek. Mikor elég bonyolult mozgásokat kezdtek tanulmányozni, akkor eleinte aprólékosan, sokat számolgattak, míg kiszámolták a kívánt eredményt. Sokan próbálkoztak, egyszer valaki kitalálta, hogy ha bizonyos rendezettséggel dolgozik , könnyebb, áttekinthetőbb. Vektort használt, de még ő se tudta. Csak mikor általánossá vált a használata, adtak nevet neki. A Kerék is már egy ideje működött, mikor elnevezték keréknek. Hosszú idő alatt, sokan, sok munkával alakítgatták ezt, míg egyszer valaki az egészet rendszerbe foglalata, leírta. Az ő neve talán kideríthető. De ő csak rendszerbe formálta. Előtte már sokan használták "kitalálva" nem egyszerre és sokak munkájával lett.


Az ilyen típusú kérdésekre általában nem adható olyan válasz, amit a kérdező erről elképzel. Az ok az, hogy a kérdező nem ismeri a tudomány munkamódszerét. Ez nem hiba, mindenki mindent nem tudhat. Csak itt a fontos az, hogy nem a vektorműveletek feltalálóját érdemes keresni, hanem a tudomány munkamódszerit megismerni érdemes.

2017. szept. 12. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Tom Benko ***** válasza:

A skaláris szorzat a munka kiszámításánál vetődött fel először. A vektoriális meg a forgatónyomatéknál. Azért olyan furcsán, ahogy leírtad, mert neked így mondták el. Valójában a vektorok számhármasok, és a skaláris szorzat a szorzás egyfajta általánosítása. Leibniz az "eleven erőt" úgy kapta, hogy az erőt és az általa okozott elmozdulást összeszorozta. Általános esetben a tér mindhárom irányában hat az erő egy-egy komponense és történik az elmozdulás egy-egy komponense. Ezek szorzata az e.e. egy-egy komponense lesz, ami, mivel iránymentes szám, összegezhető, így kapjuk meg a skaláris szorzást.


Amikor felmerült a kérdés, hogy adott a vektor és s skalár esetén mely v vektorokra teljesül az av=s szorzat, kiderült, hogy minden ilyen v vektor a irányú vetülete ugyanannyi, azaz a végpontjuk egy a-ra merőleges egyenesen van. Ebből jön ki az a kacifánt, amit írtál.


A vektoriális szorzatnál hasonló módon kell gondolkodni, innen már viszonylag egyszerű lesz levezetned.

2017. szept. 12. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Csokievés közben 2 perc Google volt eljutni Josiah Willard Gibbs-ig, aki a Wiki szerint: He therefore proposed defining distinct dot and cross products for pairs of vectors and introduced the now common notation for them.

Ugye, a dot and cross product a skaláris és vektoriális szorzás. Ezzel alighanem a kérdés megválaszolódott.

2017. szept. 12. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 dq ***** válasza:

#7_ "Nem dq, ez nem így működik. Te úgy képzeled el a tudományt, vagy a feltalálást, hogy valaki elég okos, ül a szobájában és gondolkodik."


Nem. Ez úgy működik hogy a kérdező megkérdezte h ki találta ki és miért, te pedig gyökér vagy.

2017. szept. 13. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!