Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A t-sejtes immunválasz az,...

A t-sejtes immunválasz az, mikor a t-sejt elpusztítja a fertőzött sejteket? Ez az immunválasz elpusztíthatja a tüskefehérjét termelő sejteket is oltásnál is?

Figyelt kérdés

Azaz, ha valaki a 2. covid elleni oltást kapja és egy nem immunsejt felületén jelenik meg ez a fehérje bemutatásra, akkor azt a sejtet elpusztítják ezek a t-sejtek?


Ha igen, ilyenkor feltehetően kevesebb sejt pusztul el, mint covid fertőzéskor?


2021. ápr. 21. 11:11
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Bármit, ami a szervezetbe kerül, megtámadhat az immunrendszer.

Elég sok vakcina használ idegen (embert nem fertőző) vírusokat. De a szervezet ezeket ugyanúgy megtámadhatja - főleg, ha már találkozott velük. Ekkor a vakcina kisebb hatású, vagy hatástalan lesz.


Ja, és ez ugye orvosi kérdés?

2021. ápr. 21. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az oltás célja az, hogy egyes sejtek felvegyék az oltásban levő anyagot (legyen ez mRNS oltás, DNS oltás vagy gyengített vírus). Ezek a sejtek gyakorlatilag biztos pusztulásra vannak ítélve, hiszen az immunrend.

Igen, ezt a tisztogatást javarészt a T-sejtek végzik.

Igen, sokkal kevesebb sejt pusztul el ilyen módon, mint a fertőzésben.

Az embernek nem az a célja, hogy midnen sejtje életben maradjon, hanem hogy az egész ember egészében életben maradjon. Egyes sejtek kimondottan úgy működnek, hogy elpusztulnak, mint egy gépben egy fogyó alkatrész. Vagy mint a ceruza hegye.


Az elölt vírus oltás (mint a Sinopharm) kicsit másképp működik, mint a többi, mert azt eleve és direktben immunsejt veszi fel és viszi prezentálni. Ha jól emlékszem a tanulmányaimból, ez a sejt is belehal a procedúrába, de mindig újabb termelődik.

2021. ápr. 21. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Nem tudom orvosi a kérdés, de a mechanizmust és hatását próbáltam megérteni jobban.

2021. ápr. 21. 14:25
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Egy probléma általában többrétegű. Nem érdemes bonyolultabb, mélyebb összefüggéseket vizsgálni akkor, mikor alapkérdésekre sem tudjuk a választ a témában.


A COVID oltásokkal kapcsolatban. Az élő szervezet úgy működik, hogy bonyolultságtól függően, az őt alkotó sejtek szerep szerint szeparálhatók. Az úgynevezett immunsejtek szerepe az, hogy ha találkoznak egy másik sejttel, eldöntik, a szervezet része vagy idegen. Előbbit békén hagyják, utóbbit megtámadják (például a vírust elpusztítják).

Az oltás szerepe az, hogy a szervezettel elhitesse, idegen anyag támadta meg. A szervezet ellenanyagot termel ennek hatására, és az (sejttől függően) valamennyi ideig a szervezetben van (a kanyaró ellenanyaga például egy életre, az influenzavírusé pár hónapig, aztán elbomlik).


A jelenlegi vírus azt teszi, hogy kötődik bizonyos sejtekhez, ráveszi őket (a sejt információs anyagát lecseréli a sajátjára) arra, hogy számára teremtsenek jó életkörülményeket (például nekik termel a sejt energiát, hogya vírus szaporodhassék), így viszont a sejt nem teljesíti a rá kirótt szerepet, például nem segíti elő az oxigéncserét.


Az oltóanyag két fontos részből áll. Egyfelől a szérum utánozza a vírust, ezáltal a szervezetet ennek elpusztítására alkalmas sejtek termelésére ösztönzi. Másfelől a vírus jól meghatározott sejtekben képes szaporodni, kell tehát egy "vivőanyag", amely a szérumot a megfelelő helyre juttatja.

Azaz ebben a mechanizmusban három probléma léphet fel. 1. Nem jó a szérum. Azaz nem a kérdéses vírushoz szükségesellenanyag termelésre ösztönzi a szervezetet. Ezért kell vizsgálni, hogy az általános COVID-ra kifejlesztett oltóanyag jó-e például az angol mutánsra is. Ha nem, akkor arra külön szérumot kell kitalálni. 2. Nem jó a vivőanyag. Vagyis a szérum nem oda jut, ahová a vírus szokott előszeretettel kötődni. Ez hatékonyságromlással jár, ezt úgy lehet elképzelni, hogy van fegyverzetem a győri ellenséghez, csak éppen Nyíergyházán és nem Győrben. 3. A szervezettel probléma van. Nem a megfelelő mértékben termeli az ellenanyagot, végzetes esetben nem is termeli. Ez valamilyen betegséget jelent, ekkor a szervezetet kell vizsgálni, mielőtt oltást kap az ember.


Az egészet a következőkeppen lehet elképzelni. Jön az ellenség, és rendkívül gyorsan tud a helyszínen fegyvert gyártani. Ha a szervezet fitt és gyors, hasonló tempóban (vagy gyorsabban) azonnal legyártja a védekező fegyvert és beveti. Ha nagyon hatékony, a szervezetnek fel sem tűnik. Minél lassabb a vírusnál, annál betegebb az ember (mert sok sejtjét a vírus használja, és e sejtek nem az embernek dolgoznak). Végzetes esetben, a vírus annyi életfontosságú sejtjét sajátítja ki az embernek, hogy annak a működése akadozik, majd leáll (meghal). Az oltás gyakorlatilag védekezőfegyverek előregyártása. Az oltóanyag hatására a szervezet előállítja az ellenanyagot, de nem számít, milyen hatékonyan, mert az oltóanyag csak szimulál, az emberisejtet békén hagyja, és főleg nem szaporodik. Így, mikor a vírus érkezik (fertőzés), mielőtt eléggé elszaporodna, a szervezet a teljes arzenált beveti a pusztításra. Azaz a vírus ott van, de nincs ideje akcióba lépni, elpusztul.

2021. ápr. 21. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!