Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz az, hogy ha az agyunkkal...

Igaz az, hogy ha az agyunkkal még sosem tapasztaltunk valamit, ha nincs meg a képe az agyunkban és megjelenik előttünk, akkor egyszerűen nem latjuk meg?

Figyelt kérdés
Tehát ha még sosem lattunk pl. hajót és gőzünk sincs, hogy mi az, akkor a szemünk nem veszi észre?
2009. ápr. 20. 05:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
EZ BIZTOSAN NEM IGAZ. az újszülött agya is tiszta lap, a tapasztalás útján tanul, vajmi kevés "tudás" van benne. ha igaz lenne ez az elmélet, nem lenne fejlődés. a sosem látott dolgot észreveszi az agy, első alkalommal nem cimkézzük fel, nem tudjuk mi az, de köv. alkalommal igen. ép ésszel gondolj bele, ha ez valóban igaz lenne, az újszülött megmaradna az ösztönlét szintjén.
2009. ápr. 20. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Ez azt jelentené, hogy egy új találmányt sose vennél észre.


Szerintem amivel kevered, az a keresőkép jelensége. Ha tudod hogy pontosan mit keresel, akkor könnyebben találod meg, mert a szemed átsiklik azokon, amik nem illenek a keresőképbe. Például tudod, hogy a keresett könyv gerince kék, akkor könnyebben találod meg, mint ha csak a címét tudnád.

2009. ápr. 20. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
42%
A kvantumfizikában tartják úgy ,hogy több millió olyan dolog van körülöttünk, amiből mi csak egyszerre 4-500 at veszünk észre, mert az agyunk nem közli velünk a többit. Szerintem ez butaság.
2009. ápr. 20. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Butaság a kvantumfizika? :D:D Okos lehetsz, ha ezt csak ilyen egyszerűen közlöd :D
2009. ápr. 20. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
42%
12:18 vagyok. Nem a kvantumfizika butaság, hanem ez a része. Szerintem.
2009. ápr. 20. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

igen és nem.


úgy, ahogy kérdezed (hajó), akkor nem igaz.

viszont a látás eléggé trükkös folyamat. Sosem azt látjuk, amit a szemünk érzékel, hanem a bejövő ingerek átesnek egy előfeldolgozáson. Gyakorlatilag alapformákat, motívumokat látunk. Ezt akkor lehet jól megfigyelni, amikor egy gyerek el kezd rajzolni. Pl. miként rajzolja aput, anyut, a házat, a macskát, napocskát, felhőt stb. Amiket akkor rajzol, azok az alapgeometriák amiket megtanul. Innentől kezdve, már csak az agyunk ilyen alapadatokat kap némi kiegészítéssel.


ha olyat látunk, amire ezek az alapdolgok nem igazán alkalmazhatóak, akkor vagyunk bajban. Ilyenkor kezd káprázni a szemünk, meg pl. ezért nehéz sokszor nekünk európaiaknak két távolkeleti arcot megkülönböztetnünk egymástól.

2009. ápr. 20. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem igaz, már csak azért sem, mert ha látsz valami olyat, amit eddig még nem, általában jobban fel is tűnik, mint a már ismert dolgok. Például ha néznél egy osztálytermet tele diákkal és az egyik padban egy földönkívüli ülne, ne mondd azt, hogy nem tűnne szembe? :D
2009. ápr. 20. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Én is láttam a 'mi a fenét tudunk a világról ' c. filmet. Nagyon jó film, bár az a kuriózus jelenet baromság - miért ne láthatnánk olyat amit előzőleg nem láttunk, nincs ismeretünk - ennyi erővel a csecsemő semmit sem lát.

Szerintem ezt metaforikusan értette a film.

2009. ápr. 22. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Egyszer Kolumbusz felfedezésével kapcsolatban olvastam egy könyvet, hogy mikor megjelentek a hajók az partoknál, akkor a bennszülött lakosok mivel még sosem láttak olyat, ahogy írtam, nem volt a fejükben a hajó képe, ezért észre sem vették, de aztán józanul belegondolva, ezt mégis ki a szar igazolná, szóval hiszek nektek :-)
2009. ápr. 22. 22:55
 10/13 anonim válasza:
100%
Én ezzel kapcsolatban csak egy macskás kísérletet ismerek, mely szerint ha macskát születésétől fogva ketrecben nevelik, csak rácsokat, semmi mást nem lát, akkor később ha innen kiengedik megfog botlani a vízszintes dolgokban (pl kifeszítünk elé egy spárgát és nekimegy) mert nem látja meg. Viszont innentől kezdve az emberekre levetítve (pl nem látja meg a hajót) elég érdekes, hiszen a hajó is alapvetően alakzatokból épül fel, melyek valszeg születésétől kezdve körülveszik az embert.
2009. ápr. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!