Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért négy a nitrogén és...

Miért négy a nitrogén és miért öt a foszfor maximális vegyértéke?

Figyelt kérdés

2021. máj. 30. 23:46
 1/6 anonim ***** válasza:
40%

Inkabb forditva van az..

A N eleve 5vegyertekelektronnal rendelkezik,5kovalens kotes kialakitasara kepes.Ezt mutatjs meg a vegyerteke.

A P 4vegyerteke-vel rendelkezik,4kov.kotest tzd letrehozni.

2021. máj. 30. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Psylocyber ***** válasza:
88%

#1 a P nem ugyanúgy 5 vegyérték elektronnal rendelkezik?


egyébként jó kérdés, ehhez nagyon kéne érteni hozzá, de lényegében az elektronpályák térbeli elhelyezkedése határozza meg, hogy képes lesz-e kötést létrehozni. A definíció szerint a vegyérték elektronok a legkülső elektronhéjon található elektronok. Általában egy telített elektronhéj nagyon stabil és nem igazán fog kötést létrehozni az ott található pályán vágtázó elektron, innen ered a nemesgázok alacsony reakcióképessége, mert nekik pont annyi elektronjuk van, hogy a legkülső héjon is minden pályára jut egy, pont teli van.


Pl a nitrogén esetén van összesen 7 elektron. Az első héj két 's' pályát tartalmaz, ami kvázi gömb szerű geometriát jelent és ezért ott két elektron van.

Ezután a második héjon is van két gömbszerű 's' pálya 2 elektronnal valamint a maradék 3 elektron pedig a 'p' pályákat kezdi el feltölteni, ami kb az x-y-z tengelyek mentén hoz létre tengelyenként 2 helyet, de ugye csak 3 elektron van így tengelyenként egy elektron lesz rajtuk.


Az alábbi linken ha legörgeted a képig ahol kék és pirosas színnel látod a pályákat, akkor a jobboldali 3 pálya a 'p' és a nitrogénben mindegyiken csak egy elektron lesz, nem egy pár. Innen adódik, hogy a nitrogén nagyon szeretné, ha a 'p' pályákon is 2-2-2 elektron lenne az 1-1-1 helyett.


[link]


Technikailag 5 vegyértékelektronja van, de a leggyakrabban úgy találkozol vele, hogy pl NH3 (ammónia), azért mert a külső elektronhéjon lévő 's' pálya egyrészt stabilabb és fizikailag közelebb van az atommaghoz kvázi a 'p' pályák alatt. De megfelelő körülmények között az egyik 's' elektront be lehet vonna a játékba, így lesz az NH4+ (ammónium), bár mondom ehhez annyira nem értek már, hogy ezt is kifejtsem, meg azt sem tuom,hogy lehet-e NH5++ :) ezt majd valaki aki ért is hozzá elmagyarázhatná.


A foszfor esetén kb ugyanez a logika, csak ott még több elektron van és a külső elektronok a 3. héjon vannak nem a másodikon, de kb pont ugyanígy, ezért is írtam az #1-esnek, hogy elvileg az is 5 vegyérték elektronnal rendelkezik.

2021. máj. 31. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Psylocyber ***** válasza:
92%

kicsit fáradt voltam már, nem is aludtam többet mint 5 óra, de talán így egyszerűbben hangzik:


elektronhéj ~ az elektron távolsága az atommagtól


elektronpálya ~ az elektron által "elfoglalt" tér geometriája


a vegyértékelektron ~ a legkülső héjon lévő elektronok száma


a N és P azonos csoportban vannak (azonos oszlop a periódusos rendszerben), ezért elméletileg azonos a vegyérték-elektronjainak száma, a fő különbség pedig az, hogy a N-hez közelebb vannak a vegyérték elektronok, ezért magasabb az elektronegativitása, erősebb a kötés amit ezek létrehoznak, ezért reakcióképesebb anyag.


Remélem ezzel nem mondok nagy hülyeséget :)

2021. máj. 31. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat:) És azt esetleg nem tudjátok, hogy hogyan bizonyítjuk az NH3 oldhatóságát vízben?

Illetve az NH3 sav-bázis tulajdonságát kell megmagyarázni, feltételezem azért működik mind2, mert amfoter (?). És ezeket kémiai egyenletekkel kéne leírni, ami már problémásabb :D

2021. máj. 31. 11:31
 5/6 Psylocyber ***** válasza:
81%

a vízben oldhatóságról arra emlékszem, hogy a víz poláris molekula így a szintén poláris molekulákat oldja jól, pl ezért nem oldódik az olaj, vagy a benzin benne, mert azok nem polárisak. Azt hiszem az oldás során hidrogénkötések is létrejönnek, amik már nem pusztán a "töltés" (dipólusmomentum) miatt jönnek létre, de ez a része már nem teljesen tiszta nekem sem.

A lényeg h a víz az oxigén oldalán kissé negatív töltésű, a hidrogén oldalán kissé pozitív töltésű ezért poláris. és ehhez rendeződik hozzá, pl a többi vízmolekula is.


Az NH3 egyébként gáz halmazállapotú, de szintén poláris molekula. Ha bizonyítani kell akkor tuti oldható, szóval "cheap shot" de én azt válaszolnám, hogy emiatt :D de bizonyítani nem tudnám.


Egyébként az hogy poláris-e valami az elsősorban a molekula térbeli szerkezetétől függ, pl ahhoz, hogy poláris legyen valami kell, hogy térben aszimmetrikus legyen, mint a víz.


A sav-bázis reakcióknál már nem nagyon figyeltem oda, magam sem tudom, hogyan érettségiztem le belőle :)


annyit azért tudok, hogy alapesetben (leggyakoribb izotóp) a hidrogénatom az gyakorlatilag egy proton, ami körül egy db elektron kering. Ennél fogva, ha azt az elektront egy kötés elszippantja, akkor ott marad egy proton, ami ugye a sav-bázis reakció alapja, azaz protonleadás = sav, protonfelvétel = bázis.


Hogy miért gyenge bázis az ammónia az pedig nem tőlem fogod megtudni, bocsi:D gondolom a maradék két vegyértékelektron miatt, de nem akarok hülyeséget mondani, szóval valaki pls engem is érdekel a sav bázis reakció :D

2021. máj. 31. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Psylocyber ***** válasza:
bocs korrigálok, az hogy gyenge bázis értem, mert felvesz H+ iont, azaz protont, én azt nem értem teljesen, hogy mitől lehet pl savas, gondolom a másik anyagtól függ, de sajnos ez már az én kémia tudásom felső határa...
2021. máj. 31. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!