Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy Magyarorszá...

Miért van az, hogy Magyarországon alig van "rendes" erdő?

Figyelt kérdés
Bármerre járok kirándulni, mindenhol olyan az erdő, hogy ilyen 20-30 centi átmérős tözsű, gyenge kis fácskákat látok, nem túl sűrűn. Minden ág törik, minden szikkadt, sok hegyoldal úgy néz ki, olyan ritkás, mintha valami szélvihar letarolta volna. Minden kicsi, csenevész. Vastag törzsű, igazi ősfák, mohaszőnyegek miért nincsenek sehol?
2021. márc. 21. 13:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert ahol ilyen akadna, ott jön már Józsi az úthengerrel... izé... szekercével.

Amúgy azért akad ilyen is néhol.

2021. márc. 21. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
87%

Azért akadnak rendes erdők is, nézz szét pl Bakonyban v Balaton-felvidéken sok helyütt.

Ugyanakkor tény, h főleg a 90es évek vadkapitalizmusa idején, sok természetes erdőt szándékosan tönkretettek (pl kártevők betelepítésével), hogy utána mint mezőgazdasági területet olcsón megszerezzék. Annyi eredmény volt, hogy azóta több ilyen erdőterületet nemzeti park részévé tettek, megpróbálták valamennyire regenerálni, na azért is láthatsz sokfele kb azonos korú, növésű, nem túl egészséges fácskákat.

2021. márc. 21. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Te merre kirándulsz? Sok olyan erdő van, amit mondasz, de azért bőven vannak szép erdeink is. Ha ilyet akarsz látni, akkor Kékestető (bár ott van telepített fenyő, amitől a hely a nevét kapta) vagy a bükki fennsík erdei, kiemelten az őserdő részt.
2021. márc. 21. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
A Bükköt nem igazán ismerem, ez igaz, de én a Mátrából, amit láttam, ott is kb. ezt láttam. Mész fel kocsival a Kékestető fele, azt látod, hogy ezek a vékony, csenevész kis ropifák vannak, meg sár meg mindenhol ez a hülye iszalag vagy nem tudom mi, ami ilyen pelyhes és benő mindent. Mindenhol az az érzésem, mintha egy falusi árokparton mennék. Múltkor Nagymaroson kirándultam, ott is olyan az erdő, hogy 5 méterenként van egy fa, és sehol nem láttam olyat, aminek 30 centinél nagyobb lenne a törzsátmérője. A Bakony tényleg szép egyébként, az az egyik kivétel, amit ismerek, de ott se mindenhol. Prérdikálószéken is jártam nemrégiben, ott is olyan érzésem volt, mintha egy tisztás lenne, amit utólag megszórtak fákkal. Vagy mintha minden 3 fát hagytak volna meg egy eredeti erdőből. Túl szellős és üres, valahogy nincs olyan érzésem, hogy valódi erdőben vagyok, ahol el tudnak bújni őzek, szarvasok, vaddisznók. Az egész olyan ritkás, semmilyen.
2021. márc. 21. 14:08
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
A Kékestető alatt van néhány km-re a csúcstól a másik őserdő, amit érdemes megnézni.
2021. márc. 21. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Trianonban a "rendes" erdőink nagy részét elvesztettük. Ahhoz képest mostanra lényegesen több erdőnk van. Kormánytól függetlenül mindig nőt az erdős területek aránya Magyarországon az elmúlt 100 évben. Viszont 2-300 éves fák... csak 2-300 év alatt nőnek.

A helyzeten rontott, hogy a rendszerváltás után sok erdő került magánkézbe, és a tulajdonosok tarvágással szedték ki a pénzt belőlük.

2021. márc. 21. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Karancs, Medves, Salgó, másfél méter vastag bükkök, felnéztem rá és nem hittem el... tény hogy szocban tarra vágtak sokat. Mentünk az erdőben, mondom ez megint egy vár lesz?? Erre egy 2,5 méter vastag fatönk, olyan négy méter magas lehetett de már a törzse nem volt meg. Kivágott haverom olyan fát hogy a falu kiment hogy mi robbant fel?!
2021. márc. 21. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!