Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lenne gy téridővel kapcsolatos...

Lenne gy téridővel kapcsolatos elméletem, tudnátok cáfolni, ha már én bizonyítani nem tudom.?

Figyelt kérdés

Azon gondolkoztam, hogy az univerzum tágulását illető megfigyeléseinket, nem-e befolyásolja, hogy mi ugye a galaxis magunk (szupermasszív feketelyuk) tértorzító vonzáskörzetében vagyunk, illetve zuhanunk bele egyre gyorsabban szerintem:) Ennek következtében egyre tömörebb térbe kerülünk napról-napra, nyilván a fény sebességét ugyan annyinak mérjük, holnap is mint tegnap, de külső megfigyelőként a galaxisunk hatáskörén kívül lévő szemlélő nem azt fogja látni, illetve ha ez a szemlélő villantana nekünk egy 1 másodperceset, már ma hosszabb idejűnek látnánk, ha holnap is villant azt meg holnap még hosszabbnak, meg távolibbinak.

Nem akarom én támadni az ősrobbanás elméletet, meg a Vatikánt, de szerintem nem korrigálták bele a mérésekbe a saját inercia rendszerünk változását szinte semmibe.

Az elméletem bizonyítására talán egy jóslatot tudnék tenni, miszerint a spirálkarunk csavarodásánál, ha kifelé haladnánk, távolodhatunk a galaxis magtól egy ideig, akkor esetleg összehúzódni látnánk az univerzumot.

Kérlek cáfoljatok rám.



2021. júl. 2. 15:09
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
96%

"mi ugye a galaxis magunk (szupermasszív feketelyuk) tértorzító vonzáskörzetében vagyunk"

Ez igaz, de magának a Tejútrendszernek a tömege jóval nagyobb. Ahhoz képest ilyen távolságból a központi fekete lyuk hatása elhanyagolható. De még a galaxisunk gravitációs torzítása sincs akkora, hogy az univerzum tágulásának mértékét érdemben befolyásolja.


"illetve zuhanunk bele egyre gyorsabban"

Keringünk körülötte a Naprendszerrel együtt. Nevezhetjük "zuhanásnak" (ez is egyfajta gyorsulás), de nem közeledünk hozzá.


Amúgy jó a gondolatmenet, tök jó kérdés, de ezeket a relativisztikus hatásokat tuti figyelembe vették a számításoknál. Egyébként nem kizárt, hogy valamikor később korrigálni fogják a tágulásra vonatkozó elméletet, mert pl. egy hasonló hatással nem számoltak, de szerintem az nem a Tejútrendszer hatása lesz.

2021. júl. 2. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
** "univerzum tágulásának mértékét" -> illetve annak mérését.
2021. júl. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
75%
Ha nem tudod bizonyítani, akkor azt szükségtelen cáfolni, maradjunk ennyiben.
2021. júl. 2. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
#3 Szerintem "cáfolat" alatt a kérdező ellenvéleményeket ért, hogy tudja, jó-e a gondolatmenete.
2021. júl. 2. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, én is gondoltam, hogy elhanyagolható ez a hatás a tágulás mértékéhez


1# "Keringünk körülötte a Naprendszerrel együtt. Nevezhetjük "zuhanásnak" (ez is egyfajta gyorsulás), de nem közeledünk hozzá."

Szerintem ha "keringenénk" körülötte azt körpályán tennénk, nem befelé irányuló spirálkarokon, nem lehet, hogy a tértorzulás miatt tűnik keringésnek?


3# "Ha nem tudod bizonyítani, akkor azt szükségtelen cáfolni, maradjunk ennyiben."

Ez egy elmélet volt, tőled akkor azt kérném, hogy segítenél a bizonyításában? :) Egy elmélet addig elmélet marad, míg nem bizonyítják, vagy nem cáfolják. Inkább írtad volna azt, hogy miként bizonyítani sem lehet egy elméletet, akként valószínűleg cáfolni sem.

2021. júl. 2. 16:21
 6/19 anonim ***** válasza:
94%

"ha "keringenénk" körülötte azt körpályán tennénk, nem befelé irányuló spirálkarokon"

A spirálkarokat alkotó csillagok és csillagközi anyag a galaxis közepe körül keringenek. Az más kérdés, hogy karokba rendeződnek, de az nem azt jelenti, hogy a karok tengelye mentén mozognak befelé vagy kifelé.

2021. júl. 2. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
6# Köszönöm a válaszodat, mondjuk hogy megértettem, igaz én úgy gondolkoztam, hogy a központi feketelyuk az általa befogott anyagot idővel be is kebelezi, de mondjuk, hogy pont az egyensúlyi határon vagyunk/keringünk, ez esetben csak akkor fog bekebelezni, ha nő a tömege/mérete a feketelyuknak, ami a körpályánkon maradva is növelné a terünk torzulását. Ilyen változásról van esetleg információ, növekszik vagy csökken (hőleadással) a galaxisunk közepi feketelyuk(ak) energiálya?
2021. júl. 2. 16:51
 8/19 anonim ***** válasza:
94%

A spirálkarok nem alkotnak akkréciós korongot. Valószínűleg azzal kevered.

[link]


A fekete lyuk egy égi objektum, és a tágabb környezetére a tömegével hat. Pl. ha a Földről mérjük a gravitációs hatását, akkor teljesen tök mindegy, hogy az a tömeg fekete lyukként, gázfelhőként vagy óriás csillagként van-e ott. A Naprendszer sem azért kering a galaxisban, mert van egy központi fekete lyuk, hanem magának a galaxisnak a tömegközéppontja körül kering. Ha eltüntetnénk a fekete lyukat középről, akkor sem történne semmi különös, legfeljebb a központi régióban keringő csillagok sodródnának külsőbb pályára.

2021. júl. 2. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Egy vonalzóval sem tudod mérni a saját atomjai közti távolságot, vannak a világban olyan dolgok amiket képtelenek vagyunk mérni
2021. júl. 2. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

8# Köszönöm, igen tévesen pont akként gondoltam a spirál karokra, mint az akkréciós korongok karjára.

Azt is értem, hogy a galaxisok több fényév átmérőjűek felfoghatatlan tömegűek, a tömegközéppont nélkül is egyben maradna már csak a csillagok gravitációjától is. De az igazából szerintem nem mindegy hogy egy óriás csillag van-e középen, aminek halála van, vagy elpárologhhat, vagy egy elpusztíthatatlan feketelyuk. Valahol azt halottam, hogy egy elmélet szerint az univerzum végén minden feketelyukban végzi, csak azok lesznek.

2021. júl. 2. 17:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!