Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tér egy A pontjában mekkora...

A tér egy A pontjában mekkora a mágneses tér, ha egy elektron halad el egyenes vonalban tőle egy méterre?

Figyelt kérdés
Lehet nanométer is, mindegy csak arra vagyok kíváncsi mi mindent kell figyelembe venni.
2021. ápr. 1. 20:46
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

De gyakorlatilag az ennek a kiszámolásához szükséges képlet kéne.

Én soha nem tanultam ilyesmit, úgyhogy hátha jár erre egy villamosmérnök vagy ilyesmi:)

2021. ápr. 4. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:
Az elektron sebességére nyilván szükség van, de másra nincs.
2021. ápr. 4. 20:32
 13/15 A kérdező kommentje:
A villamosmérnökök ilyenkor szépen csendben maradnak, ők csak akkor szólalnak meg, amikor középiskolásokat kioktathatnak elektronikából.
2021. ápr. 4. 20:33
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Talán kevesebbet kell magyaráznom a dolgok elhelyezkedéséről, ha a mágnesestérerősség-vektort adom meg az (x, 0, 0) pontban, amikor a q nagyságú ponttöltés az r(t) = (0, 0, v*t) pályán (tehát a z tengely mentén mozog egyenletes v nagyságú sebességgel, így az A pont x távolságra van az egyenes vonaltól, ahol az elektronod mozog):

H(v, x, t) = q/(4*π) * γ*v*x/(x^2 + γ^2*v^2*t^2)^(3/2) * (0, –1, 0),

ahol γ = 1/sqrt(1 – (v/c)^2), és c a fénysebesség.

Ha az elektron éppen a z = 0 magasságban van, akkor v*t = 0, tehát t = 0, így egy kicsit egyszerűsödik a formula:

H(v, x, 0) = q/(4*π) * v/(x^2*sqrt(1 – (v/c)^2)) * (0, –1, 0).


Ha a későbbiekben nem csak egyenes vonalú egyenletes mozgást végző ponttöltésre érdekel a dolog, hanem általános r(t) pályákra is, akkor ezek lesznek a releváns képletek:

[link]


> „csak arra vagyok kíváncsi mi mindent kell figyelembe venni.”

Legfőképp a Maxwell-egyenleteket. Ha a sebesség kicsi (v ≪ c), akkor elég lehet a Biot–Savart-törvény.

2021. ápr. 5. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!
2021. ápr. 5. 13:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!