Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a vakcina hatékonys...

Mit jelent a vakcina hatékonysága?

Figyelt kérdés

Azokra a százalékos értékekre gondolok, ami a Pfizernél 95%, Sinopharmnál 79%, AstraZenecanal 70%, Sinovacnál 50%.

Ilyen százalék esélyben alakul ki védettség? Ha ez így van, akkor pl.: a Sinovac csak az emberek felét menti meg az életveszélytől.


2021. ápr. 16. 11:03
 1/8 anonim ***** válasza:
88%

Ekkora százalékban véd meg a megbetegedéstől.

A súlyos tünetektől nagyobb arányban, a kórházba kerüléstől még nagyobban, a haláltól pedig ennél is jobban.

2021. ápr. 16. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A hazai vakcinák esetében korábban találtam táblázatokat, melyek tartalmazták, hogy az oltás után milyen arányban, milyen súlyosságban fordultak elő fertőzések, ezekből számoltak hatékonysági adatokat.
2021. ápr. 16. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

1-es. És nagyságrendeleg milyen védettséget nyújtanak az egyes vakcinák a kórházba kerüléstől/haláltól. Gondolom a Pfizer közel 100%, ha már az enyhébb tünetektől is 95%-os, de egy gyengébb százalékú?

Hallani amúgy olyanról, hogy olyan emberek belehaltak, akiket már rendesen beoltottak?

2021. ápr. 16. 13:20
 4/8 2*Sü ***** válasza:
74%

Nagyjából úgy kell elképzelni, hogy fogsz egy csomó önként jelentkezőt, a példa kedvéért mondjuk 20 000 embert, lehetőleg minél véletlenszerűbb módon kettéosztod őket, a felüknek oltást adsz, a másik felüknek placebót. Aztán x hónap során időközönként tesztelgetve azt találod, hogy az x hónap eltelte után, abból a 10 000 emberből, aki placebót kapott, mondjuk 200 ember Covid-tesztje lett pozitív, abból a csoportból meg, aki hatóanyagot tartalmazó oltást kapott, abból a várható 200 helyett csak 10 vagy 42 vagy 60 vagy 100 ember tesztje lett pozitív. Tehát a hatóanyagot tartalmazó oltás az emberek 95/79/70/50%-át megvédte. Nyilván megvan ennek aztán a statisztikai háttere, hatósági kritériumrendszere, ami alapján ennél azért egy kicsit bonyolultabb a dolog, de az elv kb. ez.


Aztán hogy a hatóanyagot tartalmazó oltás ellenére megbetegedettek közül hánynak lesz súlyos tünete, hány ember hal bele, az már más tészta, egy 50%-os hatékonyságú vakcina is lehet, hogy 80%-ban akadályozza meg a súlyos tüneteket, vagy 90%-kal csökkenti a elhalálozás esélyét, de ennek a megméréséhez már több adat is kell, hogy az eredmény a tényleges hatást, és ne a véletlenszerűséget mutassa. Hiszen ha az előző bekezdésben írt kísérletet 100–100 emberrel végzed el, akkor lehet az egyik csoportban 5 megbetegedést találsz, a másikban 1-et, de lehet a különbség csak a véletlenszerűségből fakad, másik 100–100 embernél meg 6 és 5 lesz a megbetegedések száma.

2021. ápr. 16. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

#4


Ha jól tudom ez a bizonyos 3-as fázis.

Amióta több millió embert beoltottak, azóta egyes források szerint a visszajelzéseket is figyelembe veszik.

2021. ápr. 16. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 sadam87 ***** válasza:
100%

Itt van egy táblázta, ahol összehasonlítáják a vakcinák hatásosságát különböző erősségű tünetek ellen:

[link]

Látszik, hogy a legtöbb vakcina a súlyosabb tünetek ellen közel 100% cvédettséget nyújt.


#4

Alapvetően egyet értek a válasszal, de az egyik részben nem vagyok biztos hogy igaz:

" lehetőleg minél véletlenszerűbb módon kettéosztod őket"

Nem néztem utána, de szerintem törekednek arra, hogy minél reprezentatívabb legyen a két csoport a vizsgált társadalmi csoprtra, illetve hogy egymástól a releváns dolgokban ne különbözzenek nagyon. Nyilván nem volna szerencsés, ha például a kezelt csoport átlagéletkora 40 év, a kontroll csoproté meg 60 év volna (persze ennek random beosztásnál is kicsi az esélye, de előfordulhat). Persze ezen belül fontos a véletlenszerű beosztás.

2021. ápr. 16. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszi sadam87! Ez a táblázat, ami kell. Nem is értem, hogy miért jönnek mindig ezzel a hatékonysági számokkal. Az a lényeg, hogy súlyos tüntete ne legyen az embernek, abban meg mindegyik kiválóan szerepel. Helyette meg kb azt veszik alapul, hogy milyen arányban lép fel orrfolyás.
2021. ápr. 16. 15:07
 8/8 sadam87 ***** válasza:
Én elég sok helyen hallom, hogy mondják, hogy a súlyos tünetektől mind megvéd nagyon jó eséllyel, de valószínűleg tényleg nem mondják eleget.
2021. ápr. 16. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!