Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valóban egy mini-jégkorszak...

Valóban egy mini-jégkorszak jöhet?

Figyelt kérdés

A cikk szerint a mostani Napciklus sokkal (30-50%-kal) gyengébb, mint az előző és a gyenge Naptevékenység jégkorszakhoz fog vezetni:

[link]


Ha belegondolok a tavalyi nyár is érezhetően hűvösebb volt az előzőeknél, és úgy tűnik ez a tendencia idén is folytatódik, mert az április is elég hideg volt.



2021. máj. 13. 10:54
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A cikkben lévő NASA hivatkozás nem említ lehűlést, inkább csak napfoltokhoz kapcsolódó aktivitást, ami kicsit más. A Kis Jégkorszakot is hibásan hozza fel példának.


"A nap aktivitásában zajló változások legszélsőségesebb esetben is maximum 0,3 °C-os hűlést okoznának, míg jelenleg az emberi tevékenység évtizedente 0,2 °C-os hőmérséklet emelkedést eredményez. A Kis Jégkorszak kapcsolása a Maunder Minimumhoz szintén helytelen elgondolás. A Kis Jégkorszak, amikor a globális felszínközeli átlaghőmérséklet körülbelül 0,5 °C-al volt alacsonyabb a 20. század kezdetéhez képest, jóval korábban kezdődött, mint a Maunder Minimum. Valójában három szoláris minimum is lezajlott az időszak alatt és több, az átlagosnál nagyobb aktivitású periódus is előfordult."

[link]

2021. máj. 13. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes módon a 2020 Február 5-én megjelent Rakéta cikkben idézett "mini jégkorszak" tanulmányt 2020 Március 4-én visszavonták, és ez nem igazán jelent meg módosításként a fejlécükben!?


"A Northumbriai Egyetem kutatója, Valentina Zharkova a Nature-ben megjelent [link] tanulmányában úgy számolt, hogy a mostani mini jégkorszak 2019-től 2055-ig fog tartani, és nagyjából egy Celsius-fokos lehűlést okoz globálisan."


[link]

"Retraction of: Scientific Reports [link] published online 24 June 2019


The Editors have retracted this Article.


After publication, concerns were raised regarding the interpretation of how the Earth-Sun distance changes over time and that some of the assumptions on which analyses presented in the Article are based are incorrect.


The analyses presented in the section entitled “Effects of SIM on a temperature in the terrestrial hemispheres” are based on the assumption that the orbits of the Earth and the Sun about the Solar System barycenter are uncorrelated, so that the Earth-Sun distance changes by an amount comparable to the Sun-barycenter distance. Post-publication peer review has shown that this assumption is inaccurate because the motions of the Earth and the Sun are primarily due to Jupiter and the other giant planets, which accelerate the Earth and the Sun in nearly the same direction, and thereby generate highly-correlated motions in the Earth and Sun. Current ephemeris calculations [1,2] show that the Earth-Sun distance varies over a timescale of a few centuries by substantially less than the amount reported in this article. As a result the Editors no longer have confidence in the conclusions presented.


S. I. Zharkov agrees with the retraction. V. V. Zharkova, E. Popova, and S. J. Shepherd disagree with the retraction.

References


1. Folkner, W. M., Williams, J. G., Boggs, D. H., Park, R.S. & Kuchynka, P. The Planetary and Lunar Ephemerides DE430 and DE431. The Interplanetary Network Progress Report, Volume 42–196, February 15, 2014.

2. JPL Horizons on-line solar system data, [link]

2021. máj. 13. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Szóval azt állítjátok, hogy a Naptevékenység aktivitásának és az éghajlat változásnak nincs, vagy csak minimális kapcsolata van egymással?
2021. máj. 13. 12:19
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Naptevékenység alatt itt a napfolttevékenységet, a 11 (22) éves napfolt-ciklust kell érteni. Ennek minimális az éghajlatformáló hatása, igen.
2021. máj. 13. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Akkor miért van mostanában hűvösebb? Már tavaly nyáron is alig kellett használni a légkondit (kb. 10 nap), míg tavalyelőtt szinte állandóan ment... ráadásul ez a tendencia folytatódni látszik:

[link]


Nehéz nem észrevenni, hogy pont most van hidegebb, amikor a Naptevékenység is mélyponton van. Persze lehet véletlen egybeesés is, csak akkor magyarázza meg valaki, hogy miért van mostanában hideg.

2021. máj. 13. 16:59
 6/6 anonim ***** válasza:

[link]

"Hideg-mérsékelt éghajlat száraz évszak nélkül (Df)

Hideg tél és viszonylag egyenletes évi csapadékeloszlás jellemzi. A nagy hőmérsékleti tartomány és ennek évszakos különbségei miatt itt három alosztályt is megkülönböztetünk. A Dfa és Dfb alosztályokat az választja el, hogy a legmelegebb hónap középhőmérséklete 22°C fölé, vagy alá esik-e. A Dfc osztályban 1-4 hónapon át a középhőmérséklet 10°C felett marad.

Példák: Chicago (Illinois, USA), Toronto (Kanada), Bukarest, (Románia), Minszk (Fehéroroszország), Helsinki (Finnország) "

[link]

2021. máj. 13. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!