Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi adja egy tárgy súlyát...

Mi adja egy tárgy súlyát (vagy tömegét. Nem értek hozzá, nem tudom, hogy van-e különbség)? Tehát mitől lesz nehéz?

Figyelt kérdés
Picike atomokból épül fel világunk, amiket azoktól is kisebb alkotóelemek építenek fel. Minden parányi. Akkor hogy lehet az, hogy vannak tárgyak, amik baromi nehezek? Honnan ered a tömeg? Mi határozza meg, hogy az egyik tárgy 5 kg, a másik 5 tonnás? Néztem nemrég egy videót, ahol elmondta a fizikus, hogy bizonyos feketelyukakból egy kiskanálnyi nehezebb lenne, mint a Mount Everest. Tehát akkor nem az adott dolog, tárgy nagysága határozza meg, hogy milyen nehéz lesz?

2021. jún. 18. 19:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Ami atomokból épül fel, az nem lesz ennyire nehéz.

Vannak olyan elfajult anyagok, ahol az atomok össze vannak nyomva. Esetleg annyira, mintha atommagokat pakolnál egymás mellé. Ilyen pl. a neutroncsillag.

De például a Nap közepe, hiába van héliumból, 13-szor nehezebb, mint az ólom, annyira össze van nyomva.

2021. jún. 18. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

#1


Sajnos ebből a válaszból nem értettem meg a működési mechanizmust. Milyen reakció/reakciók adják a tömeget?

2021. jún. 18. 21:05
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Az atommagnak van tömege.

Hogy miért, azt nem fogod megérteni. A Higgs-bozon környékén nézz szét, de akkor sem fogod megérteni.

Egy átlagos atomnál van még egy jó nagy elektronburok is, ezért két atommag messze van egymástól, ezért az anyagnak kicsi a tömege.

Ha sikerül összenyomni, akkor egy adott térfogatú anyagnak nagyobb lesz a tömege.

2021. jún. 18. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 dq ***** válasza:
100%
A vasban sokkal több kis golyócska van, mint a tollban, és sokkal közelebb egymáshoz.
2021. jún. 18. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Ja, és nem mindegy, hogy milyen golyó.

A hidrogénben egy proton van, az uránban 230 fölötti (proton + neutron, de ezek kb. ugyanolyan nehezek).

2021. jún. 18. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
De akkor rohadt sok atom kell ahhoz is, hogy valami 1 kilós legyen, nem? Nemhogy 1 tonna, vagy mégtöbb. Vagy nem feltétlen van így? Kevés atomot is össze lehet nyomni, és az is nagyobb tömeget ad?
2021. jún. 18. 21:56
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Kevés atomnak kicsi a súlya.

Össze lehet nyomni: ezt csinálják a részecskegyorsítókban.

De akkor felrobban. Nem marad egyben.

2021. jún. 18. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 dq ***** válasza:
100%
Hát 6*10^23 darab hidrogén kell 1 grammhoz, 6*10^26 darab kell 1 kilóhoz.
2021. jún. 18. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

"De akkor rohadt sok atom kell ahhoz is, hogy valami 1 kilós legyen, nem?"

Az Avogadro-szám definíció szerint megegyezik a 12 gramm 12-es tömegszámú szénizotópban lévő szénatomok számával. A Committee on Data for Science and Technology 2017-es ajánlása szerint 6,02214076·10^23.

1 mólnyi mennyiségű anyagban Avogadro-számú elemi egység (atom, molekula, elektron, ion, egyéb részecske, vagy ezek meghatározott csoportja) van.


Vegyük azt a gondolatkísérletet, hogy egy stadionba Avogadro-számú ember ül. Tűz üt ki és az emberek elkezdenek kirohanni. Másodpercenként valamivel több ember rohan ki mint Magyarország teljes lakossága, 10 millió ember rohan ki minden másodpercben.

Ilyen tempóval mennyi idő alatt ürül ki a stadion?

6,02214076·10^23 / 10^7 / 86400 / 365,25 = 1 908 301 252,3132303 azaz kb. 2000 ezer millió év. Ennyi éve nincs is ember a Földön.

2021. jún. 19. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Sok atomot összenyomunk, akkor nehezebb lesz a tárgy. De mi az a jelenség, ami miatt létrejön a tömeg? Tehát mi az a kémiai folyamat, vagy nem tudom milyen folyamat, vagy honnan jön az az energia, ami miatt tömege lesz valaminek? Mi generálja a tömeget? Nem tudom, hogyan tegyen még fel a kérdést. Szerintem leegyszerűsítve is el lehet mondani egy laikus számára. Például, hogy ez és az összeütközik, aztán energia szabadul fel, és azért. Vagy nem tudom, csak mondtam valamit.
2021. jún. 19. 08:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!