Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor Skandináviában nyáron...

Amikor Skandináviában nyáron kánikula van, akkor nálunk rendszerint hűvösebb időjárás van? Lehet ebben összefüggés?

Figyelt kérdés

Ritkaság a kánikula arrafelé, de az utóbbi pár évben, amikor előfordult, nálunk mindig hűvösebb volt (júliusban!) Azért kérdezem, lehet-e összefüggés. A linkek pedig:

[link]


[link]


[link]


2021. ápr. 16. 09:55
 1/6 anonim ***** válasza:

Persze, lehet, például akkor, ha a skandináv térségből a hideg, vagy hűvös levegő gyorsan leáramlik hozzánk, de a helyére, mivel ha a levegő valahonnan gyors ütemben valahová áramlik, akkor valahonnan a helyére kell is mennie, szóval mondjuk Spanyolországból a mediterrán forró levegő áramlik cserébe oda.

Olyan ez, mint a yin-yang

[link]

2021. ápr. 16. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Annyit még hozzátennék, hogy ha a hűvös levegő a Skandináv térségből hozzánk lejön, akkor cserébe négy felől mehet oda, északról, keletről, nyugatról és délről, de nagy valószínűséggel csak az utóbbi esetben lesz ott kánikula.
2021. ápr. 16. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Lehet, de nem feltétlen.
2021. ápr. 16. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nincs igazán szoros összefüggés.

Egy sor különböző nagytérségi időjárási helyzet van, ami nyáron nálunk hűvösebb időt okozhat, nem feltétlen Skandináviából jön ide a hideg (oda pedig innen a meleg).

Ellenpélda: pl. 2020 augusztus elején Európa nagy része felett egy hatalmas anticiklon tanyázott balti központtal, strandidő volt idehaza is és Svédországban is.

[link]

2021. ápr. 16. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
57%

Annyiban mégis kell lennie összefüggésnek, hogy nagy valószínűséggel a forró levegő délről áramlik Skandinávia felé, mégpedig meglehetősen gyorsan, ami rövid út megtételét jelenti, hiszen ha elkezd az áramlat kelet, vagy nyugat felé kóvályogni, akkor időt veszít és ezzel lehűl, a hőmérséklete kiegyenlítődik.

Ekkor a Skandináv térségben aligha lesz már kánikula, max melegebb kissé a levegő, mint általában. Ahhoz, hogy ott forróság legyen, gyorsan oda kell jutnia délről a légáramlatnak.

Aztán a hideg levegő meg észak felől szokott déli irányba menni, így a jin-jang effektusnak nagyon is van valószínűsége.

2021. ápr. 17. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Aztán a hideg levegő meg észak felől szokott déli irányba menni"

vagy nem. nyáron az óceán hűvös a szárazföldhöz képest.

nyugati, északnyugati áramlás is hűvös levegőt hoz (ráadásul nedveset, szóval a sok eső és felhőzet miatt még alacsonyabb a felszínközeli hőmérséklet)

2021. ápr. 17. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!