Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szemünkkel látunk vagy az...

A szemünkkel látunk vagy az agyunkkal?

Figyelt kérdés
2008. dec. 8. 18:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Az agyunkal.A szem csak beengedi az ingereket,és az agyunk állítja össze.Ráadásul mindent fejjel lefelé "lát" a szemünk,csak az agyunk megfordítja a képet!
2008. dec. 8. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
95%
A kettő együtt kell hozzá. A szem a "hardver", az agy a "szoftver".
2008. dec. 8. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Ma ezen veszekedtünk unokatesómmal :)

Én azt modntam h a szemünkkel érzékelünk és az agyunkkal látunk! Akkor nekem van igazan, nem?

Vagy mind a kettőnk válasza helyes? Hogy a szemünkkel látunk?

2008. dec. 8. 18:24
 4/13 anonim ***** válasza:
95%
Neked van igazad.
2008. dec. 8. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Háhá:) köszi a válaszokat :) Pedig ö meg az éretségivel szivat h neki már van XD de még hülyébb :)
2008. dec. 8. 18:31
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettő kell hozzá nyilván,de megtoldanám egy elég megdöbbentő adattal(olvastam valahol):az összes létező agytevékenységünk -az összes!!- 80%-a a látással foglalkozik.
2008. dec. 8. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Én másképp tudom... az öt érzékszerv közül a legfontosabb a látó szerv, ami 80%-ba a legfontosabb és a legjelentősebb érzékszervünk. (A hallás, tapintás, szaglás, ízlés a többi 4.)
2008. dec. 8. 20:09
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, a válaszoló nem erről beszélt, hanem arról, hogy az agyműködés nagy része arra megy el, hogy a látottakat értelmezzük. Ebben mondjuk lehet valami, mert a látás bonyolult dolog :)

Amúgy a szemeddel nézel, az agyaddal látsz. Mindkettő kell.

2008. dec. 8. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

A látásban az is nagyon különleges, az agyba érkező kép messze nem olyan tökéletes, mint amilyennek mi a látványt érzékeljük. A látóideg nem lenne képes ilyen óriási adatmennyiség továbbítására, ezért csak a látott képben történt változásokat küldi az agynak, ill. időnként frissíti a változatlan részleteket is. Az egész kísértetiesen hasonlít az MPEG kódolásra.

Egy fiatal magyar kutató, Roska Botond foglalkozik a témával, kb. 8 éve láttam a tévében (talán a Delta volt az a műsor, de nem biztos), és később a neten is megtaláltam a videót. Ha érdekel a téma, keress rá, nagyon érdekes, ahogy bemutatják - nyúl retinájának felhasználásával -, hogy milyen jel is érkezik a szemből.

Kutatásainak célja egyébként a látás mesterséges megvalósítása, hogy vakok visszanyerjék látásukat. Ehhez felhasználná az apja - Roska Tamás - által készített optikai chipet.

2008. dec. 15. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként a szem sem csupán egy detektor, ahonnan nyers információ megy az agyba, hogy az feldolgozza. A feldolgozás már az ideghártyán megkezdődik, folytatódik az idegpályákon, majd az agyban. Az egész folyamat eredménye a látás, tehát a kérdés kissé szőrszálhasogató. Hogyha az a kérdés, hogy hol/mikor tudatosul ez a folyamat és lesz belőle "látás" (nem csupán "érzékelés"), akkor persze a válasz az, hogy az agyban, bár nem egyértelmű, hogy azon belül hol.
2008. dec. 19. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!