Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha csak biológiai algoritmusok...

Ha csak biológiai algoritmusok vagyunk miért döntöttem úgy hogy kiìrom ezt a kérdést? Bővebben lent.

Figyelt kérdés
Harari könyveiben gyakran lehet találkozni azzal állìtással hogy a döntéseink puszta illúziók csupán, amelyeket biológiai algoritmusok vezérelnek mégis sajátunknak hisszük azokat. Olyan kognitìv kìsérletekre alapozva mondja ezt, amelyekben a döntés tudatosulása később történt meg mint a döntés agyi folyamata. Vagyis előre meg tudták mondani a kutatók ki hogy fog dönteni mielőtt a kliensben tudatosult volna. De ha ez így van, és van bennem két algoritmus pl. A1 megborotválkozom A2 nem borotválkozom. Mi ez a köztes tér amiben megszületik a döntés? Az el nem döntöttség hézagai valahogy nem illeszkednek ebbe az elképzelésbe. Ha oda állok a tükör elé szórakozhatok ezzel, hogy majdnem elkezdem a borotválkozást de abbahagyom, majd újra kezdem. Ha az akaratom illúzió, miért tudok rajta elmélázni? Vagy nap mint nap kitartani valami mellett ami kellemetlen, de az akaratommal újra és újra megteszem, és abban a hézagban dől el. Mi ennek a hézagnak a magyarázata ha ebből a Harari féle elgondolásból indulok ki?

2021. jún. 16. 12:57
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Ha csak biológiai algoritmusok vagyunk, akkor értelemszerűen azért, mert benned olyan algoritmusok futnak amik oda vezettek hogy elmélázz ilyesmin és kérdést írj ki róla.
2021. jún. 16. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
85%

Nem ismerem az említett urat és munkásságát, de én is hasonló következtetésekre jutottam. Én abból indultam ki, hogy a világegyetemnek a 0,(sok0)1%-át teszik ki az emberek, miért csak ilyen kevés hányadának van "szabad akarata"?

Nem igazán tudom értelmezni ezt a "köztes hézagot", amiről beszélsz, de ha jól értem, akkor nálad az a probléma, hogy összesen 2 "algoritmust" ismersz el (ami igen-nem), viszont a borotválkozás, mint művelet ennél sokkal összetettebb; először is, meg kell választanod az eszközt. Utána el kell döntened, hol kezded a borotválkozást. Aztán azt, hogy abból a pontból milyen irányba haladsz. Tehát itt nem 1-2 algoritmusról beszélünk, hanem jóval többről, amik ráadásul párhuzamosan futnak. A lefutás eredménye az, hogy "mennyire vagy megborotválkozva". Elvégre a "megborotválkozom" nem csak azt jelenti, hogy csupaszra nyírom a pofámat, hanem vannak különféle szakáll- és bajuszviseletek is.

2021. jún. 16. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

"Ha az akaratom illúzió, miért tudok rajta elmélázni?"

Mert az akarat nem illúzió, hanem következmény.

És utána meg tudod vizsgálni.

2021. jún. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! Megpróbálom egy másik példával megközelìteni a kérdésemet, félre téve ezt a hézagdolgot. :D Bár ez ad majd a dolognak egy másik irányt azt hiszem. Mondjuk vizsgára megyek,de nem tudok aludni előtte annak ellenére hogy tanultam mégis szorongok. Ekkor elkezdem figyelni a légzésem, bevetek egy relaxációs technikát aztán ha éppen sikerül megpróbálom megfigyelni csak az érzéseimet. És jó esetben elalszom ettől. Hogy szorongok vagy megnyugszom egy-egy lehetőség(algoritmikus folyamat). De hogy melyik mellett döntök azt egyszerűen nem tudom elfogadni hogy ne az én döntésem lenne. Relaxált állapotban amikor csak úgy jönnek mennek gondolatok érzések és csak figyelek az is csak egy algoritmus? Mert ebben az állapotban nagyon sajátnak érzem a döntéseimet. Szóval a reflexió lehetősége hogy passzol a sok automatizmus közé? Bocsi ha túl bonyolìtom a dolgot.
2021. jún. 16. 15:00
 5/14 anonim ***** válasza:
55%

A tudatodon kívül létezik még néhány - ÖNÁLLÓ - központ az agyadban: például a tudattalan, vagy az érzelmi agy.

Ezek is tudnak dönteni, és még ráadásul a tudat alá is van rendelve nekik.

2021. jún. 16. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

#4

Ha egy determinisztikus világban hiszel, annak az alapja gyakorlatilag pont az, hogy hiába van előtted több lehetőség, ha minden változó ismert lehetne ami a döntésedhez vezet akkor előre tudható lenne melyiket fogod választani. Mert te gondolkodsz tajta ugyan, de ebben az esetben már előre determinált az is hogy mi lesz majd a teljes gondolatmeneted és mi lesz a végetedménye.

2021. jún. 16. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
És egy ilyen világba hogy passzol az erény, vagy a felelős cselekedet?
2021. jún. 16. 15:31
 8/14 anonim ***** válasza:

Pont ugyanúgy, mint bármi más.

Nem azért nem ölsz embert, mert ez törvény, hanem mert ez van beléd kódolva.

2021. jún. 16. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

"az erény, vagy a felelős cselekedet?"

Evolúciósan hasznos dolgok, ezért terjedtek el.

2021. jún. 16. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
És azok akik embert öltek, akár többet is hideg elhatározásból, de pl megtérnek és igazán "szent" életet kezdenek élni?
2021. jún. 16. 15:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!